moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto logistyków

Budżet wynoszący 20 mld zł oraz ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest najważniejszą instytucją logistyczną w Wojsku Polskim. Dba nie tylko o sprawność sprzętu i uzbrojenia, o zapasy amunicji, paliw, mundurów i żywności, lecz także zaspokaja potrzeby sojuszniczych żołnierzy stacjonujących w Polsce. Dziś IWspSZ obchodził swoje święto.

Żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia z dumą mawiają, że „logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym”. Podkreślają także, że nie ma na świecie armii, która byłaby w stanie realizować stawiane przed nią zadania bez sprawnie działającego zaplecza. I trudno z takim stwierdzeniem się nie zgodzić, bo nawet doborowe jednostki liniowe nie mogłyby funkcjonować bez pomocy rzeszy żołnierzy i pracowników, którzy codziennie dostarczają żywność, paliwo i amunicję, przygotowują miejsca odpoczynku, a gdy trzeba, naprawiają uszkodzoną wojskową technikę. W Wojsku Polskim najważniejszą instytucją logistyczną, która nadzoruje cały skomplikowany proces zabezpieczania nie tylko polskich żołnierzy, lecz również wojsk sojuszniczych stacjonujących na terenie naszego kraju, jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

REKLAMA

Logistyczna armia

Instytucja ta zarządza ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników. Inspektoratowi są podporządkowane dwie brygady logistyczne – w Opolu i Bydgoszczy, dwa bataliony (dowodzenia oraz ochrony bazy), cztery regionalne bazy logistyczne, 12 zarządów infrastruktury, trzy logistyczne ośrodki badawczo-rozwojowe oraz pięć samodzielnych jednostek: Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze, Centrum Szkolenia Logistyki oraz Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

IWspSZ to także jeden z największych dysponentów środków budżetu obronnego naszego kraju. W 2022 roku na realizację zadań Inspektorat otrzymał do dyspozycji około 20 mld zł.

Rok dużych wyzwań

Z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, które przypada 6 października (instytucję powołano do życia w 2006 roku), w logistycznym dowództwie odbył się dzisiaj uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych.

Szef IWspSZ gen. bryg. Artur Kępczyński podkreślał w okolicznościowych przemówieniu, że miniony rok był dla wojskowych logistyków czasem trudnych i wymagających wyzwań. – Pandemia COVID-19, sztucznie wywołany kryzys migracyjny oraz tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna, w której Ukraina broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej, to tylko część z niesprzyjających okoliczności, na które odpowiedzią było wejście w życie nowej ustawy o obronie ojczyzny – mówił generał.

Oficer podkreślił także, że Inspektorat jest ważnym ogniwem wszystkich kluczowych procesów modernizacyjnych realizowanych w polskiej armii. – Bierzemy aktywny udział w procesie pozyskiwania przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu Wisła, samolotów F-35 i FA-50, czołgów Abrams i K2 oraz armatohaubic K9. Przygotowujemy zaawansowane zaplecze logistyczne dla przedsięwzięć wynikających z zakupów najnowocześniejszego uzbrojenia oraz wyposażenia indywidualnego żołnierza – wyliczał gen. Kępczyński. Inspektorat jest również zaangażowany w program zwiększania liczebności Wojska Polskiego. – Dostosowujemy terytorialny system zabezpieczenia logistycznego, tworząc nową brygadę logistyczną i powołując Wojskowy Oddział Gospodarczy w Siedlcach, który w tym roku osiągnie pełną gotowość do działania – wskazywał szef IWspSZ.

– Mam pełną świadomość, że o sile Inspektoratu decyduje profesjonalnie przygotowany personel. W naszych strukturach służy i pracuje prawie 35 tys. żołnierzy i pracowników. Mimo działania w niesprzyjających okolicznościach i znacznie trudniejszych niż zazwyczaj warunkach udało nam się nie tylko zrealizować podstawowe cele, lecz również udzielić znaczącej pomocy organom państwa w ich działaniach na rzecz zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia obywateli. Doceniam to i dziękuję – mówił podczas uroczystego apelu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WDK IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Noc, która przeszła do narodowej legendy
 
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
NATO pozostaje w gotowości
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Śladem profesjonalistów
Upadek mitu mocarstwa
Artyleria na Marsie
How Much Does Independence Weigh?
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Borsuk pod lupą 15 Brygady
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Czekamy na FA-50
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
F-15 przyleciały do Łasku
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Muzeum polskiego superbohatera
Narada byłych szefów BBN-u
W Sejmie o Patriotach
Borsuk już na poligonie
Polsko-koreańska debata
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień z Abramsów
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
BohaterON-y rozdane
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Włoskie Air Policing w Polsce
Dodatek za ochronę granicy
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Nowe okręty dla MW RP
Ukraina otrzyma Patrioty?
„Albatros” pisze swoją historię
Ryzykowna gra ajatollahów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Polska zmiana w zespole NATO
Zostań szeregowym zawodowym!
Nasz szczęśliwy okręt
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Nowy wymiar sił powietrznych
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Pioruny w linii
Pioruny dla Norwegii
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski duch w Londynie
Kolejne Rosomaki WEM
Rekordowy budżet obronny
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO