moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bałtyk coraz ważniejszy

Rosja tak łatwo Bałtyku nie odpuści. Nie pozwoli, żeby był on morzem wewnętrznym NATO, dlatego po akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu, wzrośnie rola Polski – mówił wiceminister obrony Marcin Ociepa podczas VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o ochronie szlaków handlowych i potrzebie zmian w szkoleniu marynarki wojennej.

W Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa wzięli udział przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, służb mundurowych, rządowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i politykę gospodarczą oraz branżowi eksperci i silna reprezentacja przemysłu. W przemówieniu otwierającym spotkanie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, podkreślał, że bardzo ważne jest uświadamianie całemu społeczeństwu znaczenia Morza Bałtyckiego dla systemu bezpieczeństwa państwa. – Elementem ochrony całej naszej ojczyzny, także Warszawy, są nasze zdolności w basenie Morza Bałtyckiego oraz nasza aktywność sojusznicza na arenie światowej – mówił wiceszef MON. Podkreślał, że polska flota wojennej powinna współdziałać z jednostkami sojuszniczymi poza Bałtykiem. – Polska jest zbyt dużym krajem, żeby zatrzymywać się w perspektywie geopolitycznej tylko na Europie Środkowo-Wschodniej. Co za tym idzie, MW RP musi być także zdolna do interoperacyjności w znacznie szerszej perspektywie – komentował wiceminister Ociepa.

Dzisiejsza konferencja była podzielona na trzy sesje dyskusyjne. Pierwsza nosiła tytuł „Strategia Polski na morzu a bieżące uwarunkowania obronne, polityczne, gospodarcze”. Drugą poświęcono „Wyzwaniom wojskowego szkolnictwa morskiego w 100-lecie jego istnienia”, a trzecią „Procesowi modernizacji Sił Morskich RP”.

Pierwszą dyskusję zdominował temat wojny w Ukrainie, a dokładniej jej wpływ na sytuację geopolityczną i gospodarczą Polski i Europy oraz wzrost roli Bałtyku jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego. Wiceminister Marcin Ociepa podkreślał, że jedną z konsekwencji wojny są wnioski Szwecji i Finlandii – strategicznych państw bałtyckich – o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Rosja tak łatwo Bałtyku nie odpuści. Nie pozwoli, żeby był on morzem wewnętrznym NATO. Dlatego po akcesji Szwecji i Finlandii wzrośnie rola Polski w basenie Morza Bałtyckiego – zaznaczał Ociepa.

Podczas pierwszego i drugiego panelu dużo czasu poświecono na omówienie wniosków, które płyną dla polskiej marynarki z wojny za naszą wschodnią granicą. Wiceadmirał Krzysztof Jaworski podkreślał, że nie możemy już mówić o podziale na czas wojny i czas pokoju, a marynarka musi być gotowa do działań na pograniczu konfliktu zbrojnego. – Musimy ochraniać nasze porty, linie komunikacyjne, infrastrukturę energetyczną, ropociągi, gazociągi, przed różnego rodzaju incydentami – mówił dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego.

Prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego zaznaczył, że będzie to wymagać modyfikacji systemów szkolenia załóg okrętów i jednocześnie ostrzegł, przed popełnieniem klasycznego błędu. – Nie możemy przygotowywać się do wojen, które już były – mówił.

Natomiast kadm. prof. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej apelował o ostrożność w zmianie programów szkoleniowych i struktur Marynarki Wojennej RP. – Zamiast rewolucji musi być ostrożna i przemyślana ewolucja – mówił. Dodał jednocześnie, że wojna w Ukrainie zmieni bieg szlaków handlowych i dróg dostaw zasobów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, których ochroną będzie mogła zająć się tylko flota wojenna. – Jeśli mówimy o bezpieczeństwie energetycznym w kontekście uniezależnienia się od dostaw z Rosji, musimy sobie zadać pytanie, którędy te surowce będą przywożone; czy bezpieczeństwo tankowców, gazowców zapewnią najnowocześniejsze czołgi i samoloty czy też niezbędne są okręty – komentował.

Tematem trzeciej sesji dyskusyjnej były plany modernizacji technicznej marynarki wojennej, z naciskiem na priorytetowy obecnie program – budowy trzech fregat rakietowych Miecznik. Cezary Cierzan, dyrektor programu „Miecznik” z odpowiedzialnego za realizacje tego projektu Konsorcjum PGZ – Miecznik, zapewnił, że program jest realizowany zgodnie z harmonogramem, a spółki tworzące konsorcjum, jak i ich zagraniczni partnerzy, intensywnie pracują nad wstępnym projektem fregat.

Więcej o dyskusji podczas tej sesji – już wkrótce na łamach portalu polska-zbrojna.pl

VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zorganizowała Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. Spotkanie odbyło się pod patronatem Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Wellington „Zosia” znad Bremy
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Czy to już wojna?
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Zasiać strach w szeregach wroga
Gdy ucichnie artyleria
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Awanse w dniu narodowego święta
Mundurowi z benefitami
Marynarze podjęli wyzwanie
Ku wiecznej pamięci
Ułani szturmowali okopy
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Kosmiczna wystawa
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Abolicja dla ochotników
Polski „Wiking” dla Danii
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukces Polaka w biegu z marines
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Grecka walka z sabotażem
Mity i manipulacje
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Standardy NATO w Siedlcach
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Sportowcy na poligonie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Kaman – domknięcie historii
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
„Zamek” pozostał bezpieczny
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Brytyjczycy na wschodniej straży
Im ciemniej, tym lepiej
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
„Road Runner” w Libanie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Arteterapia dla weteranów
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Torpeda w celu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Plan na WAM
Pięściarska uczta w Suwałkach
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Starcie pancerniaków
Jesteśmy dziećmi wolności
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Dzień wart stu lat
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
OPW budują świadomość obronną
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Nowe zasady dla kobiet w armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO