moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerne zabytki na Pomorzu

Można tu zobaczyć jedyne w Polsce jeżdżące niemieckie działo StuG III G, armatę Flak 18 8,8 cm, sowiecki czołg T-34-85 oraz brytyjski transporter opancerzony Universal Carrier, z którego korzystali polscy żołnierze. A to zaledwie parę przykładów z kolekcji Muzeum Pancernego w Kłaninie. Ekspozycję na Pomorzu stworzył Mateusz Deling, pasjonat historii wojskowości.

– Pomysł utworzenia muzeum narodził się z moich zainteresowań militarnych – mówi Mateusz Deling, przedsiębiorca, który od lat kolekcjonuje i odtwarza wojskowe pojazdy oraz elementy wojskowego wyposażenia, szczególnie z okresu II wojny światowej. Razem z filmowcem Przemkiem Budzichem stworzyli ekipę „Tank Hunter”, która realizuje cykl internetowych programów poświęconych eksploracjom historycznym. Pasjonaci poszukują militarnych pamiątek, głównie związanych z bronią pancerną i reliktów z czasów II wojny światowej. Wśród odkrytych przez ekipę historycznych przedmiotów był odnaleziony w kwietniu tego roku na Helu polski pistolet Vis. Znalezisko trafiło do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

REKLAMA

Natomiast wiele innych zgromadzonych przez Delinga przedmiotów można obejrzeć w Muzeum Pancernym w Kłaninie. – Naszą perełką jest niemieckie działo pancerne StuG III G (Sturmgeschütz III) – podkreśla właściciel. Podwozie tego niszczyciela czołgów ekipa „Tank Huntera” wydobyła trzy lata temu z rzeki Miłakówki na Warmii. – Działo utonęło wiosną 1945 roku, gdy Niemcy przeprawiali się w tym miejscu – opowiada Budzich. Pojazd został pieczołowicie odbudowany przez Delinga. – Dziś to jedyny jeżdżący egzemplarz tej wersji działa w Polsce i jeden z kilku na świecie – podkreśla kolekcjoner.

Na wystawie w Kłaninie można obejrzeć także kilkanaście innych pojazdów z frontów II wojny. – To, co nas wyróżnia, to fakt, że wszystkie pojazdy są sprawne i gotowe do jazdy – zaznacza Budzich. Znajdziemy tutaj m.in. niemiecką armatę przeciwpancerną 8,8 cm Flak 18, sowiecki czołg T-34-85, amerykański transporter opancerzony M3 Halftrack czy wypożyczony z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu niemiecki czołg Panzer IV Ausf. J.

Warto też zwrócić uwagę na brytyjski transporter opancerzony Universal Carrier, z którego korzystali m.in. żołnierze 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Egzemplarz z Kłanina pochodzi z Włoch, po wojnie trafił do armii duńskiej. Gdy w latach 80. ubiegłego wieku pojazdy te były wycofywane z wojska, kupił go jeden z duńskich żołnierzy. – Podczas renowacji i piaskowania znalazł na nim podobno emblemat warszawskiej syrenki, co wskazywałoby, że jeździli nim polscy żołnierze – opowiada filmowiec. Wśród przedmiotów odkrytych przez ekipę „Tunk Hunter” znajdziemy też część niemieckiego samolotu Messerschmitt Bf 109 G, kilka lat temu znalezioną na plaży w Stegnie.

Wystawa ma upamiętniać także zwykłych polskich żołnierzy, którzy walczyli z Niemcami. Można więc na niej zobaczyć m.in. hełm, części oporządzenia i uzbrojenia ułana z 18 Pułku Ułanów Pomorskich, który we wrześniu 1939 roku walczył w bitwie pod Krojantami. Są także pamiątki (dokumenty i listy) po Witoldzie Tuszyńskim, żołnierzu Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, który m.in. bronił Tobruku. W muzeum odtworzono także makietę gdyńskiej kamienicy i domek rybacki z Półwyspu Helskiego z okresu kampanii wrześniowej.

Zwiedzających z pewnością zainteresują również wojskowe radiostacje, mapy, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy. Na początku przyszłego roku muzeum wzbogaci się o kolejny ciekawy pojazd – niemiecki czołg średni Panzerkampfwagen V Panther, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pancernych pojazdów II wojny. Na razie trwa jego odbudowa. – Gdy skończymy, będzie to jedyny w Polsce jeżdżący czołg tego typu – podkreśla Deling.

Muzeum Pancerne mieści się na terenie folwarku Pałacu Kłanino w powiecie puckim. Otwarte jest codziennie w godzinach od 10 do 18.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Pancerne w Kłaninie

dodaj komentarz

komentarze


Pożegnanie z Iskrą
 
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Awanse w święto wojska
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Polacy świętują z żołnierzami
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Przemysł idzie w OPL
Rozkaz ludobójstwa
Raptory lecą do Polski
Żołnierze świętowali
AWL również w Żaganiu
Wojsko pomaga ratować Odrę
Akademia Abrams ruszyła!
Świat polskiej armii sprzed stu lat
O jeden most za daleko?
Wizyta w PKW Łotwa
Zwiad ze spadochronem
O pomocy dla Ukrainy
Katorżnik nie odpuszcza
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Desant do Jeziora Żywieckiego
Musimy powstrzymać działania Rosji
Bumar dementuje medialne doniesienia
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Szkolenie na klifie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wszystkiego najlepszego!
Powrót do korzeni
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Młot na bolszewików
AFN uderzył w Kołobrzegu
Dublet na czterysta
Włoscy lotnicy w Malborku
Raptory już w Polsce
Dwa złota w jeden dzień
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Gdynia wita „Albatrosa”
1 Kadrowa idzie w bój
Trzeci turnus na szkoleniu
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Wymiana ciosów w Ukrainie
NATO zmienia priorytety
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Śladem profesjonalistów
Ostatni rozdział generała
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Operacja „Śluza”
Kolektywna obrona to priorytet
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Polskie „tak” dla nowych członków NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO