moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska firma z amerykańską technologią

Spółka Maskpol uruchamia produkcję odzieży trudnozapalnej opracowanej na podstawie nowoczesnych technologii amerykańskiego giganta chemiczno-tekstylnego, czyli koncernu Milliken & Company. To efekt podpisanej kilka dni temu umowy o strategicznej współpracy obu firm. Wyprodukowana przez Maskpol bielizna będzie dostarczana do polskiej armii i służb mundurowych, m.in. straży pożarnej, Policji i Straży Granicznej.

Milliken to obecnie największy na świecie prywatny koncern chemiczno-tekstylny. Firma posiada aż 60 fabryk w 12 państwach. Jest jednym z największych dostawców ubiorów dla US Armed Forces, ale gotowe elementy umundurowania koncern dostarcza armiom i służbom mundurowym na całym świecie. Milliken sprzedaje również dziesiątkom firm różnego typu materiały tekstylne, z których te szyją mundury i elementy wyposażenia osobistego. Jednym z najbardziej znanych tekstyliów eksportowanych przez firmę jest „Polartec”.

Teraz z amerykańskich technologii chce skorzystać polski przemysł obronny, a konkretnie należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma Maskpol S.A. Spółka poinformowała w środę, że podpisała z Milliken & Company umowę o strategicznej współpracy. Porozumienie obejmuje przede wszystkim zgodę na produkcję przez Maskpol – na bazie technologii pozyskanych od amerykańskiego koncernu – nowej bielizny trudnozapalnej. Produkt ten będzie przeznaczony zarówno dla polskiej armii, jak i służb mundurowych: straży pożarnej, Policji, Straży Granicznej.

– Od kilku lat pracujmy nad rozwiązaniami w zakresie odzieży wielowarstwowej dla polskiej armii, ułatwiającej służbę m.in. w różnych warunkach atmosferycznych – wyjaśnia Adam Ogrodnik, prezes Maskpol S.A., podkreślając, że polskiej spółce zależało na transferze amerykańskiej technologii i wiedzy, a nie na licencyjnej produkcji zagranicznego wyrobu. – Od początku ustaliliśmy z Milliken pełną polonizację projektu, co nasz partner zrealizował, rozumiejąc nasze podejście i motywy. W obecnych czasach krajowe zaplecze produkcyjne jest koniecznością, jeżeli chcemy zapewnić bezpieczeństwo dostaw dla polskiego wojska – dodaje Ogrodnik.

Przedstawiciele Milliken & Company podkreślają, że współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową ma dla nich wymiar nie tylko biznesowy, lecz także geostrategiczny, ze względu na zadania realizowane przez koncern na rzecz US Armed Forces.

– Zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy strategicznej z firmą Maskpol z uwagi na jej pozycję lidera przemysłu obronnego w Polsce oraz wkład w zwiększanie zdolności polskiego przemysłu w zaopatrzenie Sił Zbrojnych RP. Do projektu zastosowaliśmy najnowsze rozwiązania materiałowe i technologiczne. Polski rynek jest ważny dla Milliken również z uwagi na strategiczną współpracę Polski i USA w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, w szczególności w związku z rosyjską agresją na Ukrainę – komentował Bruce LaFlam, wiceprezes zarządu Milliken.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Tour przez garnizony
Dawka wiedzy na trudne czasy
Poskromić kolosa
Wojsko stawia na „armię talentów”
Borsuki i roje dronów
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski Gnom
W drodze po oficerskie gwiazdki
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Ostatnia niedziela…
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Pierwszy krok do specjalsów
Pieta Michniowska
Gen wojownika
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy krok do Invictusa
Paliwowy krwiobieg NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pancerne starcie
Innowacje z PERUNA
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Test w stratosferze
Baobaby docierają do wojska
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wielki sukces podchorążych z AMW
Wyścig snajperów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Morska bryza w dwóch odsłonach
Atak i przejęcie dokumentów
Inwestycje w bezpieczeństwo
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Śmierć w sercu Azji
Wsparcie ma znaczenie
MON i MSZ o szczycie NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Azjatycka szansa
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Prezydent RP o szczycie NATO
Marzenia częściowo spełnione
Spadochronowy triumf

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO