moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medal dla amerykańskiego generała

Gen. Mark Hertling w przeddzień święta Wojska Polskiego został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcowi, a dwaj polscy polscy dowódcy gen. Zbigniew Głowienka i gen. Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.

Gen. Mark Hertling jest dowódcą amerykańskich wojsk lądowych w Europie - US Army in Europe (USAR), liczących ok. 49 tys. żołnierzy. Zasłynął jako szkoleniowiec. Metody, które opracował zyskały uznanie jego przełożonych, a generał chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z sojusznikami w Europie. USAR pomaga w szkoleniu dziesiątek tysięcy żołnierzy z różnych europejskich armii. Wielu jest zapraszanych na przeróżne kursy do wielkich amerykańskich centrów szkoleniowych na terenie Niemiec. Wśród nich było też wielu Polaków. Gen. Hertling osobiście popierał i koordynował wspólne polsko-amerykańskie kursy, m.in. takie, które odbywały się w specjalnie dla szkolenia żołnierzy zbudowanym miasteczku  „arabskim” przy bazie Rammstein. Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia odbywają się także na naszych poligonach, jak chociażby w Drawsku Pomorskim, gdzie w zeszłym roku desantowała się razem z Polakami cała kompania spadochroniarzy z USA.


- Generał jest częstym gościem na kieleckich ćwiczeniach Bagram certyfikujących polskich żołnierzy przed wyjazdem do Afganistanu – mówi płk Jarosław Mokrzycki, szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Dowództwa Wojsk Lądowych – Dzięki niemu nasi żołnierze mają okazję poznać najnowsze metody szkolenia. Polacy mogą uczyć się od najlepszych ekspertów rzadkich specjalności. Poznają na przykład najnowsze metody walki z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED) i z siatkami terrorystycznymi.

Medal Wojska Polskiego został ustanowiony w 1999 roku, by uhonorować cudzoziemców oraz polskich obywateli mieszkających poza granicami kraju. Przyznaje go minister obrony narodowej za szczególne zasługi tych osób we współpracy z polskim wojskiem. Medal ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Do tej pory otrzymali go żołnierze obcych wojsk, którzy współpracowali z Polakami na misjach m.in. mongolski snajper Gambold Azzaya, który w 2004 roku powstrzymał groźny atak bombowy na międzynarodowy obóz, w którym stacjonowali także polscy żołnierze.
Złoty Medal Wojska Polskiego generałowi Hertlingowi przyznał Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak na wniosek dowódcy Wojsk Lądowych, generała broni Zbigniewa Głowienki.

* * * * *

W trakcie tej uroczystości wyróżnieni zostali także polscy dowódcy. Generał broni Zbigniew Głowienka i generał dywizji Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.


To jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń obaj generałowie odebrali 14 sierpnia 2012 roku z rąk generała broni Marka Hertlinga, Dowódcy Armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Zarówno Dowódca Wojsk Lądowych jak i Dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego uhonorowani zostali za wkład w rozwój współpracy dwustronnej oraz zaangażowanie w przygotowanie kolejnych kontyngentów wojskowych w ramach operacji ISAF, które współdziałają z wojskami amerykańskimi.

Zasługi obu polskich generałów zdecydowały, że Prezydent Stanów Zjednoczonych nadał im The Legion of Merit. – Generał Głowienka udanie przeprowadził polskie wojska lądowe przez trudny etap zmian, zwłaszcza po tragedii katastrofy smoleńskiej. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu nasza współpraca w czasie ćwiczeń i misji układa się naprawdę dobrze – mówił generał Hertling. Z kolei dekorując dowódcę 2 Korpusu Zmechanizowanego amerykański generał zwrócił uwagę na osobiste zaangażowanie generała Biziewskiego w organizację ćwiczeń międzynarodowych, w tym umożliwienie udziału żołnierzy amerykańskich i kanadyjskich w zeszłorocznym ćwiczeniu „Dragon”.

Maciej Szopa

autor zdjęć: US DoD, DWLąd

dodaj komentarz

komentarze


W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Podwyżki dla pracowników wojska
General Anders Joins NATO
Odwiedź „kuźnię generałów”
Cel – bezpieczna Europa
Kampania wyborcza poza armią
A Biting and Tracking Commando
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
19 medali żołnierzy
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
To był realny plan odbudowy Polski
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
W Brukseli o bezpieczeństwie
Step ahead in a different world
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Pogromcy czołgów poszukiwani
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Jastrzębie widzą w ciemności
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Panie bez taryfy ulgowej
Szef NATO w Warszawie
Pancerna walka w mieście
Trening na wieżowcu i nad wodą
„Zoom na proobronność”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Drugie życie Wilczego Szańca
201 maratonów w 201 krajach
Fuzja w ramach PGZ
Brunssum, or welcome to the Netherlands
12 Brygada 20 lat w NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Generała Andersa akces do NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Wizja marszałka prysła w Rydze
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
MP5: pierwszy z NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Trzecia Setka Komandosa
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wnioski z „Anakondy ‘18”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO