moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe kontrakty dla sił powietrznych

12 samolotów FA-50 trafi do Polski już za rok. Kolejne, wyposażone m.in. w radar AESA, wejdą do służby w latach 2025-2028 – wynika z umów podpisanych w piątek w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. To jeden z największych kontraktów zbrojeniowych MON-u w ostatnich latach. – Czeka nas skok generacyjny – ocenia wicepremier Mariusz Błaszczak.

W piątek w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na zakup lekkich myśliwców szkolno-bojowych FA-50. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, oraz Eom Dong-Hwan z ministerstwa obrony narodowej Korei Południowej. Pierwsza z umów dotyczy dostawy 12 lekkich samolotów bojowych FA-50 w wersji obecnie produkowanej przez Korean Aerospace Industries oraz pakietu szkoleniowego i logistycznego i wsparcia technicznego. Jej wartość to ok. 705 milionów dolarów. Samoloty zostaną dostarczone do Polski już w przyszłym roku.

Drugi kontrakt przewiduje, że w latach 2025 – 2028 KIA dostarczy Polsce 36 kolejnych samolotów FA-50. Będą one dostosowane do wymagań, jakie Polska postawiła przed koreańską firmą. Samoloty w wersji FA-50 PL będą wyposażone m.in. w radar AESA ze skanowaniem fazowym oraz będą mogły przenosić pociski rakietowe AIM-120 AMRAAM. Samoloty, pakiet logistyczny oraz wsparcie techniczne będą kosztowały około 2,3 mld dolarów. Umowa przewiduje również, że także pierwsza dwunastka FA-50 zostanie zmodernizowana do wersji „PL”. – Już wkrótce zostanie podpisana trzecia umowa na pozyskanie środków bojowych do tych samolotów – informuje ppłk Krzysztof Płatek, oficer prasowy Agencji Uzbrojenia.

– Dziś przed polskimi siłami powietrznymi otwiera się nowa perspektywa. Mamy świadomość, że dalsze wykorzystywanie posowieckiego sprzętu nie ma żadnych perspektyw. FA-50 to będzie skok generacyjny – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. – Już w przyszłym roku tu, do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, trafi pierwsze dwanaście samolotów FA-50, będą one m.in. brać udział w krajowych dyżurach bojowych oraz w misjach Baltic Air Policing – poinformował Błaszczak. Większość kadry lotniczej, która będzie obsługiwać samoloty FA-50 do tej pory była związana z MiG-ami-29. – W listopadzie pierwsi piloci polecą na szkolenie do Korei – zapowiedział Mariusz Błaszczak. Wicepremier poinformował również, że w Polsce powstanie centrum serwisowe tych samolotów. – Będzie ono działało na bazie współpracy KAI i PGZ – powiedział Mariusz Błaszczak.

Głos zabrał również prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział więcej zakupów dla Wojska Polskiego. – Nie wykluczamy pozyskania nowych F-16 oraz zwiększenie liczby F-35 – powiedział Andrzej Duda. Zauważył również, że Polska jest pionierem zakupów koreańskiego sprzętu w Europie. – Cieszę się, że Korea patrzy na ten kontrakt, jako na otwarcie swojej działalności na rynek europejski. Poprzez budowę centrum serwisowego Polska może stać się hubem dla koreańskich rozwiązań wojskowych w państwach Unii Europejskiej – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Zwrot na Bałtyk
Komplet medali wojskowych na ringu
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Noc Dnia Podchorążego
Pociski rakietowe dla Husarzy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Więcej Herculesów dla Abramsów
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Po co wojsku satelity?
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Mundurowi z benefitami
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Razem na ratunek
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Dzień wart stu lat
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Polski „Wiking” dla Danii
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Gdy ucichnie artyleria
Zmierzyli się z własnymi słabościami
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Czwarta dostawa Abramsów
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Formoza – 50 lat morskich komandosów
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Polscy marynarze na misjach
Niebo pod osłoną
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nowe Kraby w Sulechowie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Wojskowy bus do szczęścia
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Pancerniacy jadą na misję
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
wGotowości do reakcji
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojsko ma swojego satelitę!
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
The Darker, the Better
Wojsko na Horyzoncie
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Militarne Schengen
W krainie Świętego Mikołaja
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Uczelnie łączą siły
Plan na WAM
Najdłuższa noc
Skytrucki dla Niemiec
AW149 made in Poland

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO