moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awanse na święto wojska polskiego

Wojsko będzie miało pięciu nowych generałów, a czterech zostanie mianowanych na wyższy stopień. Nominacje wręczy prezydent Bronisław Komorowski.
 

 – W dniu Święta Wojska Polskiego powinniśmy się koncentrować przede wszystkim na przyszłości. (…) Przyszłość wojska w dużym stopniu będzie kształtowana przez najwyższych dowódców, w tym także przez nowych generałów, których prezydent mianuje w tym roku – tak Stanisław Koziej Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego mówił o najbliższych awansach generalskich. Nominacje wręczy prezydent Bronisław Komorowski, zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Na stopień generała dywizji zostanie mianowanych trzech oficerów. Dwóch z nich to generałowie brygady z wojsk pancernych oraz zmechanizowanych, awansuje również oficer ze Sztabu Generalnego. Czwartą nominację – na wiceadmirała otrzyma oficer Marynarki Wojennej. Pięciu pułkowników zostanie generałami brygady.

– Nominowanych w tym roku jest niewielu, ale to zrozumiałe, ponieważ nasze siły zbrojne są tuż przed reformą. Tym większą satysfakcję odczuwają ci, którzy znaleźli się w tym gronie – mówi gen. dyw. Bogusław Pacek, który wkrótce obejmie obowiązki komendanta-rektora Akademii Obrony Narodowej. Generał podkreśla, że w dniu Święta Wojska Polskiego pierwszą i drugą gwiazdkę otrzymają oficerowie, którzy bez żadnych wątpliwości na nią zasłużyli.

15 sierpnia prezydent uroczyście pożegna również dwudziestu pięciu generałów, którzy zakończyli służbę w minionym roku. W armii pozostanie 100 generałów.

Generałami dywizji zostaną:

Gen. bryg. Janusz Adamczak – dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Pełnił służbę m.in. w 12 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej, w dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej, Zarządzie Operacji Lądowych Dowództwa Wojsk Lądowych oraz Zarządzie Planowania Operacyjnego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Był szefem Wydziału Planowania Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w I zmianie polskiego kontyngentu w Iraku. W październiku 2008 r. roku został zastępcą dowódcy Dowództwa Regionalnego Wschód do spraw Koalicyjnych w Afganistanie.

Gen. bryg. Ireneusz Bartniak – dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Był między innymi dowódcą dywizjonu artylerii rakietowej w 2 Pułku Artylerii Rakietowej, dowódcą 7 Pułku Ułanów Lubelskich 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, dowódcą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Na misji w Iraku w czasie II zmiany polskiego kontyngentu dowodził Samodzielną Grupą Powietrzno-Szturmową, a na IX zmianie był zastępcą dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W 2008 r. objął stanowisko szefa Wojsk Aeromobilnych w Dowództwie Wojsk Lądowych, a od listopada 2010 r. do listopada 2011 r. był zastępcą szefa szkolenia Wojsk Lądowych.

Gen. bryg. Leszek Surawski – szef Zarządu Planowania Operacyjnego – P3 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Był m.in. zastępcą dowódcy 9 Brygady Zmechanizowanej, zastępcą szefa szkolenia w dowództwie 15 Dywizji Zmechanizowanej oraz szefem Wydziału Operacyjnego w dowództwie 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. W 2004 roku służył na stanowisku zastępcy szefa sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Był też dowódcą 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach.


Wiceadmirałem zostanie kontradm. Ryszard Demczuk – szef szkolenia Marynarki Wojennej. Dowodził m.in. kutrem rakietowym ORP OKSYWIE oraz małym okrętem rakietowo-artyleryjskim ORP GROM. Był również dowódcą 31 Dywizjonu Okrętów Rakietowych oraz dowódcą Centrum Operacji Morskich w Gdyni. Od 1 grudnia 2009 r. zajmuje stanowisko szefa szkolenia Marynarki Wojennej, na które został wyznaczony po ukończeniu studiów w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. W grudniu 2010 r. został zastępcą dowódcy Grupy Zadaniowej (Combined Joint Interagency Anti-corruption Task Force, CJIATF) w Strategicznym Dowództwie ISAF w Kabulu. Służbę w Islamskiej Republice Afganistanu pełnił do sierpnia 2011 r.

Generałami brygady zostaną:

Płk Krzysztof Mitręga – dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Był m.in. szefem artylerii 6 Brygady Pancernej w Stargardzie Szczecińskim, szefem Wydziału Systemów i Stanowisk Dowodzenia oraz szefem Wydziału Wsparcia Bojowego w Dowództwie 1 Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy. W 2004 r. został wyznaczony na stanowisko szefa zespołu w Grupie Organizacyjnej Sojuszniczego Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Był też zastępcą szefa szkolenia w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz komendantem Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. W 2009 r. został zastępcą szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P5.

Płk Wiesław Orkisz – zastępca szefa Zarządu Planowania Strategicznego - P5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Służył m.in. 20. Brygadzie Zmechanizowanej jako zastępca dowódcy brygady. We wrześniu 2003 r. został skierowany do służby w polskim kontyngencie w Syrii. W 2005 r. objął obowiązki zastępcy szefa Zarządu Planowania Rozwoju SZ RP w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego – P5, a następnie po przeformowaniu tego zarządu w 2007 r. na Zarząd Planowania Strategicznego – P5, został wyznaczony na stanowisko konsultanta. Od września 2011 r. zajmuje stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Płk Sławomir Pączek – zastępca szefa Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Pełnił służbę m.in. w Departamencie Budżetowym, gdzie zajmował różne stanowiska, związane z planowaniem i wykonywaniem budżetu resortu obrony narodowej. W 2002 r. został wyznaczony na stanowisko starszego oficera w Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie w Mons. Po powrocie ze służby poza granicami państwa w 2005 r. ponownie został wyznaczony w Departamencie Budżetowym na stanowisko zastępcy szefa oddziału, a następnie w 2007 r. na stanowisko szefa Oddziału Realizacji Budżetu i Analiz. Był również dyrektorem Departamentu Administracyjnego.

Płk Jarosław Wierzcholski – szef Wojsk Rakietowych i Artylerii. Był m.in. szefem Wojsk Rakietowych i Artylerii w dowództwie 16 Dywizji Zmechanizowanej, komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz dowódcą 1 Brygady Artylerii w Węgorzewie. Od 2010 r. pełni służbę na stanowisku szefa wojsk rakietowych i artylerii w Dowództwie Wojsk Lądowych. W maju 2012 roku został skierowany do służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu na stanowisku zastępcy dowódcy Regionu Wschodniego.


Płk Krzysztof Żabicki – zastępca szefa sztabu Dowództwa Sił Powietrznych. Służył m.in. w sztabie 1 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bytomiu, był też dowódcą 81 Dywizjonu Dowodzenia Obrony Powietrznej Kraju oraz zastępcą dowódcy 1 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Od 2007 r. pełnił służbę na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. W 2011 r. objął obowiązki służbowe na stanowisku szefa Szefostwa Szkolenia.Źródło: MON

IS

dodaj komentarz

komentarze

~akorus
1344989580
Serdeczne gratulacje, Panaowie Generałowie !!!!!
45-D1-72-5B

Obradowała Rada Gabinetowa
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Szturmani na Lipie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żyj zdrowiej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Umowa na Harpie podpisana!
Podziemna potęga
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
O Patriotach na WAT
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Sowieci w lodowej pułapce
Noc deportacji
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Własne interesy Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
They Train Together, They Fight Together
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Cenni pracownicy w mundurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Obronny „Brave Band”
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Zagłada Parośli
Czerwoni w odwrocie
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka latania
Double Eagle po nowemu
F-35 – polska Harpia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
Defense Without Politics
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO