moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biden: gra na przeczekanie

Trwają walki o Siewierodonieck. Rosjanie zbliżają się też do Lisiczańska. Chociaż w Donbasie ponoszą ciężkie straty, powoli prą naprzód. Tymczasem wzrasta napięcie na wschodniej flance NATO. Rosyjskie wojska miały naruszyć granice Estonii, Kreml grozi też Litwie, która zablokowała tranzyt części towarów do obwodu kaliningradzkiego.

Rankiem 119. dnia wojny światowe media zelektryzowała wiadomość o tajemniczym pożarze, który wybuchł w rafinerii ropy naftowej w Nowoszachtyńsku na południu Rosji. Zakład znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą. Płomienie pojawiły się kilka minut po dziewiątej. Krótko potem do sieci trafiły amatorskie nagrania, z których mogło wynikać, że instalacje stanęły w ogniu po uderzeniu drona. To kolejne tego typu zdarzenie. Od kilku tygodni w Rosji płoną między innymi składy ropy naftowej i zakłady przemysłowe, eksperci zaś wskazują, że może to być robota ukraińskich dywersantów.

Ukraina stara się więc odgryzać najeźdźcom, jak tylko może. Tymczasem sytuacja na samym froncie staje się dla niej coraz trudniejsza. Szczególnie ciężkie walki trwają w obwodzie ługańskim. Rosjanie starają się oskrzydlić Siewierodonieck i podejść do oddalonego o 8 km Lisiczańska, omijając rzekę Doniec. W ostatnich godzinach zdobyli miejscowości Pidlisne i Myrna Dolna, jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zacięte walki trwają też w samym Siewierodoniecku. „Strzelają do nas wszystkim, co mają. Dla nich nie ma znaczenia, czy trafiają w nasze pozycje, czy rejony, gdzie przebywają cywile. Chcą zetrzeć wszystko z powierzchni ziemi. Najpierw używają artylerii, a potem kawałek po kawałku posuwają się naprzód” – relacjonuje cytowany przez CNN ukraiński żołnierz.

REKLAMA

Opanowanie Siewierodoniecka i Lisiczańska pozwoli Rosjanom kontrolować najważniejsze rejony obwodu ługańskiego. Może mieć także kluczowe znaczenie w walkach o cały Donbas. Część ekspertów powątpiewa jednak, czy Rosji uda się zrealizować nawet tak ograniczone w stosunku do pierwotnych założeń cele. „Rosja prawdopodobnie zyska więcej terytorium, ale żadna ze stron nie będzie w stanie przejąć pełnej kontroli nad regionem. Rosyjskie wojsko jest coraz bardziej wyczerpane, a w kolejnych tygodniach będzie musiało stawić czoła przeciwnikowi uzbrojonemu w bardziej nowoczesną broń” – pisze „New York Times”, powołując się na analizy wysoko postawionych przedstawicieli Pentagonu.

Donbas stanowi obecnie epicentrum ukraińsko-rosyjskich zmagań, ale walki toczą się nie tylko tam. W ostatnich godzinach Rosjanie ponownie ostrzelali Charków. Uderzyli na osiedla mieszkalne i rejony przemysłowe, zabijając 15 i raniąc kolejne 16 osób. Gorąco jest też w południowo-wschodniej części kraju. We wtorek Ukraińcy wyprowadzili atak na okupowaną przez Rosjan Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Niewielki skrawek lądu ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania żeglugi w tamtym rejonie. Ukraińskie dowództwo mówi o ciężkich stratach Rosjan. Ci jednak podkreślają, że nie stracili kontroli nad wysepką. Ukraina odnosi też umiarkowane sukcesy na południu kraju. – Bronimy tam obwodu mikołajowskiego i naszego Zaporoża. Stopniowo odzyskujemy obwód chersoński – wyliczał w ostatnim orędziu prezydent Wołodymyr Zełenski. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie od początku wojny stracili już ponad 34 tys. żołnierzy, prawie1500 czołgów i 216 samolotów.

Tymczasem rosyjskie działania wymierzone są nie tylko w Ukrainę. Kreml pośrednio toczy wojnę także przeciwko NATO. Wzrasta napięcie na wschodniej flance Sojuszu. Wczoraj władze Estonii poinformowały, że rosyjska armia naruszyła granice ich kraju. W ubiegłym tygodniu w estońską przestrzeń powietrzną wleciał ze wschodu wojskowy śmigłowiec, rozmieszczone zaś nieopodal rosyjskie oddziały przeprowadziły symulowane ataki rakietowe na sąsiada. Rosjanie odgrażają się też Litwie. Powód? Rząd w Wilnie zablokował tranzyt niektórych rosyjskich towarów do Kaliningradu. „To pogwałcenie międzynarodowego prawa” – mówił cytowany przez BBC sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, który jeszcze we wtorek pojawił się w mieście. Wtórowała mu rzeczniczka rosyjskiego MSZ-etu Maria Zacharowa: „Konsekwencje niestety przyjdą. Rząd Litwy powinien zrozumieć, że kiedy Federacja Rosyjska charakteryzuje zachowanie drugiej strony jako otwarcie wrogie, to nie ma już czasu na dyskusje” – podkreślała w rozmowie z agencją RIA Novosti. Przedstawiciele Moskwy nie sprecyzowali, jakie retorsje mogą wchodzić w grę. Rosyjska armia niemal natychmiast zarządziła jednak ćwiczenia sił należących do Floty Bałtyckiej. – Transport lądowy między obwodem kaliningradzkim a innymi częściami Rosji nie został zastopowany. Nie mamy do czynienia z blokadą. Transport pasażerów i towarów, które nie zostały objęte unijnymi sankcjami, odbywa się bez przeszkód – zapewnia tymczasem Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Obwód kaliningradzki został odcięty m.in. od materiałów budowlanych, alkoholu i towarów luksusowych.

Nałożenie ograniczeń na rosyjską eksklawę to jedna z odsłon wojny gospodarczej między Rosją a Zachodem. Unia Europejska właśnie przygotowuje siódmy pakiet sankcji. Z kolei Moskwa stara się szukać nowych rynków zbytu dla swoich surowców. Według BBC import rosyjskiej ropy w maju do Chin w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wzrósł o 55%. Ostatnio też Władimir Putin wziął udział w zdalnym spotkaniu liderów BRICS. To grupa państw rozwijających się utworzona przez Chiny, Indie, Brazylię, RPA i właśnie Rosję. – Nie obawiam się, że postawa Zachodu wobec Rosji będzie się zmieniać. Ale myślę, że w pewnym momencie przerodzi się ona w grę na przeczekanie – co będzie w stanie wytrzymać Rosja, a co jest gotowa wytrzymać Europa. I o tym właśnie, jak sądzę, porozmawiamy w Hiszpanii – podkreśla Joe Biden, prezydent USA, odnosząc się do szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Madrycie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sztab Generalny Ukrainy, MON Ukrainy, MFA Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


For Our Freedom and Yours
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zielone światło dla miliardów
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Minister o zmianach w wojsku
Spektakl Kremla
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Wizyta w PKW Łotwa
Dwanaście razy złoto
Bezpieczne niebo
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Święto Dowództwa Generalnego
Weterani doszli do złota
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Virtuti Militari ma 230 lat
Zacięte walki o Siewierodonieck
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Historyczna wizyta w Kijowie
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Historyczne szkolenie ochotników
Wyższy bieg Grota
Szkarłatne berety świętują
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Taktyka walk partyzanckich
Biden: gra na przeczekanie
Śladem profesjonalistów
Bałtyk coraz ważniejszy
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
PGZ na targach Eurosatory
Bramy dla generała
PKW Orlik wrócił do domu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Dla kogo tanie wczasy?
W służbie Jego Królewskiej Mości
Pola walczy z SMA
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Cougary w armii
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Podchorążowie najlepsi na tatami
Daglezje dla polskiego wojska
Prezydent i „niezwyciężeni”
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Tak się szkoli saperska elita
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Ukraina kupuje polskie Kraby
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Piąta kadencja generała Konopki
Amerykańskie F-15 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO