moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mistrzowska szesnastka w 5 Mazowieckiej BOT

Ponad 70 ochotników wstąpiło w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród kandydatów do służby terytorialnej jest m.in. Mistrz Polski w rzucie młotem Mistrzyni Świata i Europy w kajakarstwie. Mają już za sobą pierwszy koszarowy posiłek, uroczyste wręczenie broni oraz pierwsze „czołem Panie Pułkowniku”. Teraz czas iść w pole, czyli na poligon marsz!

18 listopada ponad 70 nowych ochotników do terytorialnej służby wojskowej przekroczyło bramę ciechanowskich koszar. Od godziny 6 rano załatwiali sprawy ewidencyjne, pobrali umundurowanie, niezbędny ekwipunek, zjedli pierwszy koszarowy posiłek, a także poznali swoich przełożonych, którzy będą im towarzyszyć przez całe szesnastodniowe szkolenie.

Nowo powołani następnego dnia po raz pierwszy stanęli do zbiórki na placu apelowym ciechanowskich koszar. “W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, zwrócił się do ochotników kompanii szkolenia podstawowego zastępca dowódcy brygady ppłk Artur Inczewski, po czym uroczyście wręczył najważniejszy atrybut żołnierza. Posiadanie broni jest zarówno ogromnym zaszczytem, jak i dużą odpowiedzialnością oraz  symbolem gotowości do obrony Ojczyzny.

REKLAMA

Wśród osób, które zadecydowały o włożeniu munduru terytorialsa, jest m.in. projektant instalacji fotowoltaicznych, księgowa, studentka pielęgniarstwa, rolnik, instruktor żeglarstwa, ochroniarz, mechanik, inżynier budowy ds. odnawialnych źródeł energii oraz doradca techniczno-handlowy. Przeszkolić się z rzemiosła wojskowego postanowił również mistrz Polski w rzucie dyskiem oraz mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie.

- Decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej podjęłam z kilku względów. Przede wszystkim jestem sportowcem, który godnie reprezentuje nasz kraj z orzełkiem na piersi na arenie międzynarodowej. Duma, która towarzyszy mi podczas stawania na najwyższym podium słysząc hymn narodowy, jest chwilą nie do opisania. Systematyka i ciężka praca to codzienność w moim życiu. Mam nadzieję, że podczas szkolenia nauczę się nowych rzeczy, które przydadzą mi się w byciu żołnierzem jak i również jeszcze lepszym sportowcem - powiedziała mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie Sandra Ostrowska.

Przez kolejnych 16 dni szkolenia podstawowego pod okiem doświadczonych instruktorów będą przyswajać podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Priorytetowymi elementami szkolenia jest: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania. Szkolenie zakończy się 3 grudnia br. uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się na terenie koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

DOŁĄCZ DO NAS!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
 
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Narada byłych szefów BBN-u
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Ukraina otrzyma Patrioty?
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Abrams: początek historii
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
BohaterON-y rozdane
Pioruny dla Norwegii
Abramsy w porcie
F-15 przyleciały do Łasku
Ogień z Abramsów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
W Sejmie o Patriotach
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Dodatek za ochronę granicy
Kolejne Rosomaki WEM
Ryzykowna gra ajatollahów
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Artyleria na Marsie
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Noc, która przeszła do narodowej legendy
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Upadek mitu mocarstwa
Nowy wymiar sił powietrznych
Pioruny w linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
NATO pozostaje w gotowości
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Polski duch w Londynie
Siedemnastka gotowa na Liban
„Albatros” pisze swoją historię
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Włoskie Air Policing w Polsce
Zostań szeregowym zawodowym!
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Śladem profesjonalistów
Polsko-koreańska debata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO