Medalowy weekend w Monachium

To było znakomite zakończenie tygodnia dla polskich żołnierzy-sportowców na multidyscyplinarnych Mistrzostwach Europejskich. Reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli w Monachium aż siedem medali. Trzy złote krążki mają na koncie kajakarki. Na podium stawały również lekkoatletki.

Takiego weekendu w polskim sporcie dawno nie było. Polscy lekkoatleci wracają z Mistrzostw Europejskich z 14 medalami. To najlepszy wynik na imprezie tej rangi od 56 lat. Duża w tym zasługa reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy w Monachium rozbili medalowy bank. W piątek na najniższym stopniu podium stanęła szer. Sofia Ennaoui. Specjalistka od biegu na 1500 m cztery lata temu w Berlinie wywalczyła srebro, ale start w Monachium był jej drugim tak poważnym po kontuzji i długiej rehabilitacji. Na mistrzostwach świata stanąć na podium się nie udało, choć piąte miejsce należało traktować jako sygnał, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Potwierdzenie przyszło na bieżni w Monachium. Długi i mocny finisz finałowego biegu pozwolił na zajęcie trzeciego miejsca. Złoto wywalczyła Laura Muir, a srebro Ciara Mageean.

Kibice wiele obiecywali sobie po starcie naszej kobiecej sztafety 4 x 400 m. Polki uchodziły za faworytki. W Monachium reprezentowały nas st. szer. Anna Kiełbasińska, szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Natalia Kaczmarek oraz szer. Małgorzata Hołub-Kowalik. Finałowy bieg to popis Holenderek, prowadzonych przez znakomitą Femke Bol, ale nasze reprezentantki również stanęły na wysokości zadania. Po trzech zmianach – Kiełbasińskiej, Baumgart-Witan i Święty-Ersetic – były na czwartym miejscu. Znakomicie pobiegła jednak Kaczmarek, wyprowadzając sztafetę na drugą pozycję. Trzecie miejsce zajęły Brytyjki.

Srebro mistrzostw Europy wywalczyła także nasza kobieca sztafeta 4 x 100 m. W finałowym składzie były dwie reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego – kpr. Marika Popowicz-Drapała i st. szer. Anna Kiełbasińska. Stawkę uzupełniły Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska. Ta ostatnia zaczęła bardzo mocno. Później swoje zrobiły st. szer. Kiełbasińska i kpr. Popowicz-Drapała. Bieg doskonale zakończyła Ewa Swoboda, finiszując jako druga i zapewniając polskiej sztafecie srebrny medal. Wygrały Niemki, brąz zdobyły Włoszki. Nasze reprezentantki medal okrasiły nowym rekordem Polski, który od niedzieli wynosi 42.61.

Wyśmienite wieści płynęły przez cały weekend z toru kajakowego. Tam też liczyliśmy na dobre starty żołnierzy-sportowców, którzy wywiązali się ze swoich zadań znakomicie. Multimedalistkami zostały szer. Anna Puławska i szer. Karolina Naja. Najpierw w znakomitym stylu wywalczyły złoty medal w olimpijskiej konkurencji K-2 500 m, pokonując Belgijki i Niemki. Szer. Puławska, dwukrotna medalistka ostatnich igrzysk olimpijskich, okazała się również bezkonkurencyjna w rywalizacji jedynek na tym samym dystansie. To nie był jednak koniec dobrych startów naszych kajakarek, bo kolejne złoto udało się wywalczyć w konkurencji K4 500 m. Polki w składzie z trzema reprezentantkami CWZS: szer. Anną Puławską, szer. Karoliną Nają i st. szer. Dominiką Putto nie dały szans swoim rywalkom, wygrywając z ponad 2,5-sekundową przewagą nad Dunkami i jeszcze większą nad Węgierkami.

Niewiele do złota zabrakło natomiast naszym reprezentantkom w nieolimpijskiej konkurencji K2 200 m. St. szer. Dominika Putto i szer. Katarzyna Kołodziejczyk wywalczyły w Monachium srebro, przegrywając zaledwie o 0,216 s z Węgierkami. Nasz reprezentantki wyprzedziły natomiast na finiszu Niemki.

W sumie reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zdobyli podczas multidyscyplinarnych Mistrzostw Europejskich w Monachium 15 medali. Oprócz weekendowych zdobyczy żołnierzy-sportowców złoto w rzucie młotem wywalczył mar. Wojciech Nowicki. Dwa medale – złoty w maratonie indywidualnie i brązowy w drużynie – zdobyła st. mar. Aleksandra Lisowska. Srebro w siedmioboju wywalczyła szer. Adrianna Sułek. Ze srebrem na 400 m z Monachium wraca również szer. Natalia Kaczmarek, po brąz na tym samym dystansie sięgnęła zaś st. szer. Anna Kiełbasińska. Na najwyższym stopniu podium stanęła również szer. Aleksandra Mirosław, wygrywając rywalizację we wspinaczce sportowej na czas. Srebro w kolarstwie torowym w konkurencji keirin wywalczyła z kolei szer. Urszula Łoś.