moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u ma zostać wicepremierem

Nie jestem już w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki oraz – z tego, co wiem – prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację – powiedział Jarosław Kaczyński, dotychczasowy wicepremier ds. bezpieczeństwa, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Poinformował też, że jego następcą ma zostać szef MON Mariusz Błaszczak, który będzie sprawował funkcję ministra obrony w randze wicepremiera.

Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, został wiceprezesem Rady Ministrów 6 października 2020 roku. Od tego czasu stał na czele Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Dziś rano w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że zrezygnował z pełnienia tej funkcji. – Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał – powiedział w rozmowie z PAP.

Kaczyński, który funkcję wicepremiera pełnił przez ostatnie 20 miesięcy, poinformował, że zamierzał wcześniej zrezygnować ze stanowiska, nie zrobił tego jednak m.in. z powodu toczącej się w Ukrainie wojny. – Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo, kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać. I wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej – wyjaśnił. – Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy – zaznaczył.

REKLAMA

Według informacji przekazanych przez byłego już wicepremiera znane jest nazwisko jego następcy. – Nie jest już właściwie tajemnicą, że to ma być szef MON Mariusz Błaszczak. To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji, w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety — podkreślił. Zgodnie z zapowiedzią Mariusz Błaszczak ma stanąć na czele komitetu do spraw bezpieczeństwa i sprawować funkcję ministra obrony w randze wicepremiera.

Kaczyński zaznaczył, że nie będzie to jednak jedyna zmiana w strukturach komitetu. Nad jego funkcjonowaniem ma czuwać Zbigniew Hoffman, obecnie sekretarz staniu i zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który zostanie powołany na stanowisko ministra. – Trzeba pamiętać, że minister Błaszczak w wielkiej mierze będzie musiał się jednak zajmować MON-em, a komitet ds. bezpieczeństwa zajmuje się sprawami służb specjalnych, MSWiA, MSZ, a także – choć w mniejszej mierze – sprawami resortu sprawiedliwości. W związku z tym tam ktoś musi czuwać na co dzień. To powinien być człowiek w odpowiedniej randze – zaznaczył w rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński.

Data powołania ministrów na nowe stanowiska nie jest jeszcze znana. Jak zapowiedział Kaczyński, wszystko zależy od Kancelarii Prezydenta. Według nieoficjalnych informacji, które dotychczas pojawiły się w mediach, uroczystość zaprzysiężenia miałaby odbyć się w środę.

MM, PAP

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zielone światło dla miliardów
 
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Taktyka walk partyzanckich
Wyższy bieg Grota
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Wizyta w PKW Łotwa
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podchorążowie najlepsi na tatami
W służbie Jego Królewskiej Mości
Śladem profesjonalistów
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Tak się szkoli saperska elita
Virtuti Militari ma 230 lat
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
PKW Orlik wrócił do domu
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Pola walczy z SMA
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Cougary w armii
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Dla kogo tanie wczasy?
PGZ na targach Eurosatory
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Piąta kadencja generała Konopki
Święto Dowództwa Generalnego
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
For Our Freedom and Yours
Historyczna wizyta w Kijowie
Biden: gra na przeczekanie
Bezpieczne niebo
Zacieśnianie współpracy z Koreą
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Prezydent i „niezwyciężeni”
Spektakl Kremla
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Bramy dla generała
Zacięte walki o Siewierodonieck
Daglezje dla polskiego wojska
Minister o zmianach w wojsku
Ukraina kupuje polskie Kraby
Amerykańskie F-15 w Polsce
Dwanaście razy złoto
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Weterani doszli do złota
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Historyczne szkolenie ochotników
Szkarłatne berety świętują
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Bałtyk coraz ważniejszy
Szef MON-u ma zostać wicepremierem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO