moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jastrzębie nad Słowacją

Polskie F-16 i czeskie Gripeny w razie potrzeby wystartują, by chronić słowackie niebo. Umowę w tej sprawie podpisali szefowie resortów obrony z Polski, Czech i Słowacji. – Jesteśmy sąsiadami i przyjaciółmi. Razem jesteśmy silniejsi – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak. Dyżur lotników rozpocznie się 1 września.

Umowa w sprawie ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji została zawarta w sobotę w słowackiej bazie lotniczej Kuchyňa w Malacky. Trójstronną deklarację podpisali ministrowie obrony: Słowacji – Jaroslav Nad’, Polski – Mariusz Błaszczak oraz Czech – Jana Czernochova. Zgodnie z porozumieniem polskie i czeskie siły powietrzne mają na zmianę chronić niebo nad Słowacją. Myśliwce będą operowały z baz w swoich krajach. Wsparcie polskich i czeskich lotników jest odpowiedzią na prośbę ministra Jaroslava Nad’a w związku z wycofaniem z eksploatacji słowackich samolotów MiG-29. Słowacja ma przyjąć do służby samoloty F-16, ale dopiero w 2024 roku.

 

– Od 1 września para dyżurna polskich F-16 rozszerzy zakres odpowiedzialności o Słowację – poinformował po podpisaniu umowy wicepremier Mariusz Błaszczak. – Liczę na to, że kiedy Słowacja będzie już miała swoje F-16, to na zasadzie interoperacyjności będziemy nie tylko ćwiczyć, ale też budować plany operacyjne dotyczące współpracy lotniczej – mówił szef MON-u.

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że trójstronne porozumienie jest wyrazem solidarności. – Współpraca służy bezpieczeństwu nas wszystkich. Tylko działając razem, jesteśmy bezpieczni – zaznaczył Błaszczak. O znaczeniu wzajemnego wsparcia państw regionu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę mówiła także czeska minister obrony. – To są namacalne dowody tego, że politycy nie tylko mówią o współpracy, ale rzeczywiście w ramach tej współpracy działają – przekonywała Czernochova.

Słowacki polityk podziękował Polakom i Czechom za pomoc. – To wielki dzień dla nas. Dzień, który pokazuje, jak silna jest nasza sąsiedzka współpraca – mówił Jaroslav Nad’. – Pokazaliśmy, jak silny jest nasz sojusz w ramach NATO, ale też, że jest to silna przyjaźń, braterstwo między naszymi państwami – podsumował.

Ministrowie podpisali porozumienie podczas 11. Słowackich Międzynarodowych Dni Lotnictwa. W pokazach uczestniczyli m.in. polscy piloci F-16 z zespołu Tiger Demo Team, zaprezentowały się również amerykańskie F-22, które stacjonują w Łasku.

W sobotę odbył się też symboliczny pożegnalny przelot słowackich MiG-ów, które oficjalnie odejdą ze służby 1 września. Początkowo Słowacja deklarowała, że odda je zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, ale w wywiadzie z 27 sierpnia dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” słowacki minister obrony zastrzegł, że nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie. „Przekazujemy 1 września ochronę naszej przestrzeni powietrznej Polsce i Republice Czeskiej. Wtedy rozpoczniemy dyskusję o przyszłości samolotów, włącznie z ewentualnym przekazaniem ich Ukrainie. Dziesięć MiG-ów-29, które wycofujemy ze służby, jest warte ok. 300 mln euro. Spróbujemy je sprzedać. Opcja przekazania ich we wrześniu Ukrainie w formie prezentu nie jest obecnie aktualna. Chcemy znaleźć rozwiązanie wspólnie z naszymi sojusznikami” – argumentował Jaroslav Nad’ w wywiadzie dla niemieckiego dziennika.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bartek Bera, kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia i kłamstwo
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Pasja i fart
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Marynarz w koreańskim tyglu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
„Kryzys” na AWL-u
Syndrom Karbali
Pirania zdała egzamin
Antydronowa DIANA w Polsce
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Początek wielkiej historii
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Adaptacja i realizm
Architekci pola walki
Armia na kryzys
NATO i USA o Iranie
Zbrodnia bez kary
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Psiakrew, harmata!
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Wojsko testuje systemy antydronowe
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Logistyczna rewolucja w Opolu
Mała Orka?
Pierwsze loty
Bądź bezpieczny w sieci
Miecz w ręku NATO
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Ochrona w gotowości
Chunmoo trafią do Gostynina
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Wielkie serce K9
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Debata o bezpieczeństwie
Grzmoty zamiast Goździków
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Groźny incydent w Libanie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Od cyberkursu po mundurówkę
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Moja Karbala
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Rosomaki na lądzie i morzu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Wypadek w PKW UNIFIL
Twarde na poligonie
Fińska armia luzuje rygory

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO