moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego

Kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, zatwierdził dziś umowę, dzięki której polskie siły zbrojne otrzymają 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych tego sprzętu. Pierwsze jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców czy dronów. Pierwsza umowa na dostarczenie tego sprzętu dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Dziś Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził aneks do dokumentu, dzięki czemu siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne i wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier przypomniał, że Pioruny, produkowane przez firmę Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostały przekazane także Ukrainie jeszcze przed wybuchem wojny. – Okazało się, że Ukraińcy dzięki nim skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską – podkreślił. Minister zaznaczył także, że pierwsze egzemplarze zamówionego dziś uzbrojenia trafią do armii jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa. Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt, żeby odstraszyć agresora – zaznaczył.

REKLAMA


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak powiedział także, że Polska, która dziś wydaje ponad 2% PKB na obronność (od przyszłego roku będzie to 3% PKB), jest obecnie jednym z liderów w tym zakresie wśród państw należących do NATO. Dodatkowe środki na zakupy ma zagwarantować także uruchomiony właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, co oznacza, że wkrótce można spodziewać się kolejnych zamówień uzbrojenia. – To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ. – Cieszymy się, że produkt z Meska jest dziś tak chwalony, choć ubolewamy, że ma to związek z konfliktem, jaki toczy się w Ukrainie – powiedział. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym. – Dlatego to dla nas bardzo ważne, aby szybko zostały dostarczone polskiej armii. Zwiększanie zdolności produkcyjnych, możliwości i tempa dostaw to obecnie najważniejszy element naszej działalności – podkreślił Sebastian Chwałek.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
 
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Tak się szkoli saperska elita
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szkarłatne berety świętują
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Spektakl Kremla
Święto Dowództwa Generalnego
Amerykańskie F-15 w Polsce
Dla kogo tanie wczasy?
Pola walczy z SMA
Historyczna wizyta w Kijowie
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
W służbie Jego Królewskiej Mości
Wizyta w PKW Łotwa
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Biden: gra na przeczekanie
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Piąta kadencja generała Konopki
Prezydent i „niezwyciężeni”
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Zacięte walki o Siewierodonieck
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Bramy dla generała
Podchorążowie najlepsi na tatami
Taktyka walk partyzanckich
Cougary w armii
Dwanaście razy złoto
Bałtyk coraz ważniejszy
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Wyższy bieg Grota
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Ukraina kupuje polskie Kraby
Minister o zmianach w wojsku
Historyczne szkolenie ochotników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
PKW Orlik wrócił do domu
Śladem profesjonalistów
Virtuti Militari ma 230 lat
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Zielone światło dla miliardów
PGZ na targach Eurosatory
Bezpieczne niebo
Daglezje dla polskiego wojska
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Nowoczesny internat dla żołnierzy
For Our Freedom and Yours
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Weterani doszli do złota
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO