moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier w Żelaznej Dywizji

Fundamentem obrony narodowej jest stabilny budżet, który zapewnia środki na rozwój polskiej armii i zakup najnowocześniejszego sprzętu wojskowego dla żołnierzy chroniących nasz kraj – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki w Siedlcach. Szef rządu spotkał się z dowództwem i żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej, która obchodzi święto z okazji czwartej rocznicy sformowania.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dziś jesteśmy bezpieczni i mocno na bezpieczeństwo stawiamy. – Zdecydowaliśmy się na znaczne wzmacnianie polskiej armii, do której trafia i będzie trafiał nowoczesny sprzęt – podkreślił szef rządu. Mówił m.in. o zakupie pojazdów MRAP Cougar 4 × 4 (które kilka dni temu trafiły do 18 DZ), kontrakcie na artylerię lufową i rakietową oraz systemie obrony powietrznej Patriot i rozwoju programu Wisła.

– Polska armia stoi na stabilnym fundamencie budżetu państwa, który zapewnia pieniądze na jej rozwój, unowocześnianie, zakupy i produkcję krajową najnowocześniejszej broni – stwierdził premier. Dodał, że planowany jest rewolucyjny skok w budżecie państwa do poziomu blisko 100 mld zł na armię w 2023 roku. Według przyjętego przez rząd w zeszłym tygodniu projektu ustawy budżetowej na przyszły rok wydatki obronne mają wynieść 97,4 mld zł. W tym roku było to około 58 mld zł.

REKLAMA

Premier nawiązał także do działań mających wzmocnić wschodnią flankę NATO i do wczorajszej rozmowy telefonicznej z Kamalą Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. – Podkreśliła ona to, o czym prezydent Joe Biden mówił, będąc w Polsce, że NATO, najsilniejszy sojusz militarny w historii świata, będzie bronił każdego cala kwadratowego ziemi państw należących do paktu – przekazał Morawiecki. Według szefa rządu sytuacja Ukrainy jednoznacznie pokazuje, że na pomoc innych może liczyć ten, kto potrafi sam przez jakiś czas się obronić. – Tylko ten zapewni sobie pokój, kto się w odpowiedni sposób przygotuje do wojny. Polska przygotowuje się na niebezpieczne okoliczności, a jako część najsilniejszego sojuszu w historii świata już jesteśmy bezpieczni – zaznaczył szef rządu.

W Siedlcach premier spotkał się z dowództwem i żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, która obchodzi dzisiaj święto. Morawiecki przypomniał, że 18 DZ ma liczyć cztery brygady, trafią też do niej czołgi Abrams. – Będzie to jedna z najsilniejszych dywizji pod względem kompleksowego uzbrojenia, wyposażenia w całej Europie – dodał Morawiecki.

Żelazna Dywizja została powołana w 2018 roku, a na jej czele stoi gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik. W skład dywizji weszły: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz formowana od 2019 roku 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina.

Dziś premier Morawiecki odwiedza trzy województwa: mazowieckie, lubelskie i podlaskie w ramach akcji #bezpiecznapolskabezpiecznipolacy i spotyka się z żołnierzami, celnikami, funkcjonariuszami Straży Granicznej i policjantami.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Kancelaria Prezydenta/Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Na informacyjnym froncie
 
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
NATO stawia na drony
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Ukraińska kontrofensywa
Raptory lecą do Polski
Śladem profesjonalistów
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
System zwalczania BSL
Dublet pięciobojowych sztafet
Ile Polska straciła podczas II wojny
Desant czeka na nowych żołnierzy
Czerwona agresja
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Palili się do zwycięstwa i wygrali
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
GROM Challenge po raz dziesiąty
Od Chersonia po Krym
Zostań stypendystą MON-u
Włoscy lotnicy w Malborku
Powrót do korzeni
Alianci z AK
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Półmaratończycy na medal
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Premier w Żelaznej Dywizji
Przygotowani na kryzys
Konsekwencje wojny
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Brunatny najazd
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Putin sięga po rezerwy
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Jastrzębie nad Słowacją
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Z Leopardów strzela się celniej
Desant pod Arnhem
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Collective Defense is Priority
Medalowy weekend w Monachium
Sportowe zmagania weteranów
Raptory już w Polsce
Drony w WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO