moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa na Perkozy podpisana

Polscy żołnierze otrzymają nowe wielozadaniowe śmigłowce. Wart 8 mld 250 mln zł kontrakt na dostawę 32 wiropłatów AW149 firmy Leonardo Helicopters podpisano dziś w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Śmigłowce zostaną wyprodukowane w PZL Świdnik. – Pierwsze trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku – zapowiedział wicepremier.

Ich maksymalna masa to ponad 8 ton, w locie osiągają najwyższą prędkość 311 km/h. W powietrzu zaś mogą spędzić prawie 5 godzin, co przekłada się na około 960 km, a na pokład mogą zabrać 19 żołnierzy desantu. W przyszłym roku wojska lądowe otrzymają nowe śmigłowce AW149 opracowane przez inżynierów z koncernu Leonardo Helicopters. Armia kupiła maszyny w ramach programu „Perkoz”.

Umowę na dostawę 32 sztuk wiropłatów (wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym) podpisano dzisiaj w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Kontrakt wart jest 8 mld 250 mln zł. – Do wyposażenia polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to już w przyszłym roku. To jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej. Tego, że Rosja napadła na Ukrainę, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – mówił wicepremier Błaszczak.

REKLAMA

Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że w Wojsku Polskim AW149 będą wykonywały bardzo wiele zadań. – Będą służyć do transportu żołnierzy, do wsparcia z powietrza, a więc do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych – wymieniał wicepremier. Dodał, że Polska kupuje „dozbrojoną” wersję AW149. Śmigłowce będą bowiem wyposażone również w kierowane pociski przeciwpancerne (standardowa wersja AW149 ich nie ma).

Maszyny, które zamówiła armia, powstaną w polskiej spółce, a dokładniej w PZL Świdnik, będącej częścią Leonardo Helicopters. Jej prezes, Jacek Libucha, podkreślał znaczenie kontraktu nie tylko dla spółki, lecz także dla całego regionu. – W naszej 70-letniej historii PZL Świdnik nigdy nie produkował tak zaawansowanego śmigłowca, o tak dużym tonażu, z tak zaawansowaną techniką w środku i takimi wysokimi technologiami produkcji. Robimy olbrzymi skok w przyszłość – mówił. Podkreślał, że to historyczna chwila dla przedsiębiorstwa. – Mamy szansę nie tylko zbudować nową linię produkcyjną, nie tylko stworzyć wiele miejsc pracy, nie tylko pozyskać dodatkowe technologie, lecz przede wszystkim zbudować zdolności przemysłowe takie, których do tej pory nie mieliśmy – podkreślał Libucha.

Film: MON

Opracowany przez koncern Leonardo Helicopters śmigłowiec AW149 jest przystosowany do lotów w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień (tryb lotu – Visual Flight Rules/Instrumental Flight Rules – VFR/IFR), jak i w nocy (tryb lotu – Night Vision Conditions – NVC). W zależności od potrzeb – i danej wersji maszyny – AW149 może mieć tylko uzbrojenie strzeleckie wewnątrz kabiny albo dodatkowo rakietowe systemy (kierowane lub niekierowane) montowane na zewnątrz kadłuba na specjalistycznych węzłach (pylonach).

Wielozadaniowy śmigłowiec AW149 jest produkowany od 2009 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1656760260
po AW 101, Si 70 z Mielca kolejny typ maszyny której rozwój samodzielnie (za naszą kasę -bez żadnych korzyści dla budżetu i bonusów będziemy włoskiej firmie finansować ... i szkoda że tak drogo ...
E4-C6-16-61

Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Wyjście z cienia
Zwiad ze spadochronem
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Polacy świętują z żołnierzami
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Trzeci turnus na szkoleniu
Raptory już w Polsce
Powrót do korzeni
Nowy dowódca 18 Dywizji
Akademia Abrams ruszyła!
Pożegnanie z Iskrą
Desant do Jeziora Żywieckiego
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
O pomocy dla Ukrainy
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
1 Kadrowa idzie w bój
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Kolektywna obrona to priorytet
Armata nowej generacji dla Kormoranów
CASA na pomoc rannym w wypadku
Żołnierze świętowali
Rozkaz ludobójstwa
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Młot na bolszewików
Kask weterana może być twój!
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
O jeden most za daleko?
Uratować rannego!
Operacja „Śluza”
Śladem profesjonalistów
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Szkolenie na klifie
Włoscy lotnicy w Malborku
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wszystkiego najlepszego!
Wymiana ciosów w Ukrainie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Przemysł idzie w OPL
Awanse w święto wojska
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ostatni rozdział generała
Raptory lecą do Polski
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Jak zostać żołnierzem zawodowym
NATO zmienia priorytety
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
AFN uderzył w Kołobrzegu
„Biorą inni, bierzmy i my”
Wizyta w PKW Łotwa
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO