moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włoscy lotnicy w Malborku

Wspólne misje z myśliwcami z Węgier, Niemiec, a także z Polski – to zadania czterech włoskich Eurofighterów, które od tygodnia stacjonują w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Ich załogi będą przez trzy miesiące w ciągłej gotowości do wzbicia się w powietrze, gdy niezidentyfikowany statek powietrzny będzie próbował naruszyć przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich.

Kontyngent White Eagle oficjalnie rozpoczął działalność 1 sierpnia. W Polsce włoskich pilotów powitał m.in. gen. dyw. Cezary Wiśniewski, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Dziś nie ma nic ważniejszego w tej części świata niż ochrona państw NATO i utrzymanie w nich pokoju. Włoski rząd i włoskie siły powietrzne angażują się w to zadanie każdego dnia – mówił podczas ceremonii powitania płk Salvatore Florio, dowódca włoskiego kontyngentu.

Włoskie Eurofighter F-2000A pochodzą z 4, 36, 37 i 51 skrzydła włoskich sił powietrznych i zostaną w Malborku trzy miesiące. Będą współpracowały z myśliwcami z Węgier i Niemiec, które pełnią misję Baltic Air Policing na Litwie i w Estonii. Ale do ich zadań będzie również należało wsparcie polskich pilotów podczas dyżurów bojowych prowadzonych w polskiej przestrzeni powietrznej.– Tworzymy natowską tarczę powietrzną, zwiększamy spójność państw członkowskich i gwarantujemy integralność terytorialną członków Sojuszu – mówił dowódca włoskich lotników.

Wszystkie myśliwce biorące udział w misji, patrolujące przestrzeń krajów bałtyckich, są dowodzone przez Sojusznicze Dowództwo Powietrzne w Ramstein.

W Baltic Air Policing, natowskiej misji, która została rozszerzona po aneksji Krymu, Włosi uczestniczą od 2015 roku. Ale w Polsce stacjonują po raz pierwszy. W Malborku w ramach misji stacjonowały już myśliwce z Portugalii i Turcji, które wykonywały patrole oraz ćwiczenia.

Eurofighter Typhoon jest to dwusilnikowy myśliwiec wielozadaniowy, zbudowany przez trzy europejskie koncerny lotnicze – Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS. W 2004 roku w Typhoony zostały wyposażone siły powietrzne Włoch i Niemiec, potem kupili je także m.in. Brytyjczycy i Hiszpanie.

Tym, co wyróżnia Eurofightery spośród innych myśliwców, jest system PIRATE (Passive Infra-Red Airborne Track Equipment) – urządzenie do pasywnego śledzenia w podczerwieni statków powietrznych. Samolot jest jak radar, wykrywa cele, ale sam nie emituje żadnego promieniowania. Podczas wykonywania zadań przeciwko celom naziemnym lub nawodnym PIRATE umożliwia identyfikację celu i naprowadzenie. System jest podłączony do wyświetlacza na hełmie pilota. Pierwszy Eurofighter Typhoon z systemem PIRATE został przekazany siłom powietrznym Włoch w sierpniu 2007 roku.

Samoloty Typhoon (maszyny Brytyjczyków) brały już udział w działaniach bojowych – podczas operacji „Shader” nad Syrią w 2021 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Aeronautica Militare

dodaj komentarz

komentarze


Salto mortale komandosa
Kajakiem na światowe podium
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Odnaleziono „Roja”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Powstańcy są naszymi bohaterami
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Zmiana warty na granicy
Azjatycka szansa
Paliwowy krwiobieg NATO
Z prądem i pod prąd
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Rakietowcy na Hawajach
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Jelcze z Raciborza
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
MON i MSZ o szczycie NATO
„Albatros” dozbrojony
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Służby badają miejsce upadku pocisku
Abordaż z polskim wsparciem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
W hołdzie powstańcom warszawskim
Spadochronowy triumf
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Walka, entuzjazm i nadzieja
Rywalizacja o indeks WAT-u
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Jak obronić się przed dronami?
Triumf wojskowych lekkoatletów
Jak reagować w kryzysie?
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Trudne początki polskich bombowców
W Sejmie o rosyjskim pocisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO