moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze uczą młodzież

Szkoły z klasami o profilu wojskowym współpracują z armią, policją lub strażą graniczną. W jaki sposób? Żołnierze prowadzą w nich lekcje, a uczniowie odwiedzają jednostki i biorą udział w zajęciach poligonowych i obozach wojskowych.

– Taka współpraca jest bardzo potrzebna. Dzięki niej młodzież poznaje podstawy służby wojskowej, trudy żołnierskiego życia – mówi ppłk rezerwy Wojciech Mazurek, nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych ze Zgorzelca.

Od kwietnia do czerwca w pięciodniowych obozach szkoleniowych w 23 Śląskim Pułku Artylerii uczestniczyli uczniowie z siedmiu szkół z okolic Bolesławca. Szkolenie zorganizowało Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” we współpracy z 23 Pułkiem. – Uczniowie chętnie uczestniczą w takich zajęciach. Mimo że muszą w nie włożyć wiele wysiłku, są bardzo zadowoleni – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Bogdan Fiałkowski. – Dziewczyny są przy tym równie ambitne jak chłopcy – dodaje.

Uczniowie w czasie szkoleń mieszkali na terenie jednostki. Instruktorzy tak ułożyli zajęcia, by mogli przekonać się, jak wygląda zwykły dzień żołnierza. Dlatego uczniowie wstawali o godzinie siódmej. Po zaprawie jedli śniadanie, a zaraz po nim rozpoczynali zajęcia z taktyki, musztry, szkolenia strzeleckiego i sanitarnego. Młodzież poznawała podstawowe zasady okopywania się, elementy rozpoznania, maskowania, strzelała z karabinka kbks oraz broni pneumatycznej. Uczniowie uzbrojeni w karabinki na kulki z farbą zdobywali pojazdy wroga lub opanowane przez niego budynki. Pływali też pontonami i uczyli się wspinaczki górskiej. To ostatnie szkolenie zorganizowane było we współpracy z Jednostką Poszukiwawczo-Ratowniczą „Baryt” ze Złotoryi. Nie zabrakło także zajęć z udzielania pierwszej pomocy i elementów ratownictwa wodnego.

– Znaczna część uczniów z klas o profilu wojskowym chciałaby związać swoją przyszłość zawodową ze służbami mundurowymi. Takie obozy weryfikują ich wyobrażenia o wojsku i pomagają im podjąć dobrą decyzję – uważa ppłk rez. Zbigniew Kuśmierek, nauczyciel szkolenia wojskowego w Zespole Szkół w Lubomierzu.

 O klasach wojskowych czytaj także w artykule: Zakręceni na wojsko

MP, RK

autor zdjęć: Jakub Fiałkowski

dodaj komentarz

komentarze


Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Wojsko ma swojego satelitę!
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Amunicja od Grupy WB
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
Nowe zdolności sił zbrojnych
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Niemieckie wsparcie z powietrza
Dzień wart stu lat
Pancerniacy jadą na misję
Odpalili K9 Thunder
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Niemcy dla Tarczy Wschód
Polski Rosomak dalej w produkcji
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Kolejne AW149 nadlatują
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Służba w kadrze
Kontrakt na ratowanie życia
Święto sportowców w mundurach
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Nowe K9 w Węgorzewie
Panczeniści na podium w Hamar
Bałtycki sojusz z Orką w tle
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
W ochronie granicy
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Aby granica była bezpieczna
Kalorie to nie wszystko
Gdy ucichnie artyleria
Kto zostanie Asem Sportu?
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Mundurowi z benefitami
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Niebo pod osłoną
Combat 56 u terytorialsów
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Szwedzi w pętli
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Obywatele chcą być wGotowości
Gala Boksu na Bemowie
Militarne Schengen
Najdłuższa noc
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Seryjny Heron coraz bliżej
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Plan na WAM
Śnieżnik gotowy na Groty
Smak służby
Trałowce do remontu
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Nowe zasady dla kobiet w armii
Szukali zaginionych w skażonej strefie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO