moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medal dla amerykańskiego generała

Gen. Mark Hertling w przeddzień święta Wojska Polskiego został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcowi, a dwaj polscy polscy dowódcy gen. Zbigniew Głowienka i gen. Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.

Gen. Mark Hertling jest dowódcą amerykańskich wojsk lądowych w Europie - US Army in Europe (USAR), liczących ok. 49 tys. żołnierzy. Zasłynął jako szkoleniowiec. Metody, które opracował zyskały uznanie jego przełożonych, a generał chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z sojusznikami w Europie. USAR pomaga w szkoleniu dziesiątek tysięcy żołnierzy z różnych europejskich armii. Wielu jest zapraszanych na przeróżne kursy do wielkich amerykańskich centrów szkoleniowych na terenie Niemiec. Wśród nich było też wielu Polaków. Gen. Hertling osobiście popierał i koordynował wspólne polsko-amerykańskie kursy, m.in. takie, które odbywały się w specjalnie dla szkolenia żołnierzy zbudowanym miasteczku  „arabskim” przy bazie Rammstein. Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia odbywają się także na naszych poligonach, jak chociażby w Drawsku Pomorskim, gdzie w zeszłym roku desantowała się razem z Polakami cała kompania spadochroniarzy z USA.


- Generał jest częstym gościem na kieleckich ćwiczeniach Bagram certyfikujących polskich żołnierzy przed wyjazdem do Afganistanu – mówi płk Jarosław Mokrzycki, szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Dowództwa Wojsk Lądowych – Dzięki niemu nasi żołnierze mają okazję poznać najnowsze metody szkolenia. Polacy mogą uczyć się od najlepszych ekspertów rzadkich specjalności. Poznają na przykład najnowsze metody walki z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED) i z siatkami terrorystycznymi.

Medal Wojska Polskiego został ustanowiony w 1999 roku, by uhonorować cudzoziemców oraz polskich obywateli mieszkających poza granicami kraju. Przyznaje go minister obrony narodowej za szczególne zasługi tych osób we współpracy z polskim wojskiem. Medal ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Do tej pory otrzymali go żołnierze obcych wojsk, którzy współpracowali z Polakami na misjach m.in. mongolski snajper Gambold Azzaya, który w 2004 roku powstrzymał groźny atak bombowy na międzynarodowy obóz, w którym stacjonowali także polscy żołnierze.
Złoty Medal Wojska Polskiego generałowi Hertlingowi przyznał Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak na wniosek dowódcy Wojsk Lądowych, generała broni Zbigniewa Głowienki.

* * * * *

W trakcie tej uroczystości wyróżnieni zostali także polscy dowódcy. Generał broni Zbigniew Głowienka i generał dywizji Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.


To jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń obaj generałowie odebrali 14 sierpnia 2012 roku z rąk generała broni Marka Hertlinga, Dowódcy Armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Zarówno Dowódca Wojsk Lądowych jak i Dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego uhonorowani zostali za wkład w rozwój współpracy dwustronnej oraz zaangażowanie w przygotowanie kolejnych kontyngentów wojskowych w ramach operacji ISAF, które współdziałają z wojskami amerykańskimi.

Zasługi obu polskich generałów zdecydowały, że Prezydent Stanów Zjednoczonych nadał im The Legion of Merit. – Generał Głowienka udanie przeprowadził polskie wojska lądowe przez trudny etap zmian, zwłaszcza po tragedii katastrofy smoleńskiej. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu nasza współpraca w czasie ćwiczeń i misji układa się naprawdę dobrze – mówił generał Hertling. Z kolei dekorując dowódcę 2 Korpusu Zmechanizowanego amerykański generał zwrócił uwagę na osobiste zaangażowanie generała Biziewskiego w organizację ćwiczeń międzynarodowych, w tym umożliwienie udziału żołnierzy amerykańskich i kanadyjskich w zeszłorocznym ćwiczeniu „Dragon”.

Maciej Szopa

autor zdjęć: US DoD, DWLąd

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Polscy generałowie w strukturach NATO
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Widzimy się na macie
Bal na rzecz weteranów
Kapelan na misji
Proobronna „Anakonda”
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Granice są po to, by je przekraczać
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
13 Desperadoes
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Playing the World
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Klątwa czarnego złota
Poszukiwana Harpia
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Curse of the Black Gold
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Cel – bezpieczna Europa
Technologiczne inwestycje HSW
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Węzły dla wojska
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Centrum w zawieszeniu
Lekcja zimowego przetrwania
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Polskie święta na misjach
JFTC rośnie w siłę
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
ORP „Drużno” po nowemu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Na jednej narcie po nagrodę fair play
„Sophia” do końca marca
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Antoś, symbol Lwowa
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pilot z precyzją chirurga
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Testament geopolityczny prezydenta
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Morze niezgody
W Brukseli o bezpieczeństwie
Powrót lekkich czołgów w US Army
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
See You On The Mat
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Cybernetyczna foka lustruje dno
Panie bez taryfy ulgowej
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
„Snipy” to oczy...
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO