moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiątki z Westerplatte

Porcelanę z odłamkami bomb zapalających, lornetkę żołnierza z Westerplatte, a nawet łuskę pocisku artyleryjskiego wystrzelonego z pancernika Schleswig-Holstein można zobaczyć na wystawie podczas targów Balt Military Expo 2012.

Gdańskie Targi to okazja, by obejrzeć uzbrojenie polskich żołnierzy walczących pod Westerplatte. Ale organizatorzy nie zapomnieli też o kolekcjonerach pamiątek związanych ze słynną bitwą. Naczynia z ekspozycji „Muzeum Westerplatte. Uzbrojenie Wojska Polskiego II RP” pochodzą z kasyna oficerskiego i kasyna podoficerskiego na Westerplatte. Są wśród nich filiżanki, łyżki, talerze i popielniczka. – Na części tych porcelanowych naczyń można zauważyć odłamki bomb zapalających. To ślady po bombardowaniu lotniczym z 2 września 1939 roku – opowiada Mariusz Wójtowicz-Podhorski, prezes zarządu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Ciekawym eksponatem jest też łuska pocisku artyleryjskiego kalibru 150 milimetrów. Armaty tego kalibru były zamontowane na pancerniku Schleswig-Holstein. – Łuska została zabrana we wrześniu 1939 roku przez szwedzkiego marynarza z nabrzeża w Nowym Porcie na jedną z Wysp Alandzkich. Przez lata służyła mu jako podstawa do skrzynki na listy stojącej przed jego domem – mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski. – Po wielu latach pertraktacji z mieszkańcem Wysp Alandzkich udało nam się w końcu przywieźć ją do Polski. Są na niej ślady po mocowaniu skrzynki pocztowej.

W jednej z gablot przykuwa uwagę lornetka. Jak mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że jest to lornetka żołnierza z Westerplatte. Po wojnie przechowywała ją rodzina z Nowego Portu, która zajęła mieszkanie po urzędniku niemieckim. Ze zdjęć jakie pozostawił po sobie niemiecki urzędnik oraz z opowiadań mieszkańców Nowego Portu wiadomo, że Niemiec był na Westerplatte w dniu kapitulacji polskiej załogi i zabrał stamtąd lornetkę należącą do polskiego żołnierza.

Na wystawie można zobaczyć pełen przekrój artylerii i uzbrojenia strzeleckiego z Westerplatte. Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Westerplatte, Fundacja Wojskowości Polskiej i Fundacja Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża.

TG

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Cztery brygady, jeden cel
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Sojusznicza tarcza antydronowa
Armia testuje naziemne drony
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Flanka pod strażą
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Patrioty pod Płockiem
„Kryzysowy” Jaśmin
Gorący lipiec PKW Łotwa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Coraz więcej Alpha Scramble
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Dwa marzenia spełnione naraz
Legion Medyczny na poligonie
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Zmarł gen. Mirosław Różański
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
„Mewa” na północnym szlaku
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
F-15 dla Polski?
Aukcja dla weterana
Tarcza i miecz
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Walka w dwóch światach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Z prądem i pod prąd
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pantera przejdzie do historii
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Moskwa w poszukiwaniu partnerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO