moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe kontrakty dla sił powietrznych

12 samolotów FA-50 trafi do Polski już za rok. Kolejne, wyposażone m.in. w radar AESA, wejdą do służby w latach 2025-2028 – wynika z umów podpisanych w piątek w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. To jeden z największych kontraktów zbrojeniowych MON-u w ostatnich latach. – Czeka nas skok generacyjny – ocenia wicepremier Mariusz Błaszczak.

W piątek w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na zakup lekkich myśliwców szkolno-bojowych FA-50. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, oraz Eom Dong-Hwan z ministerstwa obrony narodowej Korei Południowej. Pierwsza z umów dotyczy dostawy 12 lekkich samolotów bojowych FA-50 w wersji obecnie produkowanej przez Korean Aerospace Industries oraz pakietu szkoleniowego i logistycznego i wsparcia technicznego. Jej wartość to ok. 705 milionów dolarów. Samoloty zostaną dostarczone do Polski już w przyszłym roku.

Drugi kontrakt przewiduje, że w latach 2025 – 2028 KIA dostarczy Polsce 36 kolejnych samolotów FA-50. Będą one dostosowane do wymagań, jakie Polska postawiła przed koreańską firmą. Samoloty w wersji FA-50 PL będą wyposażone m.in. w radar AESA ze skanowaniem fazowym oraz będą mogły przenosić pociski rakietowe AIM-120 AMRAAM. Samoloty, pakiet logistyczny oraz wsparcie techniczne będą kosztowały około 2,3 mld dolarów. Umowa przewiduje również, że także pierwsza dwunastka FA-50 zostanie zmodernizowana do wersji „PL”. – Już wkrótce zostanie podpisana trzecia umowa na pozyskanie środków bojowych do tych samolotów – informuje ppłk Krzysztof Płatek, oficer prasowy Agencji Uzbrojenia.

REKLAMA

– Dziś przed polskimi siłami powietrznymi otwiera się nowa perspektywa. Mamy świadomość, że dalsze wykorzystywanie posowieckiego sprzętu nie ma żadnych perspektyw. FA-50 to będzie skok generacyjny – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. – Już w przyszłym roku tu, do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, trafi pierwsze dwanaście samolotów FA-50, będą one m.in. brać udział w krajowych dyżurach bojowych oraz w misjach Baltic Air Policing – poinformował Błaszczak. Większość kadry lotniczej, która będzie obsługiwać samoloty FA-50 do tej pory była związana z MiG-ami-29. – W listopadzie pierwsi piloci polecą na szkolenie do Korei – zapowiedział Mariusz Błaszczak. Wicepremier poinformował również, że w Polsce powstanie centrum serwisowe tych samolotów. – Będzie ono działało na bazie współpracy KAI i PGZ – powiedział Mariusz Błaszczak.

Głos zabrał również prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział więcej zakupów dla Wojska Polskiego. – Nie wykluczamy pozyskania nowych F-16 oraz zwiększenie liczby F-35 – powiedział Andrzej Duda. Zauważył również, że Polska jest pionierem zakupów koreańskiego sprzętu w Europie. – Cieszę się, że Korea patrzy na ten kontrakt, jako na otwarcie swojej działalności na rynek europejski. Poprzez budowę centrum serwisowego Polska może stać się hubem dla koreańskich rozwiązań wojskowych w państwach Unii Europejskiej – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Powrót do korzeni
 
System zwalczania BSL
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Raptory lecą do Polski
Ukraińska kontrofensywa
Zostań stypendystą MON-u
Od Chersonia po Krym
Ile Polska straciła podczas II wojny
Półmaratończycy na medal
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Sportowe zmagania weteranów
GROM Challenge po raz dziesiąty
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Z Leopardów strzela się celniej
Drony w WOT
Desant pod Arnhem
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Przygotowani na kryzys
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Alianci z AK
Brunatny najazd
NATO stawia na drony
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Dublet pięciobojowych sztafet
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Premier w Żelaznej Dywizji
Medalowy weekend w Monachium
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Na informacyjnym froncie
Włoscy lotnicy w Malborku
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Jastrzębie nad Słowacją
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Collective Defense is Priority
Desant czeka na nowych żołnierzy
Raptory już w Polsce
Śladem profesjonalistów
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Konsekwencje wojny
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Czerwona agresja
Putin sięga po rezerwy
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO