moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister o zmianach w wojsku

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, 3% PKB przeznaczone na obronność co roku, nowe możliwości wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego – tak Ministerstwo Obrony Narodowej chce modernizować i powiększać Siły Zbrojne RP. – To fundament do stworzenia 300-tysięcznej armii – mówił w Sejmie Mariusz Błaszczak, szef MON-u.

Minister Mariusz Błaszczak odpowiadał dziś na 55. posiedzeniu Sejmu na pytania posłanki Barbary Dziuk z Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wzmacniania Sił Zbrojnych RP. – Ustawa o obronie ojczyzny stworzyła podstawy prawne dla rozwinięcia Wojska Polskiego. Od przyszłego roku przeznaczone na ten cel zostanie 3% PKB – mówił o działaniach Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. – Ustawa dała również możliwość stworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. To mechanizm finansowy, który umożliwi przyśpieszenie procesu modernizacji Wojska Polskiego – zaznaczył szef resortu obrony.

 

Prócz unowocześnienia armii MON planuje również zwiększyć jej liczebność. – Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest narzędziem, dzięki któremu będzie to możliwe – powiedział minister obrony narodowej. – Każdy żołnierz dobrowolnej służby wojskowej będzie otrzymywać wynagrodzenie równe pensji szeregowego zawodowego, czyli 4560 zł – dodał Błaszczak.

Szef MON-u wyjaśnił posłom i posłankom zasady dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Po zakończeniu 28-dniowego szkolenia żołnierz może wstąpić do rezerwy aktywnej lub do wojsk obrony terytorialnej. Po 11-miesięcznym szkoleniu otrzymuje pierwszeństwo w naborze do służby zawodowej, lub – jeśli nie zdecyduje się na służbę w wojsku – pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska. Co istotne, dowódca danej jednostki może zdecydować o powołaniu żołnierza służby dobrowolnej do służby zawodowej w dowolnym czasie trwania 11-miesięcznego szkolenia – mówił Mariusz Błaszczak. Wszyscy kandydaci będą mieli zapewnione mundur, ekwipunek, zakwaterowanie, wyżywienie oraz ubezpieczenie.

Minister przedstawił także efekty programu „Zostań żołnierzem dobrowolnej służby wojskowej”. – Nabór rozpoczęliśmy 21 maja. Tylko pierwszego dnia do nowego rodzaju służby zgłosiło się 1600 osób. To dopiero początek. Do końca roku przygotowaliśmy 15 tys. miejsc dla chętnych – mówił szef MON-u w Sejmie. Zapowiedział, że kampania informacyjna i promocyjna będzie prowadzona bardzo intensywnie zarówno w mediach, jak i na otwartych spotkaniach. Dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych szczegółami utworzono bezpłatną infolinię pod numerem 800 180 110. – Dzwoniąc pod ten numer, można dowiedzieć się wszystkiego o nowym rodzaju służby. Oprócz tego zmienimy godziny pracy wojskowych centrów rekrutacji. W jeden dzień tygodnia WCR-y będą otwarte do 18.00, będą też czynne w każdą pierwszą sobotę miesiąca – zapowiedział minister Błaszczak.

Szef MON-u zapewnił, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa stanie się fundamentem 300-tysięcznej armii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 1 WBPanc, Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia i kłamstwo
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Grzmoty zamiast Goździków
54 sekundy próby
Mała Orka?
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Rosomaki na lądzie i morzu
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Większe możliwości Nitro-Chemu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Architekci pola walki
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Adaptacja i realizm
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Studia dla żandarmów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
View from Outer Space
Zbrodnia bez kary
Pierwsze loty
Marynarz w koreańskim tyglu
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
WAM wraca do Łodzi
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Bądź bezpieczny w sieci
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Początek wielkiej historii
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Psiakrew, harmata!
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Pasja i fart
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Logistyczna rewolucja w Opolu
Głos żołnierzy ma znaczenie
Apache w polskich rękach
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Zabójczy team nad Anglią
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Twarde na poligonie
Antydronowa DIANA w Polsce
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Debata o bezpieczeństwie
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Jelcz coraz silniejszy
Our Only One
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Polski sukces w Duńskim Marszu
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Fińska armia luzuje rygory
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Syndrom Karbali
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wypadek w PKW UNIFIL
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO