moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?

Decyzje, które zapadły na madryckim szczycie NATO, w zasadniczej części stanowią realizację polskich postulatów – ocenili przedstawiciele resortów obrony i spraw zagranicznych, którzy zreferowali posłom rezultaty ostatniego spotkania przywódców państw członkowskich Sojuszu. – Szczyt był manifestacją sojuszniczej jedności – zaznaczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wtorkowe posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej było poświęcone ustaleniom natowskiego szczytu, który odbył się w czerwcu w Madrycie. O efektach spotkania sojuszników opowiadali posłom Marcin Ociepa, wiceminister obrony, oraz Piotr Wawrzyk, wiceszef resortu dyplomacji.

Szczyt w Madrycie miał niewątpliwie charakter historyczny, odbywał się bowiem w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego – zauważył wiceszef MON-u. Jako „historyczną” Ociepa określił również decyzję o umieszczeniu w Polsce siedziby dowództwa V Korpusu Armii USA. – To oznacza stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce – tłumaczył.

REKLAMA

Z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa za najważniejsze uzgodnienia sojuszników wiceminister obrony uznał m.in.: utworzenie czterech nowych wielonarodowych batalionowych grup bojowych (które mają być formowane do poziomu brygad), dążenie do większej liczebności sił szybkiego reagowania, rozmieszczenie na wschodniej flance większej niż obecnie ilości sprzętu wojskowego i zapasów, zintensyfikowanie wspólnych szkoleń, zaproszenie do Paktu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii oraz wsparcie Ukrainy przez wszystkich członków NATO, a nie tylko przez pojedyncze państwa członkowskie.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych zapewniał, że w Madrycie zostały zaakceptowane rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo Polski. Wśród największych sukcesów szczytu wymienił przyjęcie nowej koncepcji strategicznej NATO. – Ten dokument akcentuje kolektywną obronę jako główny cel działań Sojuszu – zaznaczył Piotr Wawrzyk. Wiceszef spraw zagranicznych podkreślił, że według nowej koncepcji NATO Rosja została uznana za „największe bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa” i nie może już być traktowana jak partner Sojuszu. Do sukcesów czerwcowego spotkania zaliczył jasną deklarację sojuszników, że „silna i niepodległa Ukraina jest nieodzowna dla stabilności układu północnoatlantyckiego”. – Szczyt w Madrycie był wielką manifestacją jedności Sojuszu – przekonywał. Przypomniał, że sojusznicy zadeklarowali nie tylko pomoc dla walczącej Ukrainy, lecz także „wsparcie dla państw wspierających” Kijów w walce o niepodległość. – W czasie szczytu prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska jest gotowa gościć Centrum Szkolenia NATO–Ukraina – dodał.

Szczyt NATO (29–30.06.2022) odbył się w Madrycie z udziałem przedstawicieli państw członkowskich i współpracujących z Sojuszem. To było pierwsze regularne spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów po inwazji Rosji na Ukrainę (wcześniejsze miały charakter szczytów nadzwyczajnych). Po raz pierwszy zaproszono na obrady przedstawicieli Nowej Zelandii, Australii i Korei Południowej.

Joanna Tańska

autor zdjęć: SGT Ēriks Kukutis / Latvijas armija

dodaj komentarz

komentarze


Dublet na czterysta
 
Zwiad ze spadochronem
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Jak zostać żołnierzem zawodowym
1 Kadrowa idzie w bój
Gdynia wita „Albatrosa”
Polacy świętują z żołnierzami
Operacja „Śluza”
Wszystkiego najlepszego!
Młot na bolszewików
Awanse w święto wojska
O jeden most za daleko?
Szkolenie na klifie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Wizyta w PKW Łotwa
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
AFN uderzył w Kołobrzegu
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Bumar dementuje medialne doniesienia
Wojsko pomaga ratować Odrę
Przemysł idzie w OPL
Rozkaz ludobójstwa
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Raptory lecą do Polski
Ostatni rozdział generała
Dwa złota w jeden dzień
Włoscy lotnicy w Malborku
Wymiana ciosów w Ukrainie
Katorżnik nie odpuszcza
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
O pomocy dla Ukrainy
Powrót do korzeni
Śladem profesjonalistów
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Pożegnanie z Iskrą
Raptory już w Polsce
Desant do Jeziora Żywieckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzeci turnus na szkoleniu
NATO zmienia priorytety
AWL również w Żaganiu
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Musimy powstrzymać działania Rosji
Akademia Abrams ruszyła!
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Kolektywna obrona to priorytet
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Żołnierze świętowali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO