moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medal dla amerykańskiego generała

Gen. Mark Hertling w przeddzień święta Wojska Polskiego został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcowi, a dwaj polscy polscy dowódcy gen. Zbigniew Głowienka i gen. Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.

Gen. Mark Hertling jest dowódcą amerykańskich wojsk lądowych w Europie - US Army in Europe (USAR), liczących ok. 49 tys. żołnierzy. Zasłynął jako szkoleniowiec. Metody, które opracował zyskały uznanie jego przełożonych, a generał chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z sojusznikami w Europie. USAR pomaga w szkoleniu dziesiątek tysięcy żołnierzy z różnych europejskich armii. Wielu jest zapraszanych na przeróżne kursy do wielkich amerykańskich centrów szkoleniowych na terenie Niemiec. Wśród nich było też wielu Polaków. Gen. Hertling osobiście popierał i koordynował wspólne polsko-amerykańskie kursy, m.in. takie, które odbywały się w specjalnie dla szkolenia żołnierzy zbudowanym miasteczku  „arabskim” przy bazie Rammstein. Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia odbywają się także na naszych poligonach, jak chociażby w Drawsku Pomorskim, gdzie w zeszłym roku desantowała się razem z Polakami cała kompania spadochroniarzy z USA.


- Generał jest częstym gościem na kieleckich ćwiczeniach Bagram certyfikujących polskich żołnierzy przed wyjazdem do Afganistanu – mówi płk Jarosław Mokrzycki, szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Dowództwa Wojsk Lądowych – Dzięki niemu nasi żołnierze mają okazję poznać najnowsze metody szkolenia. Polacy mogą uczyć się od najlepszych ekspertów rzadkich specjalności. Poznają na przykład najnowsze metody walki z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED) i z siatkami terrorystycznymi.

Medal Wojska Polskiego został ustanowiony w 1999 roku, by uhonorować cudzoziemców oraz polskich obywateli mieszkających poza granicami kraju. Przyznaje go minister obrony narodowej za szczególne zasługi tych osób we współpracy z polskim wojskiem. Medal ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Do tej pory otrzymali go żołnierze obcych wojsk, którzy współpracowali z Polakami na misjach m.in. mongolski snajper Gambold Azzaya, który w 2004 roku powstrzymał groźny atak bombowy na międzynarodowy obóz, w którym stacjonowali także polscy żołnierze.
Złoty Medal Wojska Polskiego generałowi Hertlingowi przyznał Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak na wniosek dowódcy Wojsk Lądowych, generała broni Zbigniewa Głowienki.

* * * * *

W trakcie tej uroczystości wyróżnieni zostali także polscy dowódcy. Generał broni Zbigniew Głowienka i generał dywizji Jerzy Biziewski zostali odznaczeni amerykańskim medalem The Legion of Merit.


To jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń obaj generałowie odebrali 14 sierpnia 2012 roku z rąk generała broni Marka Hertlinga, Dowódcy Armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Zarówno Dowódca Wojsk Lądowych jak i Dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego uhonorowani zostali za wkład w rozwój współpracy dwustronnej oraz zaangażowanie w przygotowanie kolejnych kontyngentów wojskowych w ramach operacji ISAF, które współdziałają z wojskami amerykańskimi.

Zasługi obu polskich generałów zdecydowały, że Prezydent Stanów Zjednoczonych nadał im The Legion of Merit. – Generał Głowienka udanie przeprowadził polskie wojska lądowe przez trudny etap zmian, zwłaszcza po tragedii katastrofy smoleńskiej. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu nasza współpraca w czasie ćwiczeń i misji układa się naprawdę dobrze – mówił generał Hertling. Z kolei dekorując dowódcę 2 Korpusu Zmechanizowanego amerykański generał zwrócił uwagę na osobiste zaangażowanie generała Biziewskiego w organizację ćwiczeń międzynarodowych, w tym umożliwienie udziału żołnierzy amerykańskich i kanadyjskich w zeszłorocznym ćwiczeniu „Dragon”.

Maciej Szopa

autor zdjęć: US DoD, DWLąd

dodaj komentarz

komentarze


Miroslawiec Up
 
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Kierunek: Afganistan
Zmiany w przepisach mundurowych
Jihadist Mill
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Medale dla uczestników walk w Karbali
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Stulecie wojskowej Akademii
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Fleet of the Future
Logistycy na poligonie w Drawsku
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Obrady Rady Unii Europejskiej
Tu się zadań nie wybiera
Trałowanie pod osłoną
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Następcy Herculesów
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Flota przyszłości
A Half-Open Gate to Hell
Terytorialsi oddają krew
Trudny sojusz partyzantów
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Poprady w Gołdapi
Rydwany dżihadu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Jak zginął „Ponury”
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Kolejna szabla AFN zdobyta
Nowe plecaki dla żołnierzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Rusza cyberkomponent WOT-u
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Likwidacja komendanta Junka
„Dragon” na Wiśle
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-16 wracają do Polski
Działalność firm na rzecz obronności
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Polski wkład w operację „Overlord”
Logistyka dla Leopardów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO