moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obwód ługański w rękach Rosjan

Po ciężkich starciach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim ukraińskie siły zbrojne wycofały się z pozycji obronnych. Wojskowi podjęli taką decyzję, by chronić życie żołnierzy. – Ukraina niczego nie oddaje. Wróg ma przewagę, ale my wrócimy tam – zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Nadal trwają walki na południu kraju, za to na Wyspie Węży znów powiewa ukraińska flaga.

Wojna w Ukrainie trwa od 131 dni. Wczoraj wieczorem Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że „po ciężkich walkach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim siły zbrojne zmuszone były wycofać się z zajmowanych pozycji”. Szef obwodu Serhij Hajdaj w rozmowie z agencją Reutera przyznał, że odwrót sił z Lisiczańska na wschodzie Ukrainy odbył się w sposób zaplanowany, bo obrońcom miasta groziło okrążenie przez wojska rosyjskie. Miały one w tej okolicy dziesięciokrotną przewagę liczebną nad Ukraińcami. – Pozostawienie pozycji jest złe w sensie wojskowym, ale w utracie Lisiczańska nie ma nic złego. Musimy wygrać wojnę, a nie bitwę – powiedział Hajdaj.

Do wydarzeń odniósł się wczoraj wieczorem także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. – Ukraina niczego nie oddaje. Nasi żołnierze wycofali się z niektórych miejsc, w których wróg ma przewagę, ale wrócimy tam. Dotyczy to również Lisiczańska – powiedział w najnowszym wystąpieniu. – Wrócimy tam dzięki naszej taktyce, dzięki nowoczesnej broni – dodał ukraiński przywódca.

REKLAMA

Zełenski odniósł się także do wieści płynących z Moskwy. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał Władimirowi Putinowi, że cały obwód ługański na Ukrainie został „wyzwolony” i po zdobyciu ostatniego dużego miasta pozostaje pod kontrolą Rosji. – Ukraina niczego nie oddaje – powtórzył Zełenski – a jak ktoś tam w Moskwie mówi coś o obwodzie ługańskim, niech przypomni swoje słowa i obietnice sprzed 24 lutego, z pierwszych dni tej inwazji i teraz.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) podaje, że działaniami rosyjskimi w rejonie Lisiczańska dowodzi dwóch rosyjskich generałów, co ma świadczyć o znaczeniu tego odcinka frontu. Za opanowanie ostatniego dużego miasta w obwodzie ługańskim odpowiadają gen. Aleksandr Łapin, dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego, oraz dowódca rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych gen. Siergiej Surowikin. W Lisiczańsku pozostaje ponad 10 tys. cywilów, około 90% ludności opuściło miasto. W wyniku rosyjskich ostrzałów zniszczono 90% infrastruktury, nie ma też wody, gazu, są problemy z prądem.

Analitycy z ISW oceniają, że wycofanie sił ukraińskich z Lisiczańska może oznaczać, że wojska rosyjskie zajęły cały obwód ługański. ISW prognozuje też, że Kreml skupi się teraz na obwodzie donieckim. To samo przyznaje Serhij Hajdaj. – Dla Rosjan celem numer jeden będzie obwód doniecki. Celem ataku będą Słowiańsk i Bachmut. Ten ostatni już jest bardzo silnie ostrzeliwany – przyznał Hajdaj. Ukraiński Sztab Generalny podał, że wysiłki Rosjan skoncentrowane są na „stopniowym wypieraniu oddziałów ukraińskiej obrony na linię: Siewiersk – Fedoriwka – Bachmut”. Przy czym Bachmut już jest pod zmasowanym ostrzałem rakietowym.

Wojska ukraińskie walczą z okupantem nie tylko w Donbasie. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że w nocy z soboty na niedzielę ostrzelały teren byłej bazy lotniczej w zajętym przez Rosjan Melitopolu na południu kraju. Miasto stało się w ostatnim czasie bazą startową dla rosyjskiego lotnictwa bojowego. Agencja Interfax-Ukraina podała, że na teren lotniska spadło ponad 30 pocisków, zapalił się m.in. magazyn paliw i smarów. Informację o ataku na Melitopol potwierdził mer miasta, Iwan Fedorow. Przyznał, że celem była właśnie baza wojskowa, i że w ataku nie ucierpieli cywile.
Kontrofensywne działania trwały w ostatnich dniach także na innych kierunkach. Ukraińcy pochwalili się sukcesem na Morzu Czarnym. Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się z Wyspy Węży, która już na początku wojny stała się symbolicznym miejscem (stacjonujący na niej funkcjonariusze nie chcieli poddać się siłom rosyjskim). W mediach społecznościowych podano dziś, że na wyspie znów powiewa ukraińska flaga. – Zakończyła się operacja wojskowa, a terytorium wyspy wróciło pod ukraińską jurysdykcję – przekazała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe.

Według danych ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej od początku inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła niemal 26,3 tys. żołnierzy, 1589 czołgów i ponad 3,7 pojazdów opancerzonych, 804 systemy artyleryjskie, 105 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 658 dronów, poniosła też wiele innych strat.

W tle toczącej się wojny odbywają się rozmowy w kwestii odbudowy Ukrainy. W szwajcarskim Lugano rozpoczęła się dziś dwudniowa konferencja przedstawicieli Unii Europejskiej i Kijowa. Podczas spotkania ma powstać plan odbudowy Ukrainy po wojnie wywołanej przez Rosję. Projekt nazywany jest nowym planem Marshalla (amerykańska inicjatywa pomocy dla Europy po II wojnie światowej). Trudno szacować, jak dużej pomocy finansowej potrzebuje Ukraina, zwłaszcza że działania wojenne trwają. Kijowska szkoła ekonomiczna podała jednak, że bezpośrednie szkody (infrastruktura drogowa i budynki) kosztują, jak dotąd, 104 mld dolarów. Gospodarka Ukrainy miała stracić znacznie więcej, bo około 600 mld dolarów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON Ukrainy, Sztab Generalny Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wizyta w PKW Łotwa
Ostatni rozdział generała
Wyjście z cienia
Nowy dowódca 18 Dywizji
Powrót do korzeni
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
CASA na pomoc rannym w wypadku
Szkolenie na klifie
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Śladem profesjonalistów
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
O pomocy dla Ukrainy
Zwiad ze spadochronem
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Kolektywna obrona to priorytet
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rozkaz ludobójstwa
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Młot na bolszewików
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Przemysł idzie w OPL
Pożegnanie z Iskrą
Kask weterana może być twój!
Wszystkiego najlepszego!
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Trzeci turnus na szkoleniu
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Raptory lecą do Polski
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Uratować rannego!
AFN uderzył w Kołobrzegu
Desant do Jeziora Żywieckiego
Operacja „Śluza”
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Żołnierze świętowali
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
NATO zmienia priorytety
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Polacy świętują z żołnierzami
„Biorą inni, bierzmy i my”
Raptory już w Polsce
Akademia Abrams ruszyła!
Wymiana ciosów w Ukrainie
O jeden most za daleko?
1 Kadrowa idzie w bój
Awanse w święto wojska
Włoscy lotnicy w Malborku
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO