moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kieleckie nagrody cz. 5

EOD ONE, czyli interaktywne ubranie ochronne dla saperów, chroniące przed odłamkami oraz falą cieplną i uderzeniową. Cleamix VCS-Series, czyli zestaw do oczyszczania powietrza w pojazdach i pomieszczeniach z różnych wirusów, bakterii oraz gazów bojowych. Przedstawiamy kolejnych laureatów przyznawanych podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach nagród Defender.

Konkurs, w którym są przyznawane Defendery, organizowany jest na MSPO od 25 lat. O te nagrody mogą ubiegać się produkty obronne, które wyróżniają się na tle konkurencji nie tylko nowoczesnością i innowacyjnością, lecz także walorami użytkowymi. O tym, kto zostanie uhonorowany, decyduje jury składające się z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministerstw: Obrony, Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rozwoju i Technologii, Edukacji i Nauki, a także reprezentantów Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych. W tym roku konkursowe jury nagrodziło Defenderami dziesięć produktów i dziś przedstawiamy kolejne z nich.

 

REKLAMA

Interaktywny kombinezon

O tym, że praca sapera, czy to wojskowego, czy działającego w jednostkach pirotechnicznych policji lub służb specjalnych, nie jest bezpieczna, chyba nie trzeba przekonywać nikogo. Specjaliści w tej dziedzinie wskazują, że wybuch neutralizowanego niebezpiecznego przedmiotu niesie dla sapera trzy typy zagrożeń. Są to odłamki lecące z ogromną prędkością oraz dwa rodzaje fal – uderzeniowa i cieplna. Saperzy podkreślają, że to nie odłamki są najgroźniejsze, ale właśnie fale, szczególnie uderzeniowa.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach firma Lubawa pokazała, opracowane wspólnie z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa MORATEX oraz spółką MindMade, przeciwwybuchowe i odłamkoodporne ubranie ochronne EOD ONE. Jak przekonują jego twórcy, zostało ono zaprojektowane z myślą o jak najbardziej kompleksowej ochronie sapera.

Specjalna konstrukcja poszczególnych warstw odzieży ochronnej składających się na EOD ONE, czyli nie tylko hełm, kurtka i spodnie, lecz także specjalny kołnierz, buty oraz osłony: szyi, ud i podudzi, chroni pirotechnika przed zabójczym działaniem fali cieplnej i uderzeniowej. Co ważne, saper może dostosowywać poziom ochrony balistycznej do swoich preferencji. Aby ją zmaksymalizować, może np. zainstalować w skafandrze dodatkowe panele balistyczne, które chronią tułów przed odłamkami: tymi o wadze 1,1 g, lecącymi po wybuchu z prędkością 1800 m/s, albo tymi ważącymi prawie 3 g, lecącymi z prędkością 1300 m/s.

EOD ONE to kombinezon, który wyróżnia się na tle konkurencji interaktywnością. Noszący go saper nie musi sam sterować funkcjami ubrania, takimi jak oświetlenie, łączność, ochrona przed zaparowaniem przyłbicy oraz system chłodzenia ciała. Tym wszystkim może zarządzać jego pomocnik (albo dowódca), który na specjalny ekran na przedramieniu może wysłać mu np. zdjęcie schematu zapalnika albo film instruktażowy, jak rozbrajać dany ładunek.

Chronić elektronikę

Kolejnym produktem nagrodzonym podczas tegorocznego MSPO Defenderem jest przenośny system do dekontaminacji Cleamix VCS-Series fińskiej firmy Cleamix Oy. Dekontaminacja to proces, który polega na unieszkodliwieniu substancji potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia. Mogą to być nie tylko różnego typu wirusy i bakterie, lecz także chemikalia, w tym broń chemiczna i biologiczna.

Jak podkreśla Dawid Manicki z firmy Iacobus, która reprezentuje w Polsce fińską spółkę, system Cleamix VCS wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie dekontaminacji tym, że jest bezpieczny dla elektroniki. – Dzięki użyciu suchego gazu, a dokładniej nadtlenku wodoru, nie ma ryzyka uszkodzenia skomplikowanej i drogiej elektroniki, jakie istnieje przy metodach mokrych, gdzie rozpyla się wilgotną mgiełkę, lub ozonowaniu, gdzie następuje silne utlenianie – wyjaśnia Manicki. – Inne metody, jak np. oczyszczanie powietrza promieniowaniem UV, także nie są zbyt bezpieczne, gdyż mogą zostać uszkodzone powierzchnie plastikowe – dodaje.

Przedstawiciele firmy Cleamix Oy podkreślają, że zaletą systemu Cleamix VCS jest jego niewielki rozmiar, który pozwala go łatwo przenosić i używać tam, gdzie jest potrzebny. Urządzenie jest już w wyposażeniu polskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Innowacyjność tego produktu doceniło jury konkursu Defender, przyznając mu, jako jedynemu rozwiązaniu zagranicznemu, tegoroczny laur.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Putin sięga po rezerwy
 
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Charyzmatyczny lider
Alianci z AK
Człowiek wielu pasji
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Rysy na potędze
Premier w Żelaznej Dywizji
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Zostań stypendystą MON-u
Konsekwentna pasjonatka
Jastrzębie nad Słowacją
Raper w mundurze
Polska zmiana w zespole NATO
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Dowódca z intuicją
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Interwencyjne granatniki
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
„Rekin” dobił do brzegu
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Dublet pięciobojowych sztafet
Ukraińska kontrofensywa
Święto logistyków
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Brunatny najazd
Wojska OT mają pięć lat!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Integracja Wisły
Podniebny trening transportowców
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Od Chersonia po Krym
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Włoskie Typhoony w akcji
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Lider nauczy dowódców kreatywności
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
Czerwona agresja
Collective Defense is Priority
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Śladem profesjonalistów
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Jak się testuje F-35
Kolejni operatorzy Warmate
Polska wzmacnia Baltic Air Policing

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO