moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister o zmianach w wojsku

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, 3% PKB przeznaczone na obronność co roku, nowe możliwości wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego – tak Ministerstwo Obrony Narodowej chce modernizować i powiększać Siły Zbrojne RP. – To fundament do stworzenia 300-tysięcznej armii – mówił w Sejmie Mariusz Błaszczak, szef MON-u.

Minister Mariusz Błaszczak odpowiadał dziś na 55. posiedzeniu Sejmu na pytania posłanki Barbary Dziuk z Prawa i Sprawiedliwości dotyczące wzmacniania Sił Zbrojnych RP. – Ustawa o obronie ojczyzny stworzyła podstawy prawne dla rozwinięcia Wojska Polskiego. Od przyszłego roku przeznaczone na ten cel zostanie 3% PKB – mówił o działaniach Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. – Ustawa dała również możliwość stworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. To mechanizm finansowy, który umożliwi przyśpieszenie procesu modernizacji Wojska Polskiego – zaznaczył szef resortu obrony.

 

Prócz unowocześnienia armii MON planuje również zwiększyć jej liczebność. – Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest narzędziem, dzięki któremu będzie to możliwe – powiedział minister obrony narodowej. – Każdy żołnierz dobrowolnej służby wojskowej będzie otrzymywać wynagrodzenie równe pensji szeregowego zawodowego, czyli 4560 zł – dodał Błaszczak.

Szef MON-u wyjaśnił posłom i posłankom zasady dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Po zakończeniu 28-dniowego szkolenia żołnierz może wstąpić do rezerwy aktywnej lub do wojsk obrony terytorialnej. Po 11-miesięcznym szkoleniu otrzymuje pierwszeństwo w naborze do służby zawodowej, lub – jeśli nie zdecyduje się na służbę w wojsku – pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska. Co istotne, dowódca danej jednostki może zdecydować o powołaniu żołnierza służby dobrowolnej do służby zawodowej w dowolnym czasie trwania 11-miesięcznego szkolenia – mówił Mariusz Błaszczak. Wszyscy kandydaci będą mieli zapewnione mundur, ekwipunek, zakwaterowanie, wyżywienie oraz ubezpieczenie.

Minister przedstawił także efekty programu „Zostań żołnierzem dobrowolnej służby wojskowej”. – Nabór rozpoczęliśmy 21 maja. Tylko pierwszego dnia do nowego rodzaju służby zgłosiło się 1600 osób. To dopiero początek. Do końca roku przygotowaliśmy 15 tys. miejsc dla chętnych – mówił szef MON-u w Sejmie. Zapowiedział, że kampania informacyjna i promocyjna będzie prowadzona bardzo intensywnie zarówno w mediach, jak i na otwartych spotkaniach. Dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych szczegółami utworzono bezpłatną infolinię pod numerem 800 180 110. – Dzwoniąc pod ten numer, można dowiedzieć się wszystkiego o nowym rodzaju służby. Oprócz tego zmienimy godziny pracy wojskowych centrów rekrutacji. W jeden dzień tygodnia WCR-y będą otwarte do 18.00, będą też czynne w każdą pierwszą sobotę miesiąca – zapowiedział minister Błaszczak.

Szef MON-u zapewnił, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa stanie się fundamentem 300-tysięcznej armii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 1 WBPanc, Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Ochrona lasu dla obronności
Wsparcie ma znaczenie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Bez zmian w emeryturach
Marsz prawdę ci powie
Od cyberkursu po mundurówkę
Początek wielkiej historii
Syndrom Karbali
Polsko-kanadyjska współpraca
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
SAFE – czas kontraktów
Wypadek w PKW UNIFIL
Tatuaże pod mundurem
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Specjalsi: mała, wielka siła
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Biało-czerwona na Monte Cassino
SAFE dla marynarki
Sprawdzian na Bornholmie
Adaptacja i realizm
NATO i USA o Iranie
Przed misją w Rumunii
Pierwsze umowy z SAFE
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polsko-estońska współpraca
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Generał z cienia
Leopardy 2PL na podium
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Równanie z „Iksem”
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Blizny, których nie widzimy
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Tu nie ma miejsca na błędy
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Roboty saperskie bez tajemnic
Drony z SAFE
„Burza” na horyzoncie
Symbol skupiający wiele znaczeń
Bez patosu o misjach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Ślady, których nie widać
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Czerwieńsze będą…
Groźny incydent w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO