moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z podkarpacia ćwiczyli na zaporze w Solinie

W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawiamy na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych jak i potrzebnych w czasie wojny. W ostatnim czasie w szkoleniach z technik linowych na zaporze w Solinie uczestniczyli żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Techniki linowe można wykorzystać do pokonywania przeszkód terenowych, czy też transportu, np. w działaniach nieregularnych. Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych.

Szkolenie terytorialsów z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” rozpoczęło się w poniedziałek 13 czerwca i trwało do środy włącznie. Podkarpaccy terytorialsi szkolili się na terenie zapory w Solinie, gdzie zapoznawali się z technikami linowymi. Tego typu zajęcia są przykładem rozwijania kompetencji tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof. Szkolenie prowadzili odpowiednio wyszkoleni żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

REKLAMA

Kpt. Oskar Namaczyński-Kapała, jeden z instruktorów zajęć, powiedział: – Podczas szkolenia żołnierze ćwiczyli techniki budowy stanowisk zjazdowych, zjazdu różnymi sposobami i podchodzenia z użyciem przyrządów zaciskowych. Szkolenie pozwoliło podkarpackim terytorialsom przełamać własne lęki oraz nabyć zdolności niezbędne do działania w terenie górzystym i zurbanizowanym. W trakcie szkolenia z żołnierzami mogłem przekazać ogromną dawkę wiedzy, którą każdy z nich po powrocie będzie mógł przekazać pozostałym żołnierzom podczas kolejnych etapów szkolenia. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności.

Poprzez tego typu ćwiczenia terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady OT nabyli kolejne praktyczne umiejętności i nowe kompetencje, które są niezbędne w działalności każdego z batalionów 3. PBOT. Przedsięwzięcie szkoleniowe odbyło się na bardzo ważnym obiekcie infrastruktury dając możliwość lepszego poznania SRO, szczególnie dla żołnierzy z 35 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności, jak również wspierając Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest realizowana m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W systemie szkolenia żołnierzy 3 PBOT kładziemy duży nacisk do działań o charakterze pomocowym a także ratowniczym, nieustannie skupiając się na szkoleniu typowo wojskowym.

Chcesz sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie? Dla chętnych najbliższe terminy powołania ochotników do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej to: 25 czerwca oraz 3 września 2022 r. Ochotnicy, którzy podjęli decyzję wstąpienia w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady OT już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub do właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji w celu złożenia wniosku o powołanie do służby. Osoby zainteresowane mogę również skorzystać ze znacznie łatwiejszej opcji, jaką jest nawiązanie kontaktu z rekruterem ze swojego powiatu. Kontakt do wybranego rekrutera można w szybki sposób odszukać pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Tekst: st. szer. Magdalena Mac/ oficer prasowy 3 Podkarpackiej BOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
 
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Bałtyk coraz ważniejszy
Spektakl Kremla
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Dwanaście razy złoto
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Wizyta w PKW Łotwa
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Święto Dowództwa Generalnego
Biden: gra na przeczekanie
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Historyczne szkolenie ochotników
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
For Our Freedom and Yours
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Tak się szkoli saperska elita
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
PGZ na targach Eurosatory
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Zacięte walki o Siewierodonieck
Taktyka walk partyzanckich
Bezpieczne niebo
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Śladem profesjonalistów
Daglezje dla polskiego wojska
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Piąta kadencja generała Konopki
PKW Orlik wrócił do domu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Podchorążowie najlepsi na tatami
Bramy dla generała
W służbie Jego Królewskiej Mości
Dla kogo tanie wczasy?
Prezydent i „niezwyciężeni”
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Zielone światło dla miliardów
Szkarłatne berety świętują
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Amerykańskie F-15 w Polsce
Virtuti Militari ma 230 lat
Ukraina kupuje polskie Kraby
Wyższy bieg Grota
Historyczna wizyta w Kijowie
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Pola walczy z SMA
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Cougary w armii
Minister o zmianach w wojsku
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Weterani doszli do złota

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO