moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi 5 Mazowieckiej BOT przysięgali w Mławie

Ponad 50 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” zakończyło tegoroczną „szesnastkę” realizowaną w ramach projektu „Wakacje z WOT”. W sobotę 17 września rekruci złożyli uroczystą przysięgę wojskową na Starym Rynku w Mławie.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w sobotę 17 września br. o godzinie 11:00 złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość z pełnym ceremoniałem odbyła się po raz pierwszy w Mławie, a zwieńczeniem jej była defilada pododdziałów 5 MBOT. Podniosłe słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam…” wypowiedziało ponad pięćdziesięciu ochotników, którzy swoje szkolenie podstawowe ukończyli w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

To była już piąta przysięga w tym roku złożona na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady OT, a zarazem kolejna, która odbyła się poza koszarami jednostki wojskowej. Dowódca Brygady zwracając się do nowo zaprzysiężonych, wyraził dumę i satysfakcję z podjętej przez nich decyzji o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego, która jest przejawem ich dojrzałości, a zarazem manifestacją gotowości do walki dla dobra ojczyzny.

REKLAMA

Podczas uroczystości odczytano list Ministra Obrony Narodowej, który skierował do żołnierzy składających przysięgę. -Wierzę, że sumienną, wzorową służbą będziecie się przyczyniać do wzmacniania etosu naszego wojska i zwiększania bezpieczeństwa Polski. Żołnierze Wojsk Obrony terytorialnej aktywnie angażują się we wsparcie ukraińskich uchodźców, współpracują na rzecz zapewniania bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, służą pomocą wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich obecność. Swoimi działaniami potwierdzają siłę i znaczenie tej wyjątkowej formacji Wojska Polskiego. Dziękuję Wam za zasilenie szeregów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.” – napisał wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Żołnierze 5 MBOT przed złożeniem uroczystej przysięgi ukończyli intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin - „pętla taktyczna”. Praktyczny sprawdzian nabytych umiejętności w czasie „szesnastki” Terytorialsi zdali w miniony czwartek na placu ćwiczeń taktycznych Targonie.

Kolejne szkolenia, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z północnego Mazowsza rozpoczną się w Ciechanowie 7 października, 18 listopada, oraz 17 grudnia. We wszystkich batalionach lekkiej piechoty wyznaczeni są rekruterzy, którzy udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pytania chętnych kandydatów do służby.
Kontakt do rekrutera, który pomoże przejść cały proces rekrutacji, można w szybki sposób odszukać pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

***
Zostań Terytorialsem!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Raptory już w Polsce
 
NATO stawia na drony
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Collective Defense is Priority
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Desant pod Arnhem
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
GROM Challenge po raz dziesiąty
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Od Chersonia po Krym
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medalowy weekend w Monachium
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Przygotowani na kryzys
Konsekwencje wojny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Putin sięga po rezerwy
Brunatny najazd
Dublet pięciobojowych sztafet
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Ukraińska kontrofensywa
Desant czeka na nowych żołnierzy
Jastrzębie nad Słowacją
Czerwona agresja
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Na informacyjnym froncie
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Alianci z AK
Z Leopardów strzela się celniej
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Sportowe zmagania weteranów
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ile Polska straciła podczas II wojny
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Premier w Żelaznej Dywizji
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Powrót do korzeni
Włoscy lotnicy w Malborku
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Półmaratończycy na medal
System zwalczania BSL
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Raptory lecą do Polski
Drony w WOT
Zostań stypendystą MON-u
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO