moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bez znajomości historii własnego narodu, nie można budować przyszłości

Bardzo dziękuję, że ta inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej skoncentrowana na tym, żeby tworzyć murale tak się rozwija. To bardzo dobrze, że upowszechniana jest wiedza historyczna, szczególnie wśród młodych pokoleń. Każdy naród, który nie jest świadom swojej historii, swojej przeszłości, nie może spokojnie patrzeć w przyszłość. Naród polski jest świadom swojej historii, ale tę wiedze trzeba upowszechniać - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Modlinie.

18 września br. szef MON wziął udział w uroczystości odsłonięcia muralu „Niepodległa Twierdza Modlin”, który jest kolejnym projektem realizowanym we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej w ramach projektu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Mural powstał w ramach inicjatywy w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. „Niepodległa Twierdza Modlin” nawiązuje do wydarzeń 1920 roku i składa się z trzech części. Centralną część muralu zajmuje postać marszałka Piłsudskiego. Dwie pozostałe to sceny z bitwy.

Wymowa tego muralu jest niezwykle istotna dziś, w czasie kiedy Rosja próbuje odbudować swoje imperium, swoją strefę wpływów. Po 24 lutego tego roku w Europie wybuchła wojna, którą znamy z kart historii, wojna która niesie zniszczenie i zbrodnie, wśród ludności, która jest okupowana przez żołnierzy rosyjskich. My o tym wiedzieliśmy. Cały świat przekonuje się, że Rosja bez względu na to czy była biała czy czerwona, czy jest putinowska dopuszcza się zbrodni wojennych - mówił podczas uroczystości szef MON.

REKLAMA

Wicepremier zwrócił uwagę na to, że w dzisiejszych czasach szczególnie ważna jest pamięć o historii i zadaniem każdego Polaka jest o tę historię dbać. My pamiętamy o tym, że Wojsko Polskie odparło w 1920 roku siły zła. Ten mural pokazuje polskich ułanów, którzy odpierają bolszewików, odpierają tych, którzy niosą zło – przypominał szef MON.

Film: MON

Minister Błaszczak nawiązując do aktualnych wydarzeń, które dziś dzieją się za wschodnią granicą, zwrócił uwagę na to, że cały czas trzeba pamiętać o historii i wzmacniać Wojsko Polskie, bo to jest inwestycja w przyszłość, inwestycja w bezpieczeństwo Polski.

Przystępujemy do budowy kolejnej dywizji zmechanizowanej, tym razem w województwie podlaskim. Wzmacniamy Wojsko Polskie po to, by nie powtórzyły się w Polsce te zdarzenia, które pamiętamy z historii, żeby w Polsce nie powtórzyło się to, co dziś widzimy na Ukrainie, żeby każdy skrawek, nawet ten najmniejszy skrawek polskiej ziemi był broniony przez polskich żołnierzy. To wszystko co robimy, to jest inwestycja w nasze bezpieczeństwo, w bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – powiedział szef MON.

W trakcie uroczystości słowa podziękowania minister Błaszczak skierował do tych wszystkich osób, które zaangażowane były w powstanie muralu w Modlinie oraz angażują się w powstawanie kolejnych murali w całej Polsce.

Na zakończenie wizyty w Modlinie wicepremier M. Błaszczak złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym bohaterskich obrońców Twierdzy #Modlin, którzy polegli za wolność Ojczyzny w 1939 roku.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Konsekwencje wojny
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Powrót do korzeni
Zostań stypendystą MON-u
Premier w Żelaznej Dywizji
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Jastrzębie nad Słowacją
System zwalczania BSL
Przygotowani na kryzys
GROM Challenge po raz dziesiąty
Na informacyjnym froncie
Sportowe zmagania weteranów
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Półmaratończycy na medal
Brunatny najazd
Alianci z AK
Putin sięga po rezerwy
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Śladem profesjonalistów
Collective Defense is Priority
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Włoscy lotnicy w Malborku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Desant pod Arnhem
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Ukraińska kontrofensywa
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Medalowy weekend w Monachium
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
NATO stawia na drony
Dublet pięciobojowych sztafet
Czerwona agresja
Od Chersonia po Krym
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Raptory już w Polsce
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Desant czeka na nowych żołnierzy
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Raptory lecą do Polski
Z Leopardów strzela się celniej
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Ile Polska straciła podczas II wojny
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Drony w WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO