moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie

Szer. Jowita Wrzesień i szer. rez. Anna Łukasiak wywalczyły brązowe medale mistrzostw świata w zapasach, które odbyły się w Belgradzie. Na zakończonych we Wrocławiu mistrzostwach Europy w strzelectwie sportowym żołnierze z kolei zdobyli trzy medale w strzelaniach z pistoletu – po srebro sięgnęła st. szer. Klaudia Breś i drużyna mężczyzn, a po brąz drużyna kobiet.

Stolica Serbii okazała się bardzo szczęśliwa dla polskich zapaśniczek. – Po raz pierwszy w historii reprezentantki Polski wywalczyły na mistrzostwach świata trzy medale. Czempionat w Belgradzie był bardzo udany dla naszych pań i cieszę się, że dwa z trzech medali zdobyły zawodniczki związane z wojskiem – mówi por. Piotr Krajewski, trener reprezentacji Wojska Polskiego w zapasach.

Szer. Jowita Wrzesień w kategorii 59 kg w ćwierćfinale wygrała z Saritą Mor z Indii, brązową medalistką mistrzostw świata z 2021 roku. W półfinale natomiast przegrała z Norweżką Grace Bullen, mistrzynią Europy sprzed dwóch lat. W pojedynku o brązowy medal szer. Wrzesień zmierzyła się z Erdenesuvd Bat-Erdene z Mongolii. Walka była bardzo emocjonująca. Na korzyść Polki rozstrzygnęła się dopiero w ostatniej sekundzie. – Atutem zawodniczki reprezentującej Mongolię była bardzo dobra obrona lewej nogi. Jowita miała więc atakować z drugiej strony, ale rywalka dobrze radziła sobie w defensywie. Narzuciła też swój styl walki i długo prowadziła 2:1. Dziesięć sekund przed końcem pojedynku Polka próbowała sprowadzić Mongołkę do parteru, ale nie udało jej się poprawnie wykończyć akcji – relacjonuje oficer. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego jednak ambitnie walczyła do samego końca. – Dzięki swojemu uporowi tuż przed końcową syreną wykonała akcję, która przyniosła jej punkty i upragnione zwycięstwo – dodaje porucznik.

Szer. rez. Anna Łukasiak w drodze do podium w kategorii 50 kg najpierw pokonała Francuzkę Julie Sabatié. W drugiej walce uległa Japonce Yui Susaki, mistrzyni olimpijskiej z Tokio. Dzięki Japonce, która dotarła do finału, Polka otrzymała szansę na dalszą rywalizację w repasażach. Po zwycięstwie nad Nguyễn Thị Xuân z Wietnamu w walce o brąz pokonała Mercy Genesis z Nigerii. – Szkoda, że w ślady Wrzesień i Łukasiak nie poszły st. szer. Roksana Zasina i st. szer. Katarzyna Krawczyk. Też miały szanse powalczyć o awans do strefy medalowej. Niestety, gorzej od kobiet w mistrzostwach spisali się mężczyźni. Najlepiej z nich wypadli st. szer. Radosław Marcinkiewicz z CWZS-u i szer. Sebastian Jezierzański z Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach, którzy zajęli piąte miejsca – przyznaje trener reprezentacji Wojska Polskiego w zapasach.

W Belgradzie oprócz szer. Jowity Wrzesień i szer. rez. Anny Łukasiak medal – również brązowy – zdobyła jeszcze Anhelina Łysak, która do 2021 roku reprezentowała barwy Ukrainy. Do tegorocznych mistrzostw świata reprezentantki Polski najbardziej udany występ zanotowały w 1997 roku w Clermont-Ferrand. We Francji złoto zdobyła Joanna Piasecka, a brąz Małgorzata Bassa-Roguska.

Z kolei strzelcy o medale mistrzostw Starego Kontynentu rywalizowali na strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk we Wrocławiu. Reprezentanci Polski wywalczyli trzy krążki: dwa srebrne i brązowy – wszystkie w strzelaniach z pistoletu. Jedyny w konkurencji indywidualnej – srebrny – zdobyła st. szer. Klaudia Breś. Strzelczyni z CWZS-u była druga w strzelaniach z pistoletu standardowego. W finale przegrała z Niemką Doreen Vennekamp, a brąz zdobyła Węgierka Renáta Tobai-Sike. Niemka i Polka oprócz medali wywalczyły również pewne miejsca dla przedstawicieli swoich krajów na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Drugi srebrny medal zdobyła drużyna mężczyzn w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego. Ekipa w składzie: szer. Oskar Miliwek, Patryk Sakowski i Damian Klimek w finale przegrała z reprezentacją Francji. Brąz w konkurencji drużynowej pistoletu sportowego natomiast wywalczyły st. szer. Klaudia Breś, st. mar. Joanna Wawrzonowska i Julita Borek. Polki w pojedynku o trzecie miejsce pokonały Bułgarki. Bliski podium we Wrocławiu był też mł. chor. mar. Piotr Daniluk, który w konkurencji pistoletu centralnego zapłonu zajął czwarte miejsce – do brązu zabrakło mu dwóch punktów.

SZUS

autor zdjęć: Polski Związek Zapaśniczy, Polski Związek Strzelectwa Sportowego

dodaj komentarz

komentarze


Polskie MiG-i dla Ukrainy
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
USA: chcemy Grenlandii
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Amerykański szogun
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Experience It Yourself
Dyrygent w mundurze
Good Morning, Orka!
Premier wojenny
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Co nowego w przepisach?
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Piątka z czwartego wozu
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
PKW „Noteć” – koniec misji
Więcej mocy dla Orki
Człowiek, który sprzedał ciszę
Waiting for the F-35
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Maj polskich żywych torped
W cieniu dumy floty
Pucharowy medal na desce
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Medyczny impas
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Jak zbudować armię przyszłości
Góral z ORP „Gryf”
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
FORT Kraków otwarty
Partnerstwo Polski i Litwy
O bezpieczeństwie u prezydenta
Medale na lodzie i śniegu
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
To nie mogło się udać, ale…
Ekstremalnie ważny cel

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO