moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obalenie caratu
Ostateczny cios zadała caratowi chłopska armia, która miała dość nieudolnego dowodzenia na wojnie.

Święta 1916 roku carska rodzina obchodziła w pałacu Aleksandrowskim w Carskim Siole pod Piotrogrodem. Tu było spokojniej niż w stolicy. Caryca Aleksandra wiele czasu spędzała w łóżku, a Mikołaj II popadł w depresję. „Rano i po południu udawał, że przyjmuje dygnitarzy i dyplomatów zagranicznych”, pisze Richard Pipes, amerykański historyk i sowietolog. Uważnie czytał też listy od prostych ludzi, które utwierdzały go w przekonaniu, że lud go kocha i ceni. Ich pisanie było organizowane przez ministra spraw wewnętrznych Aleksandra Protopopowa, o czym car nie wiedział.

Lud był jednak coraz bardziej rozgoryczony i wzburzony. Mrozy i zamiecie paraliżowały transport kolejowy, co drastycznie pogarszało zaopatrzenie Piotrogrodu w żywność i opał. Z powodu braku energii fabryki zawieszały produkcję i tysiące robotników pojawiało się na ulicach. Początkowo byli niegroźni, ale w każdej chwili mogli stać się agresywni.

25 lutego (8 marca) 1917 roku w Piotrogrodzie demonstrowało około stu tysięcy robotników. Władze nie użyły siły i wieczorem był już spokój. Następnego dnia na ulice wyszło około dwustu tysięcy ludzi. Doszło do incydentów, pojawiły się hasła polityczne („Precz z wojną”, „Precz z samowładztwem”). 25 lutego przebywający poza Piotrogrodem car polecił telegraficznie użyć przeciw demonstrantom wojska. Następnego dnia od rana armia obsadziła węzłowe punkty miasta. Zapanował spokój i mogło się wydawać, że sytuacja została opanowana, ale właśnie wówczas rozpoczął się bunt w piotrogrodzkich jednostkach. Błyskawicznie ogarnął cały, liczący sto sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy, garnizon. W większości byli to poborowi, którzy jeszcze nie powąchali prochu, przede wszystkim chłopi.

Richard Pipes uważa, że 27 lutego (12 marca) należy uznać za początek rewolucji lutowej. Tego dnia demonstracje robotnicze wzmocnił bunt żołnierski. Przebywający w głównej kwaterze w Mohylewie car nadal nie zdawał sobie sprawy z tego, jak groźna jest sytuacja.

Zaalarmowany przez Aleksandrę postanowił wrócić do stolicy. Okazało się to jednak już niemożliwe. Zdecydował więc, że uda się do Pskowa, gdzie mieściło się dowództwo frontu północnego. Przybył tam pod wieczór 1 marca.

Tutaj następnego dnia podjął decyzję o abdykacji, początkowo na rzecz syna Aleksieja, a następnie brata Michaiła. Ten jednak korony nie przyjął i oświadczył, że może to uczynić jedynie wtedy, gdy zwróci się do niego w tej sprawie Konstytuanta. I to był koniec monarchii w Rosji.

W ciągu kilku dni, przy znikomej liczbie ofiar (mniej niż półtora tysiąca zabitych), runęła monarchia, bo nikt już nie chciał jej bronić. Ostateczny cios zadała jej chłopska armia, która miała dość nieudolnego dowodzenia na wojnie. Wspólnie z piotrogrodzkimi robotnikami zbuntowani żołnierze odmówili obrony dotychczasowego porządku.

Z polskiego punktu widzenia oznaczało to całkowitą zmianę sytuacji. Oto jeden z zaborców deklarował – choć z ograniczeniami – prawo Polski do niepodległości. Przekreślało to sens polityki współpracy z państwami centralnymi, która zresztą i bez obalenia caratu znalazła się na całkowitym rozdrożu.

Wyciągnął z tego wnioski Józef Piłsudski, który obserwował wydarzenia w Rosji. Leon Wasilewski, jego bliski przyjaciel i współpracownik, wspominał, że „wybuch rewolucji w Rosji komendant ocenił od razu jako fakt o niesłychanej doniosłości i punkt zwrotny w całej naszej polityce. Rosja, jako najpoważniejsza siła w naszych obliczeniach politycznych, ten nasz wróg największy – na dłuższy przeciąg czasu ustępowała z pola. W tym okresie można się było nie liczyć z bezpośrednim niebezpieczeństwem rosyjskim i należało teraz zwrócić całą energię przeciwko dwóm innym okupantom”. To była geneza tak zwanego kryzysu przysięgowego, a w rezultacie osadzenia Piłsudskiego w twierdzy w Magdeburgu.

Andrzej Garlicki

dodaj komentarz

komentarze

~Nah`tah ni
1347819480
Wbrew temu co pisze diabeł czerwony ze zbrodniczej "polskiej' zjednoczonej partii robotniczej wyznawców ateizmu i materializmu dialektycznego rabinackiego synala Mordechaja Leviego pseudonim "Kal Marx" & SYFILITYK W.Ilicz Uljanow pseudo "Lenin" Andrzej Garlicki za swym ziomem Richardem Piepesem, obalenie władzy Cesarza i Samodzierżcy Wszech-rusi, Króla Polski, Wielkiego Księcia Finlandii, świętego męczennika za wiarę Mikołaja II Holstein-Gottorp-Romanow herbu Romanow z Sankt Petersburga ,wcale nie było takie proste, i "rosyjsko-chłopskie"! Zaraz żyd-bolszewicka jak też i Judeo-NSDAP to dzieło kahału żydowskiego konsorcjum bankowego Wall- Str. Broadway 120 the Order Skull & Crossbones sfinansowana, podobnie jak wcześniej socjaldemokracja żyd-bolszewicka , dla zniszczenia warny Biało-Aryjskiej. Napisał o tym, ksiądz profesor, major Narodowo-Ludowej Organizacji Walki, szef Służby Duszpasterskiej Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych Michał Poradowski herbu Sas w dziele "Nowy światowy ład' 1994 - Wyd. WERS, Poznań,2003 - Wyd. NORTOM, Wrocław, s. 56; ISBN 83-85829-99-7.
77-63-A5-FC

Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Wywiad AK w służbie aliantów
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Pomóżmy bliskim żołnierza
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Sprawdzian dla WOT-u
Uchylone wrota piekieł
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Żołnierze pomagają powodzianom
Fabryka dżihadystów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Święto specjalsów
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Medale dla uczestników walk w Karbali
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Follow Me
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Tu się zadań nie wybiera
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Ich zadanie – zdobyć informację
15 lat JFTC
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Modernizacja bombowców
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Szef NATO w Warszawie
Dołącz do zawodowców
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Jelcze dla Wisły
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Targi Air Fair 2019
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Kampania wyborcza poza armią
Czarna taktyka Agatu
Nowy batalion podhalańczyków
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
„Baltic Protector”
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Kierunek: Afganistan
Modernizacja floty powietrznej
Nano-drony dla specjalsów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Zmiany w przepisach mundurowych
F-16 wracają do Polski
Jihadist Mill
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zdążyć przed deszczem
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Region Without a Key
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO