moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowoczesny internat dla żołnierzy

47 nowocześnie urządzonych pokoi, do tego siłownia, pomieszczenia wypoczynkowe i socjalne – po 21 miesiącach zakończyła się modernizacja internatu wojskowego w Lublińcu. Trwała niecałe dwa lata. Sfinansowana z budżetu MON-u oraz środków Agencji Mienia Wojskowego inwestycja kosztowała prawie 11 mln zł.

Internat wojskowy przy ulicy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu jest jednym z dwóch takich obiektów w tym mieście. Gdy w 2017 roku Agencja Mienia Wojskowego kupiła przylegającą do niego nieruchomość, postanowiła internat zmodernizować. Chodziło nie tylko o zwiększenie liczby miejsc noclegowych, lecz także przebudowę całego budynku. Prace projektowe rozpoczęły się w 2019 roku, a rok później ruszyły roboty budowlane. Objęły one m.in. kompleksową termomodernizację oraz wykonanie izolacji fundamentów i nowoczesnej elewacji. W internacie wstawiono również nowe okna i dobudowano windę zewnętrzną z dostępem do wszystkich trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. W budynku zostały także wymienione instalacje: elektryczna oraz centralnego ogrzewania, pojawiła się też kanalizacja deszczowa wraz z przepompownią, a pod parkingiem zamontowano zbiornik przeznaczony na wodę do celów pożarowych z instalacją hydrantową.

– Z punktu widzenia żołnierzy najważniejszą zmianą była jednak adaptacja części budynku i przebudowa dotychczasowego poddasza na pokoje internatowe. Wcześniej było tu 37 pokoi internatowych, część bez łazienek, w innych z kolei były tzw. skosy, które znacząco zmniejszały powierzchnię użytkową pomieszczeń. Dzięki przebudowie udało się zaprojektować dodatkowe miejsca mieszkaniowe – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW.

REKLAMA

W kwietniu tego roku obiekt został oddany do użytku, a kilka dni temu wprowadzili się do niego pierwsi żołnierze, głównie ci, którzy służą w Jednostce Wojskowej Komandosów. Cały budynek ma teraz łączną powierzchnię blisko 2 tys. mkw. – W nowej odsłonie internat jest zaprojektowany tak, by każdy żołnierz miał do dyspozycji wygodny, umeblowany pokój z własną łazienką. W każdym pokoju znajdują się telewizor, chłodziarkozamrażarka, biurko czy stół. W sumie jest tu teraz 47 miejsc noclegowych, w tym siedem kompleksów mieszkalnych z kuchniami lub aneksami kuchennymi – dodaje Małgorzata Weber.

Inwestorzy zadbali także o tzw. części wspólne, które w sumie zajmują powierzchnię około 1000 mkw. To np. dwie w pełni wyposażone kuchnie, siłownia, sala bilardowa, a także pomieszczenia wypoczynkowe i socjalne, takie jak pralnia. Wokół budynku zasadzono drzewa i odtworzono teren zielony. Na terenie działki powstał też parking na 52 miejsca postojowe, z bezpośrednim wjazdem od ulicy, wydzielony bramą wjazdową oraz szlabanem.

Budowa i remont zostały sfinansowane z dotacji MON-u oraz ze środków własnych Agencji Mienia Wojskowego, uzyskanych m.in. ze sprzedaży zbędnych wojsku nieruchomości, działek i gruntów. Obecnie agencja dysponuje i zarządza 10 tys. miejsc w internatach i kwaterach internatowych na terenie całej Polski. W najbliższych miesiącach żołnierzom zostanie przekazany przebudowany internat w Warszawie.

Tegoroczny budżet AMW na inwestycje to łącznie około 80 mln zł. W tym roku agencja przekazała już żołnierzom 30 mieszkań w Przasnyszu oraz 40 w Elblągu. Kolejne lokale, które trafią do jej zasobów, powstaną m.in. w Lublinie, Olsztynie, Sieradzu, Pruszczu Gdańskim i Białej Podlaskiej.

Jeszcze do niedawna żołnierze w służbie stałej mogli wybierać między trzema opcjami: mieszkaniem służbowym, internatem lub wypłacanym co miesiąc świadczeniem mieszkaniowym. Kontraktowi zaś w pierwszej kolejności otrzymywali lokal mieszkalny, a dopiero w przypadku jego braku mogli zdecydować się na którąś z dwóch pozostałych możliwości. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. W związku z likwidacją służby kontraktowej od 23 kwietnia uprawnienia mieszkaniowe wszystkich żołnierzy zawodowych są takie same.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Biden: gra na przeczekanie
 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Dwanaście razy złoto
Prezydent i „niezwyciężeni”
Virtuti Militari ma 230 lat
Zielone światło dla miliardów
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Amerykańskie F-15 w Polsce
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Weterani doszli do złota
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Historyczne szkolenie ochotników
Wizyta w PKW Łotwa
Śladem profesjonalistów
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Minister o zmianach w wojsku
W służbie Jego Królewskiej Mości
Historyczna wizyta w Kijowie
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ukraina kupuje polskie Kraby
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
PKW Orlik wrócił do domu
For Our Freedom and Yours
Spektakl Kremla
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Bezpieczne niebo
Cougary w armii
Święto Dowództwa Generalnego
Podchorążowie najlepsi na tatami
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Szkarłatne berety świętują
Daglezje dla polskiego wojska
Tak się szkoli saperska elita
Bałtyk coraz ważniejszy
Pola walczy z SMA
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Dla kogo tanie wczasy?
Taktyka walk partyzanckich
Setka Akademii Marynarki Wojennej
PGZ na targach Eurosatory
Zacięte walki o Siewierodonieck
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Piąta kadencja generała Konopki
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Wyższy bieg Grota
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Bramy dla generała
NATO pokazało siłę na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO