moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy

Co najmniej 178 cm wzrostu, brak widocznych tatuaży i wiek: najlepiej do 28 lat – Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego przedstawił wymagania, jakie stawia przed kandydatami do służby w swojej jednostce. Poszukiwani są żołnierze nie tylko z nienaganną aparycją, ale też z kulturą osobistą i żelaznym zdrowiem. Kwalifikacja odbędzie się już 24 czerwca w Warszawie.

Pułk Reprezentacyjny poszukuje: szeregowych na stanowiska strzelców w kompaniach reprezentacyjnych i ułanów w Szwadronie Kawalerii WP oraz podoficerów – muzyków do Orkiestry Reprezentacyjnej WP. Kto ma szansę na służbę w tej wyjątkowej jednostce? – Wymagamy specyficznych predyspozycji. Chodzi nie tylko o warunki psychofizyczne, ale też kulturę osobistą, umiejętność zachowania się w każdej sytuacji, zdyscyplinowania oraz komunikatywności. Już podczas kwalifikacji ocenia się m.in. strój kandydata, który powinien być schludny i adekwatny do sytuacji – mówi mjr Jacek Goryszewski, oficer prasowy Pułku Reprezentacyjnego. 

Od żołnierzy, którzy będą m.in. reprezentować Wojsko Polskie podczas państwowych uroczystości, świąt i wizyt VIP-ów, wymaga się również co najmniej podstawowego wykształcenia oraz odbycia czynnej służby wojskowej (zasadniczej lub przygotowawczej do NSR). Nie mogą być karani sądowo, nie może się też toczyć postępowanie karne przeciwko nim. Oczywiście ważny jest wygląd, a więc minimum 178, a maksimum 190 cm wzrostu, brak widocznych tatuaży oraz defektów na ciele. Najlepiej gdyby kandydat miał maksymalnie 28 lat (to jednak nie jest warunek konieczny). Niezbędna jest dobra koordynacja ruchowa, poczucie rytmu, a w przypadku kandydatów do orkiestry reprezentacyjnej również ukończone studia muzyczne drugiego stopnia. Od przyszłych ułanów wymagana jest z kolei umiejętność jazdy konnej.

REKLAMA

Liczy się również bardzo dobre zdrowie, choć to zostanie sprawdzone przez Wojskową Komisję Lekarską dopiero w kolejnym etapie rekrutacji. – Wymagania dotyczące zdrowia są dość duże, z podobnymi mierzą się kandydaci do grup desantowo-szturmowych – zaznacza mjr Jacek Goryszewski. Ze służby wykluczają m.in. jakiekolwiek problemy z kręgosłupem czy stawami. Wielogodzinne stanie czy maszerowanie wymaga naprawdę wyjątkowej wytrzymałości.

Najbliższa kwalifikacja do służby w Pułku Reprezentacyjnym odbędzie się 24 czerwca o godzinie 8.00 przy ulicy Franciszka Hynka 2 w Warszawie. – Warunkiem wzięcia udziału w kwalifikacji jest wysłanie zgłoszenia mailem na adres: preprwp.rekrutacja@ron.mil.pl – zaznacza mjr Goryszewski. Zgłoszenie powinno zawierać podstawowe informacje: stopień, imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz rodzaj ukończonej służby wojskowej, czas jej trwania i rodzaj specjalności, a także wykształcenie i rok ukończenia szkoły. Na miejsce trzeba się stawić z dowodem osobistym i książeczką wojskową oraz świadectwem ukończenia ostatniej szkoły. Podczas kwalifikacji kandydaci porozmawiają z rekruterami oraz psychologiem, przejdą także test koordynacji ruchowej.

Ci którzy marzą o służbie w Pułku Reprezentacyjnym, lecz z jakiegoś powodu nie mogą wziąć udziału w najbliższej kwalifikacji, mogą zgłosić się na kolejne. W tym roku zostały zaplanowane na: 22 lipca, 19 sierpnia, 23 września, 21 października, 18 listopada i 16 grudnia.

Ci, którzy sprostają wymaganiom Pułku Reprezentacyjnego, mogą liczyć na ciekawą, choć wymagającą służbę. – Żołnierze będą uczestniczyć w najważniejszych uroczystościach w kraju i poza jego granicami. Zobaczą z bliska wielu przywódców państw. Będą pełnić prestiżową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza i uczestniczyć w uroczystościach organizowanych w ważnych dla każdego polskiego żołnierza miejscach, na przykład na Monte Cassino – wylicza mjr Goryszewski. – Jeśli czujemy, że to może być służba dla nas, na pewno warto spróbować – zachęca oficer.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Bałtyk coraz ważniejszy
 
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Cougary w armii
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Bramy dla generała
PGZ na targach Eurosatory
Prezydent i „niezwyciężeni”
Weterani doszli do złota
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Wizyta w PKW Łotwa
W służbie Jego Królewskiej Mości
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Tak się szkoli saperska elita
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Taktyka walk partyzanckich
Spektakl Kremla
Podchorążowie najlepsi na tatami
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Minister o zmianach w wojsku
Szkarłatne berety świętują
For Our Freedom and Yours
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Zielone światło dla miliardów
Historyczna wizyta w Kijowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Historyczne szkolenie ochotników
Zacięte walki o Siewierodonieck
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Virtuti Militari ma 230 lat
Święto Dowództwa Generalnego
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Wyższy bieg Grota
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Dla kogo tanie wczasy?
Biden: gra na przeczekanie
Dwanaście razy złoto
Daglezje dla polskiego wojska
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Pola walczy z SMA
Ukraina kupuje polskie Kraby
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Śladem profesjonalistów
Bezpieczne niebo
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
PKW Orlik wrócił do domu
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Piąta kadencja generała Konopki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO