moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

35 tys. żołnierzy WOT w gOTowości

Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły liczebnością 35 tys. żołnierzy. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy właśnie nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią ponad 20% formacji.

Powstanie i rozwój WOT stanowią silny impuls rozwoju Sił Zbrojnych i ewolucji ich zdolności. Rozwój potencjału osobowego oraz operacjonalizacja ich zdolności w czasie pandemii Covid-19, operacji obrony granicy Polski oraz pośrednio wnioski z wojny obronnej na Ukrainie jednoznacznie dowiodły słuszności powołania formacji oraz wskazały na potrzebę jej dalszego rozwoju – powiedział gen. broni Wiesław KUKUŁA, dowódca WOT.

W ostatni weekend odbyły się powołania do brygad Obrony Terytorialnej w trzynastu lokalizacjach. Do służby zgłosiło się ponad tysiąc ochotników. Poprzez tak ogromne zainteresowanie służbą, Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły 35 tys. żołnierzy. Jest to kolejny, ważny krok na drodze do osiągania zdolności operacyjnej formacji. A już na początku 2023 roku na terenie całej Polski rusza projekt „Ferie z WOT”, który między innymi jest kierowany do uczniów, studentów, rodziców oraz nauczycieli.

Dowództwo WOT konsekwentne realizuje założenia Ustawy o obronie Ojczyzny, która zakłada zwiększenie stanów ilościowych Sił Zbrojnych RP. Obecnie budowanie formacji jest ukierunkowane na zwiększanie potencjału osobowego, jak również na prowadzenie intensywnego szkolenia w celu osiągnięcia gotowości do podjęcia działań w rejonach odpowiedzialności bojowej.

Jak podkreślił gen. broni Wiesław KUKUŁA - Terytorialna Służba Wojskowa z perspektywy sześciu lat doświadczeń okazała się bardzo dobrym rozwiązaniem dla Sił Zbrojnych. Dla wielu zwłaszcza młodych żołnierzy jest tzw. pierwszym wyborem. To w WOT znajdują oni swoje powołanie i decydują się na zawodową służbę wojskową. Rozwój WOT przyczynia się również do odbudowy systemu rezerw osobowych, który zasiliło około 10 tysięcy byłych żołnierzy. Dzisiaj wnioski z funkcjonowania tej formy służby stanowią również systemowe odniesienie dla aktywnej rezerwy – formy służby wprowadzonej Ustawą o obronie Ojczyzny.

WOT jest formacją, która poprzez bliskość ze społeczeństwem oraz działania przeciwkryzysowe coraz silniej zakorzenia swoją obecność wśród lokalnych społeczności. Ta teza w czasie blisko 6 lat funkcjonowania formacji została wielokrotnie udowodniona poprzez setki działań w ramach niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych, w których brali udział żołnierze WOT.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi - 19% to studenci. Co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie.

W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt z wojskiem. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem ze służbą wojskową. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już ponad 20% żołnierzy całej formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych.

Zachęcam do śledzenia naszych kanałów na mediach społecznościowych!

Tekst: mjr Witold Sura/Rzecznik Prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Historyczny triumf terytorialsa
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Wojskowe roboty prosto z Polski
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Początek wielkiej historii
„Ślązak” w warsztacie
Wypadek w PKW UNIFIL
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
PKW Irak ewakuowany
Fińska armia luzuje rygory
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
NATO coraz silniejsze
Francuski most na Odrze
Nie tylko błękitne berety
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Chłód Bałtyku
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Psiakrew, harmata!
Borsuki wyszły w pole
Muzeum na fali
Sztuka spadania
Pierwsze K9 w Braniewie
Ćwiczą, aby bronić granicy
Lasery dla polskiego wojska
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Ratunek na szczycie
Buty żołnierzy po nowemu
Prototyp E-7 dla USAF
Syndrom Karbali
Polsko-estoński sojusz
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Szkoła pilotów FPV
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
A może studia na WAT?
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Debata o bezpieczeństwie
Pasja i fart
Testy autonomicznego Black Hawka
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Patrol z Syriusza
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Akcja młodego terytorialsa
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Program „Narew” się rozkręca
Polska buduje przewagę w kosmosie
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Zostać pilotem Apache’a
Piekło „Pługa”
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Daglezja bez tajemnic
Czas nadziei, czas pokoju
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO