moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi na szkoleniu z amerykańskimi instruktorami

Zakończył się pierwszy cykl szkoleń polskich terytorialsów organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W ciągu trzech miesięcy kilkuset żołnierzy wzięło udział w kursach operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, medycyny pola walki - COMBAT MEDIC, oraz snajperów. Na zakończenie ostatniego modułu organizowanych kursów do Centrum Szkolenia WOT przybył zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Stanu Illinois - generał Rodney Boyd.

- To moja trzecia wizyta w Polsce, ale pierwsza w Centrum Szkolenia WOT. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co tu robicie i jak to wszystko wygląda i mam nadzieję, że będę mógł dalej oglądać jak wspaniale rozwija się CSWOT. Szkolenie odbywa się w sposób bardzo prawdziwy, a żołnierze i instruktorzy podchodzą do swojej roboty bardzo poważnie przez co mamy bardzo dobrze zorganizowane zajęcia. Oczywiście będziemy dalej współpracować z polskimi terytorialsami. Jestem już po rozmowie z Dowódcą o tym co jeszcze możemy zrobić aby jeszcze mocniej zaangażować się w pomoc w działalności szkoleniowej Polskich Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział generał Rodney Boyd, zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Stanu Illinois,

W ciągu ostatnich trzech miesięcy dla terytorialsów z różnych Brygad OT z całego kraju, CSWOT we współpracy z Gwardzistami ze stanu Illinois zorganizowało kilkanaście edycji specjalistycznych kursów. Ich głównym celem była wspólna wymiana doświadczeń oraz przyspieszenie szkolenia żołnierzy WOT w zakresie zwalczania czołgów, prowadzenia ognia precyzyjnego oraz zwiększanie nasycenia formacji specjalistami medycyny pola walki. - Tą edycją szkolenia snajperów kończymy pierwszy cykl kursów organizowanych we współpracy z Gwardzistami. Ostatnie trzy miesiące pozwoliły nam na przeszkolenie kilkuset żołnierzy, ale przede wszystkim na wymianę wiedzy i doświadczeń z amerykańskimi instruktorami. Teraz mamy chwilę czasu na krótkie podsumowanie ostatnich przeprowadzanych edycji kursów i wyciągnięcie jak największej liczby wniosków, aby w przyszłości móc realizować je na jeszcze wyższym poziomie i dla jeszcze większej liczby żołnierzy - dodał płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT.

REKLAMA

W ramach ostatnich pięciodniowych zajęć żołnierze poznawali specyfikę taktyki działania snajpera oraz współdziałania w parach. W tej edycji szkolenia duży nacisk położony został na nauczanie wykorzystania terenu miejskiego w działalności snajperskiej. Kursanci uczyli się sprawdzania o zajmowania budynków oraz zakładania stanowisk strzeleckich w pomieszczeniach, jak i w pojazdach. Podsumowaniem całości szkolenia było wykonanie przez snajperów zadania związanego ze skrytym podejściem, zajęciem określonego budynku oraz odbiciem przetrzymywanych tam osób cywilnych.

- Na co dzień swoją wiedzę otrzymujemy od instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, jednakże w tym wypadku współpraca i wspólna wymiana doświadczeń z amerykańskimi gwardzistami dała nam nowe spojrzenie na taktykę działania snajperów. Zajęcia były bardzo intensywne, a ilość przekazywanych nam treści nie pozwalała na nudę. Co ciekawe także i amerykańscy żołnierze dopytywali nas o wiele rozwiązań jakie wykorzystujemy na co dzień w naszej służbie - dodał uczestnik szkolenia z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik/ oficer prasowy CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
 
Powrót do korzeni
NATO zmienia priorytety
Wszystkiego najlepszego!
Raptory już w Polsce
Operacja „Śluza”
Musimy powstrzymać działania Rosji
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Dwa złota w jeden dzień
Przemysł idzie w OPL
Bumar dementuje medialne doniesienia
Włoscy lotnicy w Malborku
Wojsko pomaga ratować Odrę
Awanse w święto wojska
Śladem profesjonalistów
Pożegnanie z Iskrą
Wizyta w PKW Łotwa
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Gdynia wita „Albatrosa”
Kolektywna obrona to priorytet
Ostatni rozdział generała
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
AWL również w Żaganiu
Zwiad ze spadochronem
Rozkaz ludobójstwa
Polacy świętują z żołnierzami
AFN uderzył w Kołobrzegu
Młot na bolszewików
Raptory lecą do Polski
Trzeci turnus na szkoleniu
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
1 Kadrowa idzie w bój
Katorżnik nie odpuszcza
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Żołnierze świętowali
O pomocy dla Ukrainy
Szkolenie na klifie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Desant do Jeziora Żywieckiego
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dublet na czterysta
Wymiana ciosów w Ukrainie
Akademia Abrams ruszyła!
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Jak zostać żołnierzem zawodowym
O jeden most za daleko?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO