moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej

Stany Zjednoczone będą nadal dbać o zbiorowe bezpieczeństwo państw członkowskich NATO, współpracując z sojusznikami w celu odstraszania i obrony oraz budowania odporności na rosyjską agresję militarną. Obecność wojsk USA na wschodniej flance NATO zostanie utrzymana. To wnioski z odtajnionej i opublikowanej wczoraj Strategii Obrony Narodowej USA.

O nowej Strategii Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej mówił wczoraj szef Pentagonu Lloyd Austin. Podczas konferencji prasowej podsumował opublikowany w czwartek 80-stronicowy dokument. Wskazał Chiny jako jedynego rywala Stanów Zjednoczonych i przyznał, że obrona przed zagrożeniami z Chin jest dla USA obecnie priorytetem. Do ważnych celów obronnych USA zaliczono także inwestycje w działania w kosmosie i cyberprzestrzeni. Dokument przewiduje również unowocześnienie potencjału nuklearnego oraz dopuszcza, że USA jako pierwsze użyją broni jądrowej. Stany Zjednoczone nie wykluczają bowiem takiej konieczności w odpowiedzi na niejądrowe zagrożenie strategiczne dla kraju, sił amerykańskich za granicą lub sojuszników.

W nowej strategii Rosję nazwano poważnym, ale przemijającym zagrożeniem. – Wybraliśmy to słowo uważnie. W przeciwieństwie do Chin Rosja nie może podtrzymać systemowego wyzwania dla Stanów Zjednoczonych w długim okresie, ale rosyjska agresja stanowi bezpośrednie i ostre zagrożenie dla naszych interesów i wartości – wyjaśnił Austin. Zapewnił przy tym, że Stany Zjednoczone dysponują odpowiednimi siłami, by odpowiedzieć na każde ze wskazanych wyzwań. Podkreślił, że dzięki wcześniejszym inwestycjom w Europie USA mogą wysłać wojsko na Stary Kontynent bardzo szybko.

Jednocześnie Amerykanie zdecydowali o utrzymaniu swojego zaangażowania w Europie. Będą nadal uczestniczyć w działaniach na rzecz zbiorowego bezpieczeństwa krajów członkowskich NATO. „Będziemy współpracować z sojusznikami i partnerami w celu odstraszania, obrony i budowania odporności wobec dalszej rosyjskiej agresji militarnej i poważnych form wymuszania”, czytamy w strategii. Stany Zjednoczone będą nadal budować zdolności i gotowość NATO, m.in. poprzez rozszerzone odstraszanie nuklearne i modernizację wojska. W dokumencie mowa jest także o rozbudowie zdolności antydostępowych (zakładających uniemożliwienie ataku na wielu poziomach), tj. systemu strategicznej odporności kraju na agresję zbrojną, mówi się także o budowaniu odporności na ataki hybrydowe i cybernetyczne. Wskazano również na konieczność dopasowania zdolności Sojuszu do wojskowego zagrożenia ze strony Rosji. „Podejście to będzie kładło nacisk – czytamy w dokumencie – na gotowość sił NATO, interoperacyjność sił bojowych w środowiskach przeciwdziałania, w szczególności w siłach powietrznych i innych wspólnych zdolnościach do precyzyjnego uderzenia”. Wyszczególnione zostały także kluczowe czynniki krytyczne, takie jak wywiad, inwigilacja i rozpoznanie (ISR) oraz platformy walki elektronicznej.

O skalę zaangażowania wojsk amerykańskich w Europie dziennikarze zapytali wczoraj także Johna Kirby'ego, rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. – Resort obrony USA wypracował sposób, by zachować tę obecność na wysokim poziomie i utrzymać te dodatkowe 20 tys. żołnierzy w Europie w przewidywalnej przyszłości. To jest obecność rotacyjna, nie wszyscy będą tam stacjonować na stałe. Ale teraz jest około 100 tys. amerykańskich żołnierzy w Europie i myślimy, że to się nie zmieni przez dłuższy czas – zapewnił Kirby.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maj. Robert Fellingham / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Czarne Pantery, ognia!
 
Nabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwa
Podejrzane manewry na Bałtyku
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Zatrzymania na granicach
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Broń przeciwko wrogim satelitom
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Odznaczenia za misję
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Ostatnia niedziela…
Ewakuacja Polaków z Izraela
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
BWP-1 – historia na dekady
Wołyń – pamiętamy
Radar na bezpieczeństwo
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Kajakami po medale
Nowe Abramsy już w Wesołej
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Czarna Pantera celuje
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Planowano zamach na Zełenskiego
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Pierwszy polski lot Apache’a
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Śmierć gorsza niż wszystkie
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Flyer, zdobywca przestworzy
Dzieci wojny
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Odbudowa obrony cywilnej kraju
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
Potrzebujemy najlepszych
Rekompensaty na ostatniej prostej
Pieta Michniowska
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Demony wojny nie patrzą na płeć
Tłumy na zawodach w Krakowie
Wyższe stawki dla niezawodowych
Święto sportów walki w Warendorfie
Umacnianie ściany wschodniej
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Bezpieczniejsza Europa
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Pracowity pobyt w kosmosie
Ratownik w akcji
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
PT-91, czyli trzy dekady twardej służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO