moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrzębie nad Słowacją

Polskie F-16 i czeskie Gripeny w razie potrzeby wystartują, by chronić słowackie niebo. Umowę w tej sprawie podpisali szefowie resortów obrony z Polski, Czech i Słowacji. – Jesteśmy sąsiadami i przyjaciółmi. Razem jesteśmy silniejsi – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak. Dyżur lotników rozpocznie się 1 września.

Umowa w sprawie ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji została zawarta w sobotę w słowackiej bazie lotniczej Kuchyňa w Malacky. Trójstronną deklarację podpisali ministrowie obrony: Słowacji – Jaroslav Nad’, Polski – Mariusz Błaszczak oraz Czech – Jana Czernochova. Zgodnie z porozumieniem polskie i czeskie siły powietrzne mają na zmianę chronić niebo nad Słowacją. Myśliwce będą operowały z baz w swoich krajach. Wsparcie polskich i czeskich lotników jest odpowiedzią na prośbę ministra Jaroslava Nad’a w związku z wycofaniem z eksploatacji słowackich samolotów MiG-29. Słowacja ma przyjąć do służby samoloty F-16, ale dopiero w 2024 roku.

 

REKLAMA

– Od 1 września para dyżurna polskich F-16 rozszerzy zakres odpowiedzialności o Słowację – poinformował po podpisaniu umowy wicepremier Mariusz Błaszczak. – Liczę na to, że kiedy Słowacja będzie już miała swoje F-16, to na zasadzie interoperacyjności będziemy nie tylko ćwiczyć, ale też budować plany operacyjne dotyczące współpracy lotniczej – mówił szef MON-u.

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że trójstronne porozumienie jest wyrazem solidarności. – Współpraca służy bezpieczeństwu nas wszystkich. Tylko działając razem, jesteśmy bezpieczni – zaznaczył Błaszczak. O znaczeniu wzajemnego wsparcia państw regionu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę mówiła także czeska minister obrony. – To są namacalne dowody tego, że politycy nie tylko mówią o współpracy, ale rzeczywiście w ramach tej współpracy działają – przekonywała Czernochova.

Słowacki polityk podziękował Polakom i Czechom za pomoc. – To wielki dzień dla nas. Dzień, który pokazuje, jak silna jest nasza sąsiedzka współpraca – mówił Jaroslav Nad’. – Pokazaliśmy, jak silny jest nasz sojusz w ramach NATO, ale też, że jest to silna przyjaźń, braterstwo między naszymi państwami – podsumował.

Ministrowie podpisali porozumienie podczas 11. Słowackich Międzynarodowych Dni Lotnictwa. W pokazach uczestniczyli m.in. polscy piloci F-16 z zespołu Tiger Demo Team, zaprezentowały się również amerykańskie F-22, które stacjonują w Łasku.

W sobotę odbył się też symboliczny pożegnalny przelot słowackich MiG-ów, które oficjalnie odejdą ze służby 1 września. Początkowo Słowacja deklarowała, że odda je zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, ale w wywiadzie z 27 sierpnia dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” słowacki minister obrony zastrzegł, że nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie. „Przekazujemy 1 września ochronę naszej przestrzeni powietrznej Polsce i Republice Czeskiej. Wtedy rozpoczniemy dyskusję o przyszłości samolotów, włącznie z ewentualnym przekazaniem ich Ukrainie. Dziesięć MiG-ów-29, które wycofujemy ze służby, jest warte ok. 300 mln euro. Spróbujemy je sprzedać. Opcja przekazania ich we wrześniu Ukrainie w formie prezentu nie jest obecnie aktualna. Chcemy znaleźć rozwiązanie wspólnie z naszymi sojusznikami” – argumentował Jaroslav Nad’ w wywiadzie dla niemieckiego dziennika.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bartek Bera, kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
 
Brunatny najazd
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Od Chersonia po Krym
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Ukraińska kontrofensywa
NATO stawia na drony
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Ile Polska straciła podczas II wojny
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Premier w Żelaznej Dywizji
Konsekwencje wojny
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Dublet pięciobojowych sztafet
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Raptory lecą do Polski
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Putin sięga po rezerwy
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
GROM Challenge po raz dziesiąty
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Włoscy lotnicy w Malborku
Sportowe zmagania weteranów
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Z Leopardów strzela się celniej
Drony w WOT
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Przygotowani na kryzys
Półmaratończycy na medal
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Alianci z AK
Czerwona agresja
Medalowy weekend w Monachium
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Jastrzębie nad Słowacją
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Desant czeka na nowych żołnierzy
Raptory już w Polsce
Zostań stypendystą MON-u
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Na informacyjnym froncie
System zwalczania BSL
Powrót do korzeni
Collective Defense is Priority
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Desant pod Arnhem
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO