moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mistrzowska szesnastka w 5 Mazowieckiej BOT

Ponad 70 ochotników wstąpiło w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród kandydatów do służby terytorialnej jest m.in. Mistrz Polski w rzucie młotem Mistrzyni Świata i Europy w kajakarstwie. Mają już za sobą pierwszy koszarowy posiłek, uroczyste wręczenie broni oraz pierwsze „czołem Panie Pułkowniku”. Teraz czas iść w pole, czyli na poligon marsz!

18 listopada ponad 70 nowych ochotników do terytorialnej służby wojskowej przekroczyło bramę ciechanowskich koszar. Od godziny 6 rano załatwiali sprawy ewidencyjne, pobrali umundurowanie, niezbędny ekwipunek, zjedli pierwszy koszarowy posiłek, a także poznali swoich przełożonych, którzy będą im towarzyszyć przez całe szesnastodniowe szkolenie.

Nowo powołani następnego dnia po raz pierwszy stanęli do zbiórki na placu apelowym ciechanowskich koszar. “W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, zwrócił się do ochotników kompanii szkolenia podstawowego zastępca dowódcy brygady ppłk Artur Inczewski, po czym uroczyście wręczył najważniejszy atrybut żołnierza. Posiadanie broni jest zarówno ogromnym zaszczytem, jak i dużą odpowiedzialnością oraz  symbolem gotowości do obrony Ojczyzny.

Wśród osób, które zadecydowały o włożeniu munduru terytorialsa, jest m.in. projektant instalacji fotowoltaicznych, księgowa, studentka pielęgniarstwa, rolnik, instruktor żeglarstwa, ochroniarz, mechanik, inżynier budowy ds. odnawialnych źródeł energii oraz doradca techniczno-handlowy. Przeszkolić się z rzemiosła wojskowego postanowił również mistrz Polski w rzucie dyskiem oraz mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie.

- Decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej podjęłam z kilku względów. Przede wszystkim jestem sportowcem, który godnie reprezentuje nasz kraj z orzełkiem na piersi na arenie międzynarodowej. Duma, która towarzyszy mi podczas stawania na najwyższym podium słysząc hymn narodowy, jest chwilą nie do opisania. Systematyka i ciężka praca to codzienność w moim życiu. Mam nadzieję, że podczas szkolenia nauczę się nowych rzeczy, które przydadzą mi się w byciu żołnierzem jak i również jeszcze lepszym sportowcem - powiedziała mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie Sandra Ostrowska.

Przez kolejnych 16 dni szkolenia podstawowego pod okiem doświadczonych instruktorów będą przyswajać podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Priorytetowymi elementami szkolenia jest: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania. Szkolenie zakończy się 3 grudnia br. uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się na terenie koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

DOŁĄCZ DO NAS!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Bataliony przyszłości
Nocna próba na Wisłostradzie
Młodzi medycy na poligonie
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Z prądem i pod prąd
Azjatycka szansa
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Wicher na morzu
Szachownica na Wisłostradzie
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Zapraszamy na defiladę
Generał w niewoli
PKW Irak zostaje w Jordanii
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Szkolenia na pomostówkę
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Odnaleziono „Roja”
MON i MSZ o szczycie NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Legion Medyczny na poligonie
Cyfrowa tarcza F-16
„Wicher" wkrótce na wodzie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Próba przed morską paradą
Lubawa wyposaży saperów
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Coraz więcej Alpha Scramble
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Powietrzna defilada
Morska parada 15 sierpnia
Gorący lipiec PKW Łotwa
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wsparcie ma znaczenie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
PGZ o koalicji antybalistycznej
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Flanka pod strażą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO