moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

2-tonowy pocisk na budowie metra

Kolejny niewybuch z okresu II wojny światowej znaleziono podczas prac prowadzonych przy budowie II linii metra w centrum Warszawy. Może ważyć ponad 2 tony. Na miejscu już są saperzy z Nowego Dworu Mazowieckiego.


– Po dokonaniu oględzin na miejscu okazało się, że to pocisk z moździerza Karl. To największe znalezisko, z jakim mieliśmy do tej pory do czynienia w Warszawie – mówi st. sierżant Tomasz Kubiak, dowódca patrolu rozminowania biorącego udział w akcji. – Jego waga może sięgać 2100 kilogramów – dodaje.

Pocisk znaleziono w rejonie placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej. Zauważyli go kilka minut przed południem robotnicy wykonujący prace ziemne. Kierownictwo budowy poinformowało o znalezisku policję, która wezwała na miejsce patrol saperski.

Teraz trwa ewakuacja wszystkich sąsiadujących budynków. – Dopiero po jej zakończeniu przystąpimy do akcji. Pocisk zostanie przewieziony na poligon w Toruniu, gdzie zostanie zneutralizowany – mówi sierżant Kubiak.

To już drugie znalezisko w tym miesiącu przy budowie metra w stolicy. Wcześniej, 14 sierpnia, saperzy z Nowego Dworu Mazowieckiego wydobyli  bombę lotniczą przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.

IS

autor zdjęć: Bundesarchiv

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzi w pętli
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Smak służby
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Kalorie to nie wszystko
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wszystkie Kormorany na wodzie
Kontrakt na ratowanie życia
Niemieckie wsparcie z powietrza
Amunicja od Grupy WB
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Trałowce do remontu
Nowe zdolności sił zbrojnych
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Plan na WAM
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Combat 56 u terytorialsów
Mundurowi z benefitami
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Śnieżnik gotowy na Groty
Gdy ucichnie artyleria
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Wojsko ma swojego satelitę!
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Pancerniacy jadą na misję
W ochronie granicy
Gala Boksu na Bemowie
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Holenderska misja na polskim niebie
Satelita MikroSAR nadaje
Dzień wart stu lat
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Militarne Schengen
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Wojskowa łączność w Kosmosie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Nowe Warmate dla wojska
Obywatele chcą być wGotowości
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Najdłuższa noc
Polski „Wiking” dla Danii
Święto sportowców w mundurach
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Niebo pod osłoną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO