moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co z odprawami mieszkaniowymi?

W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami docierającymi do garnizonów w całym kraju, MON zapewnia, że obecnie nie są planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych. – To dezinformacja. Dlatego apeluję o to, by żołnierze nie wierzyli w niesprawdzone informacje i nie podejmowali pochopnych decyzji o odejściu z wojska – potwierdza płk Krzysztof Jewgiejuk.

Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu sił zbrojnych odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy nie wykupili wojskowego mieszkania lub nie otrzymali lokalu mieszkalnego z Agencji Mienia Wojskowego. Przy obliczaniu jej wysokości brane są pod uwagę m.in. wskaźnik ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku określany w komunikacie prezesa GUS-u oraz liczba członków rodziny żołnierza (to tzw. normy mieszkaniowe). Liczy się także staż służby – za każdy rok wysługi jest to 3% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego. Po 15 latach służby odprawa wynosi 45% wartości lokalu, a z każdym kolejnym rokiem wzrasta o kolejne 3%, aż do poziomu 100% po 33 latach służby (przed wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny maksymalna kwota odprawy mieszkaniowej wynosiła 80%). – Obecnie wysokość tego świadczenia jest więc ściśle uzależniona od lat służby oraz premiuje żołnierzy z długoletnią wysługą – zauważają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mimo korzystnych i przejrzystych zasad wypłacania odprawy w środowisku wojskowym pojawiły się głosy dotyczące planowanych przez MON zmian w naliczaniu tego świadczenia. – Owszem, do konwentu, jak również do dziekanów poszczególnych korpusów i mężów zaufania w jednostkach, docierają takie sygnały. Siła plotki jest olbrzymia i powoduje niepokój wśród żołnierzy. Dementujemy oczywiście tę pogłoskę, to dezinformacja – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Jak przyznaje oficer, zdarzają się sytuacje, w których żołnierze, obawiając się, że mogą stracić na kwocie odprawy, rozważają decyzję o odejściu z wojska. Ma to znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy koszty życia znacząco wzrosły, a żołnierze chcą spłacić kredyty zaciągnięte w spokojnych gospodarczo czasach. – Mając możliwość wzięcia odprawy, wielu z nich zastanawia się, czy nie odejść z armii, nie wziąć należnej odprawy, a potem, za jakiś czas, wrócić do wojska. To może nie być takie proste. Dlatego zawsze w rozmowach z żołnierzami apeluję o to, by decyzji o odejściu z wojska nie podejmowali pochopnie, na podstawie niesprawdzonych informacji. Kierownictwo resortu robi wszystko, by żołnierzom służyło się lepiej – podkreśla płk Jewgiejuk.

REKLAMA


Grafika: PZ

O tym, że żadne zmiany dotyczące odpraw nie są procedowane, zapewniają też przedstawiciele MON-u. – W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami, które docierają do garnizonów w całym kraju, pragniemy zapewnić, że nie są obecnie planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych – informuje resort.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych żołnierze zawodowi mogą wskazać najbardziej korzystny okres służby do wyliczenia wysokości odprawy mieszkaniowej. W przypadku orzeczenia rozwodu były współmałżonek nie jest uwzględniany w tych obliczeniach. W wypadku małżeństw wojskowych zaś małżonkowie muszą wskazać, u którego z nich należy uwzględnić normy na dzieci. Płk Jewgiejuk zwraca uwagę, że jednym z rozwiązań oczekiwanych przez żołnierzy jest umożliwienie wypłaty odprawy w trakcie trwania służby wojskowej, a nie dopiero po jej zakończeniu. Na razie zmiany w tym kierunku nie są przewidywane.

Każdy, kto chce wyliczyć należną mu odprawę z uwzględnieniem liczby norm, procentu wysługi lat służby oraz wskaźnika 1m2 wg GUS, może skorzystać z kalkulatora odpraw mieszkaniowych znajdującego się na stronie Agencji Mienia Wojskowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
 
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Narada byłych szefów BBN-u
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
„Albatros” pisze swoją historię
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
BohaterON-y rozdane
Ukraina otrzyma Patrioty?
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
W Sejmie o Patriotach
Dodatek za ochronę granicy
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Polsko-koreańska debata
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Abramsy w porcie
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Śladem profesjonalistów
Ryzykowna gra ajatollahów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Artyleria na Marsie
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Włoskie Air Policing w Polsce
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Pioruny w linii
NATO pozostaje w gotowości
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Polski duch w Londynie
Abrams: początek historii
Ogień z Abramsów
F-15 przyleciały do Łasku
Siedemnastka gotowa na Liban
Pioruny dla Norwegii
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Nowy wymiar sił powietrznych
Upadek mitu mocarstwa
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Kolejne Rosomaki WEM
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Zostań szeregowym zawodowym!
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Wojska rakietowe i artylerii świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO