moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wolny świat ma twarz Ukrainy! – powiedział dziś Andrzej Duda w Kijowie. Prezydent w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą Ukrainy zapewnił, że Polska zrobi wszystko, by pomóc naszemu sąsiadowi stać się członkiem Unii Europejskiej. – Nic o was bez was – podkreślał. Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem obcego państwa, który od wybuchu wojny wystąpił w ukraińskim parlamencie.

To druga wizyta polskiego przywódcy na Ukrainie od czasu wybuchu wojny. Andrzejowi Dudzie towarzyszą m.in. Paweł Soloch, szef BBN, Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Wojciech Kolarski, sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta oraz Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie. W południe Andrzej Duda wystąpił przed Radą Najwyższą Ukrainy. Polski przywódca jest pierwszą głową obcego państwa, która wystąpiła na tym forum od wybuchu wojny. Deputowani przywitali go oklaskami.

Zwracając się do ukraińskich parlamentarzystów, prezydent Duda przypomniał, że w Kijowie był 23 lutego, na kilka godzin przed rosyjską napaścią. Mówił, że Ukrainę odwiedził także miesiąc temu, a wówczas towarzyszyli mu prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii. Przypomniał też o wizycie w Borodziance, Buczy i Irpieniu, czyli miejscowościach, gdzie rosyjscy żołnierze dokonali masowych mordów na ludności cywilnej. – Na własne oczy widziałem ślady zbrodni, ogrom ludzkiego nieszczęścia, cierpienie, ból, zburzone domy i niewyobrażalną tragedię waszego narodu. Wiem, jak strasznych czynów dopuścili się w Buczy i innych miejscach barbarzyńscy najeźdźcy. Muszą za to odpowiedzieć przed międzynarodowymi trybunałami. To jest konieczne, jeśli świat ma być sprawiedliwy i wolny – mówił prezydent Duda. – Pomimo tych strasznych zbrodni i cierpienia, rosyjscy najeźdźcy nie złamali was. I wierzę, że nigdy im się to nie uda. Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy! – dodał polski przywódca. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy kilkukrotnie przerywane było owacją na stojąco.

Andrzej Duda podziękował za możliwość wystąpienia przed ukraińskim parlamentem. Jak mówił, to miejsce „gdzie bije serce wolnej i demokratycznej Ukrainy”. Zapewnił, że ukraińskie rodziny, które uciekły z kraju przed wojną, nie są w Polsce uchodźcami, lecz traktowane są jak goście. – Wierzę, że wrócą bezpiecznie do domów, kiedy wy pokonacie rosyjskiego okupanta – mówił.

– Staję przed Radą Najwyższą by podziękować. To wy jesteście bohaterami. Dziękuję wam za to, że bronicie Europy przed najazdem barbarzyństwa i nowego rosyjskiego imperializmu, że pokazujecie tyranom ich miejsce. Udowodniliście, że duch wolnego narodu jest silniejszy – zaznaczył Duda. Podziękował także ukraińskim żołnierzom, którzy jak określił „są bohaterami nie tylko Ukrainy, lecz także Polski i całego świata”.

Prezydent odniósł się również do historii łączącej Polskę i Ukrainę. Przyznał, że choć nie zawsze te relacje były łatwe, to dziś jest szansa, by budować trwałą, polsko-ukraińską przyjaźń. Dodał, że dobre relacje służą mieszkańcom obu krajów, a wszelkie antagonizmy służą interesom Rosji. – Nikt nie może złamać naszej jedności! – podkreślał w Kijowie zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Jak mówił, pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina. – Ale tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o was bez was! – przypomniał polski przywódca. Dodał, że wspólnota międzynarodowa powinna stanowczo domagać się od Putina całkowitego zaprzestania agresji, wycofania się z terytorium Ukrainy i respektowania prawa międzynarodowego.

Jak informują w mediach społecznościowych ukraińscy deputowani, w czasie przemówień prezydentów Polski i Ukrainy, wojsko rosyjskie wystrzeliło pocisk w stronę Kijowa. Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły rakietę nad rejonem Fastów w obwodzie kijowskim.

Po wizycie w ukraińskim parlamencie odbyło się spotkanie prezydentów Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, obradowały też delegacje polska i ukraińska. Rozmowy dotyczyły m.in. uchwalenia traktatu o polsko-ukraińskim sąsiedztwie, a także ustawy nadającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie. Podczas wspólnej konferencji prasowej Wołodymyr Zełenski dziękował Andrzejowi Dudzie. – Polska odgrywa szczególną rolę m.in. wspierając dostawy zaopatrzenia do Ukrainy oraz nasze dążenia na drodze do UE – mówił prezydent Ukrainy.

Wojna na Ukrainie toczy się od 88 dni. Rosjanie cały czas ostrzeliwują miasta i wsie w obwodzie charkowskim i donieckim, na wschodzie i południu Ukrainy. Celem ataków są zaludnione obszary. Ukraińskie media informują o dziesiątkach rannych i zabitych, zniszczonych budynkach mieszkalnych, szkołach i infrastrukturze krytycznej. W ciągu ostatniej doby Rosjanie próbowali także zdobyć Siewierodonieck, poinformował dziś w mediach społecznościowych gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. „Próbowali wedrzeć się do miasta z czterech kierunków na raz, ale zostali odparci i wycofali się na swoje poprzednie pozycje. Kontynuowali jednak ostrzał artyleryjski i moździerzowy osiedli mieszkaniowych” – napisał Hajdaj.

Ukraińskie ministerstwo obrony wydało też nowy komunikat o stratach armii rosyjskiej. Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już ponad 29 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby. Rosjanie stracili też m.in. 1285 czołgów, 3141 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 śmigłowców, 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet i 93 systemy przeciwlotnicze.

O kolejnym wsparciu dla walczącej Ukrainy poinformował wczoraj Biały Dom. Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc gospodarczą i pomoc dla uchodźców.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Outside the Box
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Debiut skialpinizmu
Arktyka pod lupą NATO
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Skromny początek wielkiej wojny
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Czarne Pantery na śniegu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Arktyczne polowanie NATO
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rubio: należymy do siebie
Oko na Bałtyk
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Wicher” rośnie w oczach
Torami po horyzont
Zielone światło dla konwoju
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Chciałem być na pierwszej linii
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Gorąco wśród lodu
Chwała bohaterom AK
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
W NATO o inwestycjach w obronność
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Fenomen podziemnej armii
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Together on the Front Line and Beyond
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Finlandia dla Sojuszu
Polska poza konwencją ottawską
Kierunek Rumunia
Partnerstwo dla artylerii
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Wojsko wraca do Ełku
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Engineer Kościuszko Saves America
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Multimedaliści górą
Rada Pokoju rozpoczęła działalność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO