moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medal dla amerykańskiego generała

Gen. Mark Hertling w przeddzień święta Wojska Polskiego został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcowi, a dwaj polscy polscy dowódcy gen. Zbigniew Głowienka i gen. Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.

Gen. Mark Hertling jest dowódcą amerykańskich wojsk lądowych w Europie - US Army in Europe (USAR), liczących ok. 49 tys. żołnierzy. Zasłynął jako szkoleniowiec. Metody, które opracował zyskały uznanie jego przełożonych, a generał chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z sojusznikami w Europie. USAR pomaga w szkoleniu dziesiątek tysięcy żołnierzy z różnych europejskich armii. Wielu jest zapraszanych na przeróżne kursy do wielkich amerykańskich centrów szkoleniowych na terenie Niemiec. Wśród nich było też wielu Polaków. Gen. Hertling osobiście popierał i koordynował wspólne polsko-amerykańskie kursy, m.in. takie, które odbywały się w specjalnie dla szkolenia żołnierzy zbudowanym miasteczku  „arabskim” przy bazie Rammstein. Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia odbywają się także na naszych poligonach, jak chociażby w Drawsku Pomorskim, gdzie w zeszłym roku desantowała się razem z Polakami cała kompania spadochroniarzy z USA.


- Generał jest częstym gościem na kieleckich ćwiczeniach Bagram certyfikujących polskich żołnierzy przed wyjazdem do Afganistanu – mówi płk Jarosław Mokrzycki, szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Dowództwa Wojsk Lądowych – Dzięki niemu nasi żołnierze mają okazję poznać najnowsze metody szkolenia. Polacy mogą uczyć się od najlepszych ekspertów rzadkich specjalności. Poznają na przykład najnowsze metody walki z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED) i z siatkami terrorystycznymi.

Medal Wojska Polskiego został ustanowiony w 1999 roku, by uhonorować cudzoziemców oraz polskich obywateli mieszkających poza granicami kraju. Przyznaje go minister obrony narodowej za szczególne zasługi tych osób we współpracy z polskim wojskiem. Medal ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Do tej pory otrzymali go żołnierze obcych wojsk, którzy współpracowali z Polakami na misjach m.in. mongolski snajper Gambold Azzaya, który w 2004 roku powstrzymał groźny atak bombowy na międzynarodowy obóz, w którym stacjonowali także polscy żołnierze.
Złoty Medal Wojska Polskiego generałowi Hertlingowi przyznał Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak na wniosek dowódcy Wojsk Lądowych, generała broni Zbigniewa Głowienki.

* * * * *

W trakcie tej uroczystości wyróżnieni zostali także polscy dowódcy. Generał broni Zbigniew Głowienka i generał dywizji Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.


To jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń obaj generałowie odebrali 14 sierpnia 2012 roku z rąk generała broni Marka Hertlinga, Dowódcy Armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Zarówno Dowódca Wojsk Lądowych jak i Dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego uhonorowani zostali za wkład w rozwój współpracy dwustronnej oraz zaangażowanie w przygotowanie kolejnych kontyngentów wojskowych w ramach operacji ISAF, które współdziałają z wojskami amerykańskimi.

Zasługi obu polskich generałów zdecydowały, że Prezydent Stanów Zjednoczonych nadał im The Legion of Merit. – Generał Głowienka udanie przeprowadził polskie wojska lądowe przez trudny etap zmian, zwłaszcza po tragedii katastrofy smoleńskiej. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu nasza współpraca w czasie ćwiczeń i misji układa się naprawdę dobrze – mówił generał Hertling. Z kolei dekorując dowódcę 2 Korpusu Zmechanizowanego amerykański generał zwrócił uwagę na osobiste zaangażowanie generała Biziewskiego w organizację ćwiczeń międzynarodowych, w tym umożliwienie udziału żołnierzy amerykańskich i kanadyjskich w zeszłorocznym ćwiczeniu „Dragon”.

REKLAMA

Maciej Szopa

autor zdjęć: US DoD, DWLąd

dodaj komentarz

komentarze


Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
 
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Na misjach święta inne niż zwykle
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trwała odporność terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Biblią w bolszewików
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Online z mistrzami sportu
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bon turystyczny także w wojsku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej celowników z PCO dla wojska
Świętuj z żołnierzami
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Strzelnice dla terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szarża „Hallerczyka”
Sprawdzony sojusznik
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Amerykanie odmładzają F-16
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: misja
Polsko-amerykańska współpraca
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie znów w Drawsku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO