moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyższy bieg Grota

Większe wymagania wobec żołnierzy, więcej godzin szkolenia strzeleckiego w terenie zurbanizowanym, ograniczenie treningów w tzw. strzelnicach tunelowych na rzecz dynamicznego strzelania w terenie miejskim – to plany wojsk obrony terytorialnej. Po czterech latach użytkowania przez terytorialsów karabinków MSBS Grot Dowództwo WOT chce zmodyfikować programy szkolenia.

– Podnosimy wymagania i oczekiwania wobec żołnierzy, którzy posługują się karabinkiem Grot. To jest znacznie celniejsza broń niż wcześniej używana przez wojsko, znacznie bardziej ergonomiczna, więc możemy szybciej kształtować nasze zdolności i wymagać od żołnierzy więcej – zapowiedział gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u. Deklaracja padła podczas zorganizowanej przez terytorialsów konferencji „GROTowisko-22”, na której o ulepszaniu modułowego systemu broni strzeleckiej Grot dyskutowali żołnierze, wojskowi eksperci, a także przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego.

Znaczna część spotkania była poświęcona właśnie sprawom związanym ze szkoleniem żołnierzy korzystających z Grotów. Jak podkreślał gen. Kukuła, po czterech latach użytkowania karabinków przyszedł czas na spore zmiany w systemie szkoleniowym. Dowódca WOT-u zapowiedział, że będą one polegały nie tylko na podniesieniu wymagań wobec żołnierzy, od których dowódcy będą oczekiwać szybszych efektów, lecz również na znaczącej modyfikacji samych programów szkoleniowych.

– Chcemy, aby szkolenie strzeleckie z Grotów było bardziej intuicyjne i bardziej odpowiadało rzeczywistym sytuacjom na polu walki. Dzisiaj naszym największym wrogiem jest strzelnica tunelowa, czyli typowa strzelnica garnizonowa, z małym okienkiem, z celem, który żołnierz widzi 200 m dalej i do którego oddaje pojedynczy strzał. To uczy bardzo złych nawyków – podkreślał gen. Kukuła. – Musimy uczyć żołnierzy prowadzenia walki dookólnej, walki w zwarciu, instynktownego korzystania z tej broni. Nie nauczymy tego w strzelnicach tunelowych – dodał.

Plany WOT-u zakładają m.in. zwiększenie liczby zajęć szkoleniowych w terenie zurbanizowanym, z naciskiem na szkolenie strzeleckie w takim środowisku. – Wnioski z Ukrainy pokazują dobitnie, że musimy nauczyć ludzi walki w mieście. Dzisiaj ledwo dotykamy tego wyzwania – mówił gen. broni Wiesław Kukuła, wskazując, że dziś już nie potrzeba budować kosztownych poligonów symulujących teren zurbanizowany. Podkreślał, że szkolenie strzeleckie dzięki rozwiązaniom technicznym można prowadzić właściwie wszędzie, nawet w centrum miasta. – Dzisiaj jest to nie tylko możliwe, ale również konieczne, technologia to umożliwia. Dlatego intensywnie wprowadzamy system amunicji barwiącej UTM – dodał dowódca WOT-u. System ten pozwala podczas ćwiczeń lepiej oddać realizm pola walki.

Wyprodukowany w Fabryce Broni „Łucznik” karabinek Grot jest używany w Wojsku Polskim od 2017 roku. Najpierw otrzymali go terytorialsi, a od 2019 z Grotów korzystają także żołnierze jednostek operacyjnych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Piekło „Pługa”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Odnaleźć zaginionych
Centrum wsparcia dla AH-64E
NATO coraz silniejsze
Polski sukces w Duńskim Marszu
GROM pod nowym dowództwem
Ratunek na szczycie
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Polsko-estoński sojusz
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Wypadek w PKW UNIFIL
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
A może studia na WAT?
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Ratunek pod ostrzałem
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Od wirówki do lotu Gripenem
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Apache’e kontra drony
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Testy autonomicznego Black Hawka
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Pierwsze oderwanie od ziemi
Buzdygany 2025 wręczone
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
PKW Irak ewakuowany
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Rekompensaty dla weteranów
Szkoła pilotów FPV
Francuska tarcza dla NATO
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Patrol z Syriusza
Klucz do przyszłości
AWL stawia na rozbudowę
Polska buduje przewagę w kosmosie
Nie tylko błękitne berety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO