moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy

Jeden zunifikowany arkusz opinii służbowej dla żołnierzy pełniących służbę zawodową, dobrowolną zasadniczą, terytorialną i w rezerwie aktywnej – to zmiana wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Do tej pory byli oni opiniowani przez dowódców na podstawie różnych przepisów. Nowością jest też ocena zachowania żołnierza poza godzinami służby.

Opiniowanie jest nieodłącznym elementem służby wojskowej. Dzięki niemu przełożony może ocenić, jak dany żołnierz wywiązuje się z obowiązków, a także zaplanować jego ścieżkę rozwoju, np. udział w szkoleniach i kursach podnoszących kompetencje.

W tym roku opiniowanie będzie przebiegało według nowych, nieco zmienionych zasad, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. W Ministerstwie Obrony Narodowej powstał już projekt szczegółowych rozwiązań w tej sprawie.

Jeden arkusz

Żołnierze pełniący różne rodzaje służby i opiniowani dotychczas na podstawie odrębnych przepisów, teraz będą oceniani według takich samych kryteriów i tego samego arkusza zagadnień. Dotyczy to zarówno zawodowej służby wojskowej, jak i terytorialsów, żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę oraz służących w rezerwie aktywnej (przepisy nie obejmują m.in. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i żołnierzy zawodowych, którzy się kształcą – to dawna służba kandydacka). „Takie rozwiązanie zunifikuje, usystematyzuje, a przede wszystkim uprości proces opiniowania służbowego. Ocena według jednego arkusza wpłynie też na jakość i efektywność opiniowania” – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Opiniowanie będzie się odbywało w oparciu o zagadnienia ujęte w arkuszu, który do tej pory obowiązywał wyłącznie żołnierzy zawodowych. Są jednak w nim pewne zmiany. Nowością będzie ocena postawy i zachowania żołnierza poza godzinami służby. Przełożony oceni je w kategoriach „właściwe” lub „niewłaściwe”, a w przypadku tej drugiej noty, będzie musiał swoją opinię uzasadnić. Przepisy nie precyzują, o jakie konkretnie zachowania chodzi, ale można przypuszczać, że pod uwagę mogą być brane zachowania sprzeczne z prawem, informacje z policji czy straży miejskiej.

Pozostałe elementy podlegające ocenie nie zmienią się. Tak jak dotąd żołnierz będzie oceniany pod kątem wywiązywania się ze swoich obowiązków i zadań. Pod uwagę będzie branych pięć kryteriów: wyszkolenie bojowe, jakość i terminowość, samodzielność i inicjatywa, dyspozycyjność oraz sprawność fizyczna. Oceniane będą także kompetencje i predyspozycje żołnierza, w tym odpowiedzialność, trafność i szybkość podejmowania decyzji, odporność na stres, organizacja pracy, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Liczyć się będą też kryteria dodatkowe, np. pełnienie funkcji poza etatem czy udział w inicjatywach społecznych promujących postawę patriotyczną i proobronną.

Ważne uzasadnienie

Przełożony, który wystawi ocenę niedostateczną, musi ją – tak jak było do tej pory – uzasadnić. Nowością jest miejsce w arkuszu na uzasadnienie oceny pozytywnej: od dostatecznej (3) do wzorowej (6) (to jednak już nie jest dla dowódcy obligatoryjne). – Wprowadzenie takiego rozwiązania było oczekiwane przez środowisko żołnierzy. Każdy, kto otrzyma słabszą ocenę i zechce odwołać się od opinii, będzie teraz mógł łatwiej odnieść się do konkretnych kwestii opisanych przez przełożonego – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Choć żołnierze będą oceniani w taki sam sposób, różne będą terminy i okoliczności opiniowania. Żołnierze zawodowi będą je przechodzić, tak jak dotąd co roku, od 15 sierpnia do dnia 15 października. W przypadku żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby opinia będzie sporządzana, gdy zostanie on zwolniony ze służby, a także wtedy gdy złoży wniosek o powołanie do służby zawodowej. Terytorialsi z kolei będą przechodzić opiniowanie nie rzadziej niż raz w roku, a także wtedy, gdy złożą wniosek o powołanie w szeregi zawodowców. Jeśli ochotnik zostanie powołany do terytorialnej służby w ostatnim kwartale roku kalendarzowego, będzie opiniowany w kolejnym roku, po upływie 365 dni od dnia powołania. Nie rzadziej niż raz w roku będą też oceniani rezerwiści, którzy pełnią służbę w aktywnej rezerwie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 19 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Początek wielkiej historii
Syndrom Karbali
Specjalsi przeciw flocie cieni
Wyścig Stalina
Jak wojsko chroni lotniska?
Groźny incydent w Libanie
Uczczono ofiary zamachu majowego
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Generał z cienia
Bez zmian w emeryturach
Czerwieńsze będą…
Ready for Every Scenario
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wodny chrzest Borsuków
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Borsuki zdały wodny egzamin
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Logistycy pod lupą
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Bez schematów
Wraki w sonarze
Huta Częstochowa bliżej wojska
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Przyszłość „Łucznika”
JW Agat: idziemy po młodych!
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Biało-czerwona na Monte Cassino
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Bieg ku pamięci bohaterów
Ostatni most
Skrzydlaci komandosi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Od cyberkursu po mundurówkę
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wypadek w PKW UNIFIL
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Symbol skupiający wiele znaczeń
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Armia testuje roboty do transportu
Wojsko zaprasza rodziny
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
NATO i USA o Iranie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Hornet czyli „polski Shahed”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Adaptacja i realizm
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO