moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pomaga ratować Odrę

Trwa akcja usuwania zanieczyszczeń z Odry. Do realizacji tego zadania zostali skierowani funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, a także żołnierze, zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. – Sytuacja na rzece się stabilizuje, ale pozostaniemy w gotowości tak długo, jak będzie to konieczne – zapewnia kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u.

Pod koniec lipca na Odrze zaobserwowano pomór ryb. Sytuacja okazała się na tyle poważna, że na terenach województw lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego wprowadzono zakaz wchodzenia do wody, a funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zostali skierowani do działań mających na celu oczyszczenie rzeki. W realizacji tego zadania, o co wnioskowali przedstawiciele lokalnych władz, wspierają ich żołnierze.

Jako pierwsi do akcji wkroczyli wojskowi z 12 Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zostali skierowani do działania w rejonie rzeki przepływającej przez województwo lubuskie. Niedługo potem dołączyli do nich także żołnierze z 16 BOT, którzy odpowiadają za oczyszczanie rzeki na terenie województwa dolnośląskiego, i 14 BOT, która działa w Zachodniopomorskiem. Z terytorialsami współpracują żołnierze wojsk operacyjnych.

REKLAMA

– Zadania, jakie w rejonie Odry wykonują wojskowi, nie są skomplikowane. Zajmują się oni wybieraniem ryb, zarówno z lądu, jak i z wody. Następnie pakują je do worków, które firma transportowa przewozi do miejsca, gdzie są utylizowane – tłumaczy kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u. – Terytorialsi z 14 Brygady OT wspierali także straż pożarną podczas rozkładania na rzece elastycznej zapory, która ma za zadanie zatrzymywanie martwych ryb – dodaje. Zaznacza także, że podczas pracy żołnierze korzystają ze środków ochrony osobistej, takich jak wodery, czyli wysokie wodoodporne spodnie, umożliwiające poruszanie się w wodzie, kombinezony ochronne oraz maski i rękawiczki.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa akcja oczyszczania Odry. Rzecznik WOT-u zapewnia, że żołnierze pozostaną w gotowości do działania tak długo, jak będzie to konieczne. – Jeśli okaże się, że powinniśmy zwiększyć nasze zaangażowanie, na pewno to zrobimy. Jednak na razie nic na to nie wskazuje – wyjaśnia. Dodaje także, że po kilku dniach intensywnych działań funkcjonariuszy i wojskowych sytuacja zaczyna się stabilizować. – Na terenie województwa lubuskiego sytuacja jest już opanowana. Prawdopodobnie niebawem zmniejszy się liczba żołnierzy, którzy pracują przy oczyszczaniu tego odcinka rzeki – informuje.

Równolegle do działań na Odrze trwają prace mające na celu wyjaśnienie przyczyny zdarzenia. Jak za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Państwowy Instytut Weterynaryjny po przeanalizowaniu próbek wody wykluczył „metale ciężkie jako powód śnięcia ryb”. Kolejne badania trwają. „Eksperci z zespołu ds. skażenia Odry zdecydowali, by próbki zostały wysłane do zagranicznych laboratoriów. Zostały przekazane do laboratorium w Czechach, a także w Holandii i Wielkiej Brytanii” – napisała na Twitterze wiceminister.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Na informacyjnym froncie
 
Brunatny najazd
Collective Defense is Priority
Jastrzębie nad Słowacją
Ukraińska kontrofensywa
Raptory lecą do Polski
Włoscy lotnicy w Malborku
Ile Polska straciła podczas II wojny
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Z Leopardów strzela się celniej
Lotnicza zmiana warty na wschodniej flance
Raptory już w Polsce
Zostań stypendystą MON-u
Desant pod Arnhem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Konsekwencje wojny
Przygotowani na kryzys
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Śladem profesjonalistów
Dublet pięciobojowych sztafet
Półmaratończycy na medal
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Desant czeka na nowych żołnierzy
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Premier w Żelaznej Dywizji
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
GROM Challenge po raz dziesiąty
Od Chersonia po Krym
Czerwona agresja
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Sportowe zmagania weteranów
System zwalczania BSL
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
NATO stawia na drony
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Alianci z AK
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Drony w WOT
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Medalowy weekend w Monachium
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Putin sięga po rezerwy
Powrót do korzeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO