11 medali kajakarek w mundurach

Pięć kajakarek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyło 11 medali na 85. Mistrzostwach Polski Seniorów w Sprincie Kajakowym. Na torze regatowym w Bydgoszczy najlepiej spisała się st. szer. Dominika Putto, która zdobyła trzy złote medale i srebrny. Na najwyższym stopniu podium – dwukrotnie – stanęły również szer. Helena Wiśniewska i szer. Katarzyna Kołodziejczyk.

Zdjęcie ilustracyjne

Centralny Wojskowy Zespół Sportowy ma w swoich szeregach pięć zawodniczek, które uprawiają kajakarstwo. Wszystkie walczyły o medale mistrzostw Polski i wszystkie stanęły na podium w Bydgoszczy. W komplecie rywalizowały też w jednym finale w wyścigu jedynek na dystansie 500 m. Reprezentantki CWZS-u zajęły w nim cztery pierwsze miejsca. Triumfowała, z czasem 1 min 56,96 s, st. szer. Dominika Putto. Na drugiej pozycji finiszowała szer. Karolina Naja (była wolniejsza od zwyciężczyni o 0,568 s), na trzeciej – szer. Helena Wiśniewska (0,760 s), a na czwartej – szer. Anna Puławska (1,316 s). Na siódmym miejscu natomiast sklasyfikowano szer. Katarzynę Kołodziejczyk (3,420 s).

– Bardzo się cieszę, że wszystkie nasze kajakarki stanęły na podium krajowego czempionatu. Potwierdziły również dobrą formę przed mistrzostwami świata w Kanadzie i mistrzostwami Europy w Niemczech. Mam nadzieję, że za miesiąc ta forma będzie jeszcze wyższa i z Halifaksu, a potem z Monachium nadejdą do nas pomyślne wieści o starcie polskiej reprezentacji – mówi kmdr por. Janusz Porzycz, pełniący obowiązki szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Zwyciężczyni emocjonującego wyścigu jedynek na 500 m, st. szer. Dominika Putto, wróciła z Bydgoszczy jeszcze z dwoma złotymi medalami i jednym srebrnym. Tytuły mistrzowskie zdobyła w dwójkach na dystansie 200 m (wraz z szer. Katarzyną Kołodziejczyk) oraz w czwórkach na 500 m (z Kołodziejczyk oraz z Sandrą Ostrowską i szer. Heleną Wiśniewską). Srebro natomiast wywalczyła z szer. Kołodziejczyk w wyścigu dwójek na 1000 m. Co ciekawe, w zwycięskiej czwórce reprezentującej barwy Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe płynęły dwie laureatki plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego, organizowanego przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl: st. szer. Dominika Putto i szer. Helena Wiśniewska. Obie nagrodzono w kategorii „Nadzieja sportu wojskowego”: Putto (pod panieńskim nazwiskiem Włodarczyk) za sukcesy odniesione w 2017 roku, a Wiśniewską za wyniki z 2018 roku.

Poza st. szer. Dominiką Putto, z reprezentantek CWZS-u złote medale na czempionacie w Bydgoszczy zdobyły jeszcze wspomniane szer. Helena Wiśniewska i szer. Katarzyna Kołodziejczyk. Wiśniewska do złota w czwórkach dołożyła jeszcze złoto w dwójkach na 500 m (płynęła z Sandrą Ostrowską). Ponadto oprócz dwóch złotych medali wywalczyła też po jednym srebrnym i brązowym. Druga była w finale wyścigu jedynek na 200 m, a trzecia w jedynkach na 500 m. Kołodziejczyk natomiast zdobyła złoto w czwórkach na 500 m i dwójkach na 200 m oraz srebro w dwójkach na 1000 m.

Szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska do CWZS-u trafiły w ramach programu „Akcja rekrutacja”. Srebrne medalistki tokijskich igrzysk w konkurencji K-2 500 m i brązowe w K-4 500 m, na krajowym czempionacie w Bydgoszczy stanęły cztery razy na podium. Karolina Naja była druga w finale jedynek na 500 m oraz w finale dwójek na 500 m (płynęła razem z Małgorzatą Puławską – koleżanką klubową z poznańskiej Posnanii). Anna Puławska natomiast zdobyła dwa brązowe medale: w jedynkach na 200 m i dwójkach na 500 m (w klubowej osadzie AZS AWF Gorzów z Julią Olszewską).