moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętokrzyscy terytorialsi rozpoczynają „szesnastkę”

19 listopada około 100 mieszkańców ziemi świętokrzyskie rozpoczęło swoje pierwsze wojskowe szkolenie. To już szóste w tym roku powołanie do służby w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przed nimi szkolenie podstawowe i wyrównawcze na poligonie w Nowej Dębie.

Ochotnicy stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotę 19 listopada o godzinie 8:00 rano. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, rozpoczęli proces związany rozpoczęciem służby. W pierwszej kolejności zostali przebadani przez lekarza i poddani badaniom by móc kontynuować proces wcielenia. Kolejno pod opieką instruktorów z 10 ŚBOT w odpowiedniej kolejności, z punktu na punkt przemieszczali po terenie J.W. kontynuując proces powołania. Ten dzień jest pierwszym, który rozpoczyna szkolenie podstawowe tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzą swoją sprawność fizyczną na  teście z W-F, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur oraz założą oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które rozpoczną 27 listopada. Również w przyszłą niedzielę rozpoczną szkolenie ochotnicy, którzy zdecydowali się na przeszkolenie szesnastodniowe w formie weekendowej. Ochotnicy po zakończonym szkoleniu zasilą głównie 103 batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Św., a także w mniejszym stopniu bataliony 101 w Kielcach i 102 w Sandomierzu.

Wśród powoływanych są osoby na co dzień pracujące w różnych zawodach takich jak: instruktor jazdy konnej, agent ubezpieczeniowy, spawacz, cukiernik, technik budownictwa, elektryk, pielęgniarka, ekonomista, informatyk czy operator maszyn. Mają różne pasje, pośród dzisiejszych ochotników są min. skoczek spadochronowy, cukiernik i muzyk orkiestry dętej. Pośród nowo powołanych żołnierzy jest również 12 pań które stanowią już ponad 20% kobiet służących w świętokrzyskiej brygadzie WOT.

REKLAMA

Szer. Jaworska Natalia z Daleszyc muzyk, na co dzień gra w orkiestrach dętych OSP. Podkreśla że swoją służbę w WOT po ukończonej szesnastce planuje realizować w tworzonej Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. - Od zawsze marzyły mi się służby mundurowe, mój pradziadek był ułanem i chcę kontynuować rodzinną tradycję - podkreśla szer. Wiktoria Guła z okolic Sandomierza studentka, instruktorka jazdy konnej.

– Wojska Obrony Terytorialnej swój potencjał opierają na żołnierzach ochotnikach. Z uwagi na terytorialny charakter pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania z chęcią wybierają WOT. Często cywilne kwalifikacje żołnierzy są wykorzystywane w służbie wojskowej” - podkreśla płk Piotr HAŁYS dowódca 10. ŚBOT.

Żołnierze na dalszą część „szesnastki” przejadą do 102 blp w Sandomierzu, gdzie będą zakwaterowani. Szkolenie praktyczne będzie realizowane w oparciu o obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra 10 ŚBOT przeprowadzi szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 4 grudnia na Kieleckiej Bukówce.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: kpt. Marcin Kowal/ 10 ŚBOT 

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o Patriotach
 
Ryzykowna gra ajatollahów
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polski duch w Londynie
Abramsy w porcie
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Pioruny dla Norwegii
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Śladem profesjonalistów
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Abrams: początek historii
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Ukraina otrzyma Patrioty?
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
BohaterON-y rozdane
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Kolejne Rosomaki WEM
„Albatros” pisze swoją historię
Nowy wymiar sił powietrznych
Włoskie Air Policing w Polsce
F-15 przyleciały do Łasku
Polsko-koreańska debata
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Ogień z Abramsów
NATO pozostaje w gotowości
Pioruny w linii
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Siedemnastka gotowa na Liban
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Dodatek za ochronę granicy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Narada byłych szefów BBN-u
Artyleria na Marsie
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Zostań szeregowym zawodowym!
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Upadek mitu mocarstwa
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Bezpieczeństwo flanki wschodniej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO