moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu

Codzienne loty nad wschodnią flanką, wspólne treningi i nieprzerwana gotowość do tego, by odeprzeć ewentualne zagrożenie. Uznawane za najlepsze na świecie, myśliwce F-22 Raptor tworzą parasol ochronny m.in. nad Polską. – Ich obecność tu jest potwierdzeniem jedności NATO i znakiem, że nie cofniemy się ani o milimetr – mówi generał brygady Ireneusz Nowak.

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego od sierpnia tego roku stacjonuje 12 samolotów F-22. Maszyny te, uważane za najskuteczniejsze na świecie, pochodzą z 90 Eskadry Myśliwców amerykańskich sił powietrznych, a w Polsce pełnią dyżur w ramach misji NATO Air Shielding. Ma ona zapewnić ochronę przestrzeni powietrznej na całej długości wschodniej flanki, od mórz Bałtyckiego do Czarnego.

 

W łaskiej bazie z dziennikarzami spotkał się zastępca szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Sił Powietrznych NATO gen. bryg. Ömer Nafiz Gülmezoğlu. – NATO Air Shielding to nowy termin. To misja, która ma za zadanie bronić powietrznego terytorium Sojuszu przed każdym zagrożeniem – mówił gen. Gülmezoğlu. Przyznał, że od momentu gdy F-22 wylądowały w Polsce, nie zdarzyło się im poderwać na alarm bojowy „Alpha Scramble”. – Ale każdego dnia jesteśmy gotowi do tego, by bronić nieba wschodniej flanki. Jesteśmy tu, żeby tworzyć parasol ochronny – wyjaśnił turecki generał.

Z dziennikarzami rozmawiał również gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, zastępca inspektora sił powietrznych. – Obecność F-22 tutaj to pokaz jedności NATO i zdolności Sojuszu do kolektywnej obrony. Codziennie odbywają się loty, obecność natowskich statków powietrznych nie ustaje. Mamy zdolności, dzięki którym możemy odeprzeć każdy atak nieprzyjaciela, zareagować na każdą agresję w stosunku do państw NATO – podkreślał gen. bryg. Nowak. Pytany o zdolność reakcji F-22 na wypadek użycia broni nuklearnej odpowiedział, że Sojusz Północnoatlantycki będzie przygotowywał takie scenariusze. Obaj generałowie zapewnili, że obecne działania NATO mają charakter wyłącznie defensywny. – Działamy według międzynarodowych reguł i przepisów – powiedział gen. bryg. Ömer Nafiz Gülmezoğlu.

Obecność amerykańskich sił powietrznych to również okazja do prowadzenia polsko-amerykańskich treningów w powietrzu. – Nasi piloci są z tych lotów bardzo zadowoleni, bo mogą zobaczyć jak V generacja działa w rzeczywistości. Te treningi są częścią przygotowań do przyjęcia F-35 do polskich sił zbrojnych – powiedział Nowak.

W ćwiczeniach w ramach Air Shielding oprócz polskich pilotów F-16 i załóg Raptorów uczestniczą piloci włoskich Eurofighterów, które stacjonują w bazie w Malborku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Sprawdzian dla zawiszaków
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Generał z cienia
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Groźny incydent w Libanie
Desant na Odrze
Logistycy pod lupą
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Ready for Every Scenario
Wypadek w PKW UNIFIL
Symbol skupiający wiele znaczeń
Początek wielkiej historii
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Bieg ku pamięci bohaterów
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wodny chrzest Borsuków
Bez zmian w emeryturach
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Armia testuje roboty do transportu
Czerwieńsze będą…
Huta Częstochowa bliżej wojska
Równanie z „Iksem”
Jak wojsko chroni lotniska?
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Adaptacja i realizm
Poznaj tajemnice Husarza
Wojsko zaprasza rodziny
WAT wzmacnia „opelotkę”
Syndrom Karbali
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Skrzydlaci komandosi
Husarze już w Polsce!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od cyberkursu po mundurówkę
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ryś w boksie
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Czekamy na F-35
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ostatni most
Polsko-estońska współpraca
JW Agat: idziemy po młodych!
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO