moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obalenie caratu
Ostateczny cios zadała caratowi chłopska armia, która miała dość nieudolnego dowodzenia na wojnie.

Święta 1916 roku carska rodzina obchodziła w pałacu Aleksandrowskim w Carskim Siole pod Piotrogrodem. Tu było spokojniej niż w stolicy. Caryca Aleksandra wiele czasu spędzała w łóżku, a Mikołaj II popadł w depresję. „Rano i po południu udawał, że przyjmuje dygnitarzy i dyplomatów zagranicznych”, pisze Richard Pipes, amerykański historyk i sowietolog. Uważnie czytał też listy od prostych ludzi, które utwierdzały go w przekonaniu, że lud go kocha i ceni. Ich pisanie było organizowane przez ministra spraw wewnętrznych Aleksandra Protopopowa, o czym car nie wiedział.

Lud był jednak coraz bardziej rozgoryczony i wzburzony. Mrozy i zamiecie paraliżowały transport kolejowy, co drastycznie pogarszało zaopatrzenie Piotrogrodu w żywność i opał. Z powodu braku energii fabryki zawieszały produkcję i tysiące robotników pojawiało się na ulicach. Początkowo byli niegroźni, ale w każdej chwili mogli stać się agresywni.

25 lutego (8 marca) 1917 roku w Piotrogrodzie demonstrowało około stu tysięcy robotników. Władze nie użyły siły i wieczorem był już spokój. Następnego dnia na ulice wyszło około dwustu tysięcy ludzi. Doszło do incydentów, pojawiły się hasła polityczne („Precz z wojną”, „Precz z samowładztwem”). 25 lutego przebywający poza Piotrogrodem car polecił telegraficznie użyć przeciw demonstrantom wojska. Następnego dnia od rana armia obsadziła węzłowe punkty miasta. Zapanował spokój i mogło się wydawać, że sytuacja została opanowana, ale właśnie wówczas rozpoczął się bunt w piotrogrodzkich jednostkach. Błyskawicznie ogarnął cały, liczący sto sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy, garnizon. W większości byli to poborowi, którzy jeszcze nie powąchali prochu, przede wszystkim chłopi.

Richard Pipes uważa, że 27 lutego (12 marca) należy uznać za początek rewolucji lutowej. Tego dnia demonstracje robotnicze wzmocnił bunt żołnierski. Przebywający w głównej kwaterze w Mohylewie car nadal nie zdawał sobie sprawy z tego, jak groźna jest sytuacja.

Zaalarmowany przez Aleksandrę postanowił wrócić do stolicy. Okazało się to jednak już niemożliwe. Zdecydował więc, że uda się do Pskowa, gdzie mieściło się dowództwo frontu północnego. Przybył tam pod wieczór 1 marca.

Tutaj następnego dnia podjął decyzję o abdykacji, początkowo na rzecz syna Aleksieja, a następnie brata Michaiła. Ten jednak korony nie przyjął i oświadczył, że może to uczynić jedynie wtedy, gdy zwróci się do niego w tej sprawie Konstytuanta. I to był koniec monarchii w Rosji.

W ciągu kilku dni, przy znikomej liczbie ofiar (mniej niż półtora tysiąca zabitych), runęła monarchia, bo nikt już nie chciał jej bronić. Ostateczny cios zadała jej chłopska armia, która miała dość nieudolnego dowodzenia na wojnie. Wspólnie z piotrogrodzkimi robotnikami zbuntowani żołnierze odmówili obrony dotychczasowego porządku.

Z polskiego punktu widzenia oznaczało to całkowitą zmianę sytuacji. Oto jeden z zaborców deklarował – choć z ograniczeniami – prawo Polski do niepodległości. Przekreślało to sens polityki współpracy z państwami centralnymi, która zresztą i bez obalenia caratu znalazła się na całkowitym rozdrożu.

Wyciągnął z tego wnioski Józef Piłsudski, który obserwował wydarzenia w Rosji. Leon Wasilewski, jego bliski przyjaciel i współpracownik, wspominał, że „wybuch rewolucji w Rosji komendant ocenił od razu jako fakt o niesłychanej doniosłości i punkt zwrotny w całej naszej polityce. Rosja, jako najpoważniejsza siła w naszych obliczeniach politycznych, ten nasz wróg największy – na dłuższy przeciąg czasu ustępowała z pola. W tym okresie można się było nie liczyć z bezpośrednim niebezpieczeństwem rosyjskim i należało teraz zwrócić całą energię przeciwko dwóm innym okupantom”. To była geneza tak zwanego kryzysu przysięgowego, a w rezultacie osadzenia Piłsudskiego w twierdzy w Magdeburgu.

Andrzej Garlicki

dodaj komentarz

komentarze

~Nah`tah ni
1347819480
Wbrew temu co pisze diabeł czerwony ze zbrodniczej "polskiej' zjednoczonej partii robotniczej wyznawców ateizmu i materializmu dialektycznego rabinackiego synala Mordechaja Leviego pseudonim "Kal Marx" & SYFILITYK W.Ilicz Uljanow pseudo "Lenin" Andrzej Garlicki za swym ziomem Richardem Piepesem, obalenie władzy Cesarza i Samodzierżcy Wszech-rusi, Króla Polski, Wielkiego Księcia Finlandii, świętego męczennika za wiarę Mikołaja II Holstein-Gottorp-Romanow herbu Romanow z Sankt Petersburga ,wcale nie było takie proste, i "rosyjsko-chłopskie"! Zaraz żyd-bolszewicka jak też i Judeo-NSDAP to dzieło kahału żydowskiego konsorcjum bankowego Wall- Str. Broadway 120 the Order Skull & Crossbones sfinansowana, podobnie jak wcześniej socjaldemokracja żyd-bolszewicka , dla zniszczenia warny Biało-Aryjskiej. Napisał o tym, ksiądz profesor, major Narodowo-Ludowej Organizacji Walki, szef Służby Duszpasterskiej Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych Michał Poradowski herbu Sas w dziele "Nowy światowy ład' 1994 - Wyd. WERS, Poznań,2003 - Wyd. NORTOM, Wrocław, s. 56; ISBN 83-85829-99-7.
77-63-A5-FC

Panie bez taryfy ulgowej
Jastrzębie widzą w ciemności
Trzecia Setka Komandosa
201 maratonów w 201 krajach
Cel – bezpieczna Europa
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
„Zoom na proobronność”
General Anders Joins NATO
A Biting and Tracking Commando
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Rok intensywnych ćwiczeń
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Pancerna walka w mieście
Szef NATO w Warszawie
Steering Awareness
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Step ahead in a different world
Podwyżki dla pracowników wojska
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Kampania wyborcza poza armią
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Trening na wieżowcu i nad wodą
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Drugie życie Wilczego Szańca
12 Brygada 20 lat w NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
To był realny plan odbudowy Polski
Pogromcy czołgów poszukiwani
Generała Andersa akces do NATO
MP5: pierwszy z NATO
Fuzja w ramach PGZ
US Army od kuchni
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
19 medali żołnierzy
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wizja marszałka prysła w Rydze

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO