moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Defender” otworzył ogień

Na poligonie w Orzyszu żołnierze polskich i francuskich, a także amerykańskich sił zbrojnych wspólnie przeprowadzili operację obronną. Ogień otworzyły czołgi Leopard, transportery Rosomak i wozy VBCI, w powietrze wzbiły się myśliwce Su-22, F-16 oraz śmigłowce Mi-24. Jeden z ostatnich epizodów ćwiczeń „Defender Europe ’22” obserwował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Dziś na poligonie w Orzyszu ćwiczyli żołnierze, którzy na co dzień stacjonują w zachodniej części naszego kraju. Trenowali z żołnierzami amerykańskimi i francuskimi. Tu, w Orzyszu i w Bemowie Piskim stacjonują na co dzień także wojskowi amerykańscy, rumuńscy, brytyjscy i chorwaccy, a więc w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego tworzymy bardzo silny system bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON-u przyjechał na Mazury, aby spotkać się z żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniach „Defender Europe ’22”. Chodzi o wojskowych z 17 Brygady Zmechanizowanej, a także poddział francuskich sił zbrojnych, którzy od kilku tygodni realizowali wspólne zadania.

Wojskowi wykonali m.in. przerzut sił na dużą odległość, sforsowali Wisłę i Narew, a dziś przeprowadzili działania ogniowe. Strzelały czołgi Leopard 2PL, kołowe transportery opancerzone Rosomak i francuskie wozy bojowe VBCI, samobieżne moździerze Rak, a w powietrze wzbiły się myśliwce F-16, Su-22 i śmigłowce Mi-24. Na poligonie ogień otworzyły również przeciwlotnicze Poprady, przeciwpancerne Spike’i Javeliny oraz bojowe wozy Bradley z US Army. – Interoperacyjność jest ważna, żebyśmy mogli zareagować w sytuacji kryzysowej, ale to także element odstraszający potencjalnego agresora – podkreślił Mariusz Błaszczak.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Minister obrony nawiązał także do toczącej się w Ukrainie wojny i agresywnej polityki, jaką prowadzi Rosja. – Stara się odtworzyć imperium i stanowi zagrożenie dla wolnego świata. My poprzez takie ćwiczenia pokazujemy, że jesteśmy odporni na tego typu zagrożenia. Wspieramy Ukrainę i pokazujemy, że nie dopuścimy do tego, żeby te imperialne zapędy Rosji zostały zrealizowane – zaznaczył. Szef MON-u zapewnił także, że Polska jest bezpieczna, m.in. dzięki podnoszeniu poziomu wyszkolenia żołnierzy podczas ćwiczeń z sojusznikami, a także dzięki rozwijaniu potencjału militarnego. – Wspomnę o ustawie o obronie ojczyzny, która gwarantuje znaczące nakłady na obronność, zwiększenie liczebne armii oraz możliwość wyposażania Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt – powiedział minister.

Z przebiegu manewrów „Defender” jest także zadowolony gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Efekty dotychczasowej współpracy są widoczne, poziom interoperacyjności wzrósł. Dowodem jest to, że żołnierze doskonale się rozumieją i to jak realizują zadania ogniowe, co przy dużej ilości środków wcale nie jest łatwe – powiedział generał w rozmowie z „Polską Zbrojną”. Dodał także, że choć ćwiczenia zbliżają się do finału, zakończą się dopiero, gdy żołnierze i sprzęt wrócą do swoich garnizonów.

 

Manewry „Defender Europe ‘22” rozpoczęły się na początku maja. Bierze w nich udział 18 tys. wojskowych. Tylko na terytorium Polski zostało w nie zaangażowanych ponad siedem tysięcy żołnierzy z 11 państw, m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji czy Danii. Ich głównym zadaniem było sprawdzenie mobilności sojuszniczych poddziałów. Dlatego ćwiczenia rozpoczęły się od przerzutu sił na dużą odległość. Żołnierze z jednostek podległych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, a konkretniej z 17 Brygady Zmechanizowanej i 10 Brygady Kawalerii Pancernej wspólnie z sojusznikami skierowali się z terenów województwa lubuskiego, gdzie na co dzień stacjonują, na poligony w Drawsku Pomorskim i Orzyszu. Tam przeprowadzili szereg zadań taktycznych i ogniowych. Wspólne zmagania sojuszników potrwają do 27 maja.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polski sukces w Duńskim Marszu
Morski lis na polowaniu
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Krew, która łączy
Zbrodnia i kłamstwo
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Wypadek w PKW UNIFIL
Studia dla żandarmów
NATO i USA o Iranie
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Syndrom Karbali
Zanim pojadą na wojnę
Widok z kosmosu
Apache w polskich rękach
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Wojskowe roboty prosto z Polski
Rezerwa na nowo
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Nie tylko błękitne berety
Psiakrew, harmata!
Trening w tunelu aerodynamicznym
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Kosmiczne bezpieczeństwo
Adaptacja i realizm
Zabójczy team nad Anglią
Śmiercionośna Jarzębina
Debata o bezpieczeństwie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
W hołdzie ofiarom NKWD
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
F-16 na straży
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Morska ścieżka kariery
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Our Only One
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Początek wielkiej historii
Szkoła w mundurze
Pasja i fart
Marynarz w koreańskim tyglu
Zbrodnia bez kary
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Grzmoty zamiast Goździków
Rosomaki na lądzie i morzu
Fińska armia luzuje rygory
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO