moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne baterie „Wisły”

Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Częścią kontraktu ma być offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.

Zapytanie ofertowe jest w zasadzie formalną prośbą do amerykańskich władz o wyrażenie zgody na sprzedaż danego uzbrojenia i określenia jego maksymalnej ceny. O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło amerykańskim władzom Letter of Request, poinformował 24 maja w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. – Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – napisał dziś na Twitterze szef resortu obrony narodowej.

Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), systemów dowodzenia i łączności oraz pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

REKLAMA

W ramach programu „Wisła” polska armia chce pozyskać 8 baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, zdolnych zwalczać cele – statki powietrzne oraz rakiety manewrujące i balistyczne – oddalone o około 100 kilometrów.

W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się podzielić program „Wisła” na dwie fazy. Pierwszy etap zakładał kupno 2 baterii Patriotów w dostępnej wówczas konfiguracji (czyli MIM-104F Patriot PAC-3+ Post-Deployment Build 8). W ramach drugiego etapu SZ RP mają pozyskać zestawy w oczekiwanej przez wojsko konfiguracji docelowej – nie tylko z nowoczesnym, sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS, ale przede wszystkim z nowymi radarami dookólnymi.

Podpisany w marcu 2018 roku kontrakt na dostawę dwóch baterii Patriot to największa – ze względu na koszt wynoszący aż 4,75 mld dolarów – umowa zbrojeniowa polskiej armii po 1989 roku. Złożone zapytanie ofertowe dotyczące drugiej fazy „Wisły” przewiduje zakup 6 baterii wraz z nowoczesnymi radarami LTAMDS. To oznacza, że finansowy rekord z 2018 roku zostanie pobity.

Kontraktowi (szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych) ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych. – W ramach II fazy programu „Wisła” przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia – potwierdza ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział dzisiaj również, że w najbliższym czasie Polska poprosi amerykański rząd o zgodę na sprzedaż kolejnego uzbrojenia. – Za chwilę przedstawimy także zapytanie dotyczące dostaw kolejnych dywizjonów Himars – ujawnił minister w wywiadzie telewizyjnym.

W 2019 roku MON podpisał wartą 414 mln dolarów umowę na dostawę jednego dywizjonu tych wyrzutni, którymi można zwalczać cele oddalone nawet o 300 km. Teraz planowany jest zakup kolejnych. Ilu? Tego na razie MON nie ujawnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
 
Dla kogo tanie wczasy?
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Dwanaście razy złoto
Prezydent i „niezwyciężeni”
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Przełomowy szczyt
Szczyt NATO w Madrycie
Virtuti Militari ma 230 lat
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Szczęśliwa „Błyskawica”
Przełomowy szczyt w Madrycie
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Ślązak lepiej uzbrojony?
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Wizyta w PKW Łotwa
Kierunek Liban
Śladem profesjonalistów
Kierunek Düsseldorf
For Our Freedom and Yours
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Umowa na Perkozy podpisana
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Święto Dowództwa Operacyjnego
Pola walczy z SMA
Hańcza po raz pierwszy
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Dobrowolna służba dla absolwentów
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
W desancie zostają najlepsi
Sojusz z inicjatywą
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Zmiany kadrowe w WP
Piąta kadencja generała Konopki
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Zielone światło dla miliardów
Światowi liderzy już w Madrycie
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Biden: gra na przeczekanie
Święto Dowództwa Generalnego
Unowocześnianie MW RP
PKW Orlik wrócił do domu
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Szczyt nowych wyzwań
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Spektakl Kremla
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bramy dla generała
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO