moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi w stałej gOTowości - KOP-22

W dn. 16-18 września br. ponad 800 Terytorialsów i żołnierzy wojsk lądowych zaangażowanych będzie w strefie przygranicznej z Białorusią w zajęcia taktyczne pk. KOP-22. Celem zajęć jest doskonalenie taktyki działań przeciw rozpoznawczych i przeciw dywersyjnych, działań ratowniczo-ewakuacyjnych oraz wsparcia działań Straży Granicznej. Zajęcia uwzględniają zdobyte doświadczenia i posłużą zweryfikowaniu nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią.

Od ponad roku Terytorialsi wspierają Straż Graniczną w działaniach na granicy z Białorusią. W myśl motta formacji - „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”, działają na rzecz lokalnych społeczności i bezpieczeństwa wschodniej granicy oraz całego państwa.

W nadchodzących dniach 16-18 września br. zorganizowane zostaną zajęcia taktyczne pk. KOP-22. Żołnierze, stanowiący dodatkowe siły skierowane na granicę, w ramach trzy dniowych ćwiczeń przeprowadzą symulacje zdarzeń mających na celu przygotowanie ochrony pogranicza oraz zabezpieczenia terenu przygranicznego.

REKLAMA

Jak zaznacza Dowódca Wojsk Oborny Terytorialnej gen. broni Wiesław KUKUŁA - Wielomiesięczny udział w operacji był dobrym źródłem obserwacji i wniosków. Dzięki nim możliwe jest doskonalenie taktyki działania sił zaangażowanych w operację wsparcia Straży Granicznej. KOP-22 będzie służyć ich praktycznemu zweryfikowaniu.

W zajęciach udział weźmie ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Do działania zaangażowana będą między innymi 1. Podlaska Brygada OT oraz 2. Lubelska Brygada OT, a także żołnierze z 2. i 18. Pułku Rozpoznawczego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Główny wysiłek ćwiczących zostanie skupiony na kwestiach związanych z organizacją ochrony granicy państwowej. Żołnierze będą ćwiczyć przygotowywanie posterunków obserwacyjnych, we współdziałaniu ze Strażą Graniczną przeprowadzone zostaną patrole piesze, konne i kołowe. Wykorzystane będą również Grupy Rozpoznania Obrazowego. Użyte zostaną bezzałogowe statki powietrzne. W ramach dozorowania strefy przygranicznej przeprowadzone zostaną poszukiwania osób z wykorzystaniem grupy K-9. Żołnierze będą ćwiczyć również działania pościgowe w ramach działań przeciwdywersyjnych, obronę infrastruktury krytycznej oraz dozorowanie terenu.

Od ponad roku wspieramy działania Straży Granicznej w ochronie granicy RP. Doskonalenie procedur współdziałania pomiędzy naszymi formacjami jest jednym z głównych zadań podczas tego ćwiczenia – podkreśla Szef Sztabu 1. Podlaskiej Brygady OT ppłk Bartłomiej OSTRZEWSKI. Podczas ćwiczenia sprawdzone zostanie również funkcjonowanie procesu alarmowania oraz czasu reagowania Terytorialsów (stawiennictwa na jednostkach, doposażenia, aż do czasu stawienia się w miejscu wykonywania zadań).

Ćwiczenie KOP-22 realizowanie jest niezależenie od sił i środków zaangażowanych obecnie na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze WOT niezmiennie wykonują swoje planowe zadania związane z ochroną granicy.

***

Żołnierze WOT, decyzją ministra obrony narodowej 3 września 2021 roku weszli do działań wspierających SG na terenie objętym stanem wyjątkowym. Do głównych działań w ramach operacji pk. „Silne wsparcie” należało wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. Żołnierze WOT odwiedzali samorządowców i władze lokalne, oceniali zakres ewentualnego wsparcia, monitorowali sytuację, odpowiadali na potrzeby mieszkańców przygranicznych miejscowości objętych stanem wyjątkowym. W kolejnych tygodniach do działań weszli specjaliści Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT, którzy szkolili samorządowców z zakresu cyberbezpieczeństwa. Z czasem specyfika działań WOT ewaluowała do zadań bezpośredniego wsparcia funkcjonariuszy SG bezpośrednio na granicy.

Tekst: Martyna Wojenka/DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojska OT mają pięć lat!
 
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Ukraińska kontrofensywa
Dublet pięciobojowych sztafet
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Interwencyjne granatniki
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Putin sięga po rezerwy
Zostań stypendystą MON-u
Premier w Żelaznej Dywizji
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Lider nauczy dowódców kreatywności
Jak się testuje F-35
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Collective Defense is Priority
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Włoskie Typhoony w akcji
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Brunatny najazd
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Czerwona agresja
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Rysy na potędze
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Charyzmatyczny lider
Polska zmiana w zespole NATO
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Alianci z AK
Raper w mundurze
Podniebny trening transportowców
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Jastrzębie nad Słowacją
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Konsekwentna pasjonatka
Człowiek wielu pasji
Śladem profesjonalistów
„Rekin” dobił do brzegu
Od Chersonia po Krym
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Święto logistyków
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Dowódca z intuicją
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Kolejni operatorzy Warmate
Integracja Wisły
Dodatek za służbę w jednostce bojowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO