moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obalenie caratu
Ostateczny cios zadała caratowi chłopska armia, która miała dość nieudolnego dowodzenia na wojnie.

Święta 1916 roku carska rodzina obchodziła w pałacu Aleksandrowskim w Carskim Siole pod Piotrogrodem. Tu było spokojniej niż w stolicy. Caryca Aleksandra wiele czasu spędzała w łóżku, a Mikołaj II popadł w depresję. „Rano i po południu udawał, że przyjmuje dygnitarzy i dyplomatów zagranicznych”, pisze Richard Pipes, amerykański historyk i sowietolog. Uważnie czytał też listy od prostych ludzi, które utwierdzały go w przekonaniu, że lud go kocha i ceni. Ich pisanie było organizowane przez ministra spraw wewnętrznych Aleksandra Protopopowa, o czym car nie wiedział.

Lud był jednak coraz bardziej rozgoryczony i wzburzony. Mrozy i zamiecie paraliżowały transport kolejowy, co drastycznie pogarszało zaopatrzenie Piotrogrodu w żywność i opał. Z powodu braku energii fabryki zawieszały produkcję i tysiące robotników pojawiało się na ulicach. Początkowo byli niegroźni, ale w każdej chwili mogli stać się agresywni.

25 lutego (8 marca) 1917 roku w Piotrogrodzie demonstrowało około stu tysięcy robotników. Władze nie użyły siły i wieczorem był już spokój. Następnego dnia na ulice wyszło około dwustu tysięcy ludzi. Doszło do incydentów, pojawiły się hasła polityczne („Precz z wojną”, „Precz z samowładztwem”). 25 lutego przebywający poza Piotrogrodem car polecił telegraficznie użyć przeciw demonstrantom wojska. Następnego dnia od rana armia obsadziła węzłowe punkty miasta. Zapanował spokój i mogło się wydawać, że sytuacja została opanowana, ale właśnie wówczas rozpoczął się bunt w piotrogrodzkich jednostkach. Błyskawicznie ogarnął cały, liczący sto sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy, garnizon. W większości byli to poborowi, którzy jeszcze nie powąchali prochu, przede wszystkim chłopi.

Richard Pipes uważa, że 27 lutego (12 marca) należy uznać za początek rewolucji lutowej. Tego dnia demonstracje robotnicze wzmocnił bunt żołnierski. Przebywający w głównej kwaterze w Mohylewie car nadal nie zdawał sobie sprawy z tego, jak groźna jest sytuacja.

Zaalarmowany przez Aleksandrę postanowił wrócić do stolicy. Okazało się to jednak już niemożliwe. Zdecydował więc, że uda się do Pskowa, gdzie mieściło się dowództwo frontu północnego. Przybył tam pod wieczór 1 marca.

Tutaj następnego dnia podjął decyzję o abdykacji, początkowo na rzecz syna Aleksieja, a następnie brata Michaiła. Ten jednak korony nie przyjął i oświadczył, że może to uczynić jedynie wtedy, gdy zwróci się do niego w tej sprawie Konstytuanta. I to był koniec monarchii w Rosji.

W ciągu kilku dni, przy znikomej liczbie ofiar (mniej niż półtora tysiąca zabitych), runęła monarchia, bo nikt już nie chciał jej bronić. Ostateczny cios zadała jej chłopska armia, która miała dość nieudolnego dowodzenia na wojnie. Wspólnie z piotrogrodzkimi robotnikami zbuntowani żołnierze odmówili obrony dotychczasowego porządku.

Z polskiego punktu widzenia oznaczało to całkowitą zmianę sytuacji. Oto jeden z zaborców deklarował – choć z ograniczeniami – prawo Polski do niepodległości. Przekreślało to sens polityki współpracy z państwami centralnymi, która zresztą i bez obalenia caratu znalazła się na całkowitym rozdrożu.

Wyciągnął z tego wnioski Józef Piłsudski, który obserwował wydarzenia w Rosji. Leon Wasilewski, jego bliski przyjaciel i współpracownik, wspominał, że „wybuch rewolucji w Rosji komendant ocenił od razu jako fakt o niesłychanej doniosłości i punkt zwrotny w całej naszej polityce. Rosja, jako najpoważniejsza siła w naszych obliczeniach politycznych, ten nasz wróg największy – na dłuższy przeciąg czasu ustępowała z pola. W tym okresie można się było nie liczyć z bezpośrednim niebezpieczeństwem rosyjskim i należało teraz zwrócić całą energię przeciwko dwóm innym okupantom”. To była geneza tak zwanego kryzysu przysięgowego, a w rezultacie osadzenia Piłsudskiego w twierdzy w Magdeburgu.

Andrzej Garlicki

dodaj komentarz

komentarze

~Nah`tah ni
1347819480
Wbrew temu co pisze diabeł czerwony ze zbrodniczej "polskiej' zjednoczonej partii robotniczej wyznawców ateizmu i materializmu dialektycznego rabinackiego synala Mordechaja Leviego pseudonim "Kal Marx" & SYFILITYK W.Ilicz Uljanow pseudo "Lenin" Andrzej Garlicki za swym ziomem Richardem Piepesem, obalenie władzy Cesarza i Samodzierżcy Wszech-rusi, Króla Polski, Wielkiego Księcia Finlandii, świętego męczennika za wiarę Mikołaja II Holstein-Gottorp-Romanow herbu Romanow z Sankt Petersburga ,wcale nie było takie proste, i "rosyjsko-chłopskie"! Zaraz żyd-bolszewicka jak też i Judeo-NSDAP to dzieło kahału żydowskiego konsorcjum bankowego Wall- Str. Broadway 120 the Order Skull & Crossbones sfinansowana, podobnie jak wcześniej socjaldemokracja żyd-bolszewicka , dla zniszczenia warny Biało-Aryjskiej. Napisał o tym, ksiądz profesor, major Narodowo-Ludowej Organizacji Walki, szef Służby Duszpasterskiej Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych Michał Poradowski herbu Sas w dziele "Nowy światowy ład' 1994 - Wyd. WERS, Poznań,2003 - Wyd. NORTOM, Wrocław, s. 56; ISBN 83-85829-99-7.
77-63-A5-FC

Wozy amunicyjne do Raków
 
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Piknik ze smakiem
Czarny odchodzi do cywila
A Torn Subcontinent
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Irańskie szachy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojna wywiadów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Pułaski” wrócił do kraju
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Wave of Alliances
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Cienka niebieska linia
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Rozpoczynamy nową erę
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jedna misja, jeden zespół
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Rivalry on Closed Sea
Spełniliśmy swój obowiązek
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przysięga śląskich terytorialsów
Strzelać nauczyłem się sam
Preselekcja u komandosów
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Desant z transportowca-giganta
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Warszawa walczy, wracamy
Przez krew zdobyty Śląsk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Od sojusznika do kata
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO