moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry

„Żołnierze zostaną skierowani w rejon Odry. Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece. Będą także w gotowości do realizacji innych zadań” – poinformował dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Wojskowi z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej mają rozpocząć działania jutro.

Od końca lipca w Odrze znajdowane są martwe ryby. Wyławianiem tysięcy śniętych zwierząt zajmują się przedstawiciele Straży Pożarnej, straży rybackich, stowarzyszeń ekologicznych, a także wolontariusze. Teraz do akcji dołączą też żołnierze. O wsparcie wojska wystąpił do ministra obrony narodowej wojewoda lubuski. Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON, poinformował dziś o wysłaniu żołnierzy w rejon Odry. „Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece. Będą także w gotowości do realizacji innych zadań” – napisał w mediach społecznościowych. Wojskowi mają wspierać służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na Odrze i jej oczyszczenie.

Z kolei wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, który razem z członkami rządu brał udział w konferencji prasowej w Cigacicach (woj. lubuskie), podał, że do dyspozycji wojewody lubuskiego oddelegowanych zostało ok. 150 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Wszystkie działania związane z usunięciem tych zanieczyszczeń, które są dziś podejmowane, Wojsko Polskie będzie wspierało. Jeśli będzie taka konieczność, do dyspozycji będą również żołnierze z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – poinformował wiceszef MON-u. Dodał także, że jeszcze dziś ma zostać zwołany sztab kryzysowy z przedstawicielami wszystkich województw, których dotknęła ta katastrofa. Mają w nim wziąć udział także przedstawiciele wojska.

REKLAMA

Jak informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, w akcji będą uczestniczyć żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady OT. – Po ustaleniach z dzisiejszego sztabu kryzowego prawdopodobnie już jutro rozpoczną swoje działania – zapowiada oficer.

Do problemu zatrucia rzeki odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. – Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani – oświadczył szef rządu.

Doniesienia o martwych rybach w Odrze w województwie dolnośląskim pojawiły się pod koniec lipca. Jak poinformowali przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz państwowego przedsiębiorstwa Wody Polskie, do tej pory z rzeki wyłowiono 10 ton śniętych ryb. Dziś fala zanieczyszczonej wody w Odrze dotarła na teren województwa zachodniopomorskiego. Sytuacja na rzece jest na bieżąco monitorowana, pobierane są też kolejne próbki wody. Trwają badania, które mają wyjaśnić, co spowodowało katastrofę ekologiczną. Zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku poprzez zanieczyszczenie wód powierzchniowych trafiło też do prokuratury.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Sukces ukraińskiej kontrofensywy
 
Zostań stypendystą MON-u
Medalowy weekend w Monachium
Putin sięga po rezerwy
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Desant czeka na nowych żołnierzy
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwona agresja
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Sportowe zmagania weteranów
Od Chersonia po Krym
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Palili się do zwycięstwa i wygrali
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Raptory już w Polsce
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Ile Polska straciła podczas II wojny
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Brunatny najazd
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Alianci z AK
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Collective Defense is Priority
Z Leopardów strzela się celniej
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
System zwalczania BSL
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Dublet pięciobojowych sztafet
Półmaratończycy na medal
Desant pod Arnhem
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raptory lecą do Polski
Premier w Żelaznej Dywizji
Włoscy lotnicy w Malborku
Jastrzębie nad Słowacją
Drony w WOT
Przygotowani na kryzys
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
GROM Challenge po raz dziesiąty
Powrót do korzeni
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Na informacyjnym froncie
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
NATO stawia na drony
Konsekwencje wojny
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Śladem profesjonalistów
Ukraińska kontrofensywa
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO