moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkaj się ze specjalsami

Taka okazja nie zdarza się często. Wojska specjalne z okazji 15-lecia istnienia organizują spotkania z żołnierzami wszystkich jednostek tego rodzaju wojsk. Formoza, Nil, Agat, JWK, GROM i Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych zapraszają między innymi na pokazy sprzętu wojskowego. Przy okazji będzie można poznać specyfikę służby tych wyjątkowych żołnierzy. Co, gdzie, kiedy? Poznajcie szczegóły.

24 maja wojska specjalne obchodzą 15. rocznicę utworzenia. – Z tej okazji zapraszamy na spotkania z naszymi żołnierzami, które będą trwały do końca maja – mówi ppłk Tomasz Pokojski, oficer prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Serię spotkań otwiera dziś Jednostka Wojskowa GROM. Na terenie Wojskowej Akademii Technicznej odbędzie się otwarty dla wszystkich chętnych Dzień Cichociemnych, w którym wezmą udział rodziny legendarnych skoczków Armii Krajowej oraz żołnierze GROM-u. – Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13 w sali kinowej WAT-u, gdzie wystąpią przedstawiciele organizacji związanych z cichociemnymi – mówi Grzegorz Wydrowski, były żołnierz GROM-u, dziś prezes Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”. O godzinie 15 instruktorzy Sekcji S3WAT, która zrzesza studentów WAT-u zainteresowanych wojskami specjalnymi, wykonają skok ze spadochronem.

– Zrzut zostanie wykonany z samolotu Cessna 208B. Skoczków będzie pięciu, a skoczą z wysokości 1500 m – zapowiada Grzegorz Wydrowski. Organizatorem skoku jest Aeroklub Warszawski. – Oprócz tego zapraszamy na wystawę sprzętu używanego przez Jednostkę Wojskową GROM zarówno tego historycznego, jak i współczesnego. Będzie można również zobaczyć sprzęt Wojskowej Akademii Technicznej – mówi Wydrowski. W wydarzeniu wezmą udział byli i obecni żołnierze GROM-u, którzy chętnie odpowiedzą na pytania związane z jednostką. – Być może ktoś planuje rozpoczęcie służby w GROM-ie, nasze doświadczenia na pewno będą dla takiej osoby pomocne – zachęcają specjalsi.

24 maja z samego rana warto być w Lublińcu. O godzinie 9 rozpocznie się zwiedzanie Jednostki Wojskowej Komandosów (ul. Sobieskiego 35). Na teren jednostki co godzina będzie wchodziła kolejna grupa osób. – Uprzedzamy, że nie prowadzimy zapisów. Niestety trzeba ustawić się w kolejce – mówi mjr Karolina Oleszczyk-Kopertowska, oficer prasowy JWK. Zwiedzający będą oprowadzani przez żołnierzy z jednostki po sali tradycji, gdzie dowiedzą się, jakie są zadania i przeznaczenie JWK. Następnie będą mogli zobaczyć sprzęt należący do komandosów. – Na pewno będzie możliwość porozmawiania z żołnierzami o ich służbie, zadanie pytania o to, jak wygląda codzienność komandosa – mówi mjr Oleszczyk-Kopertowska. Zwiedzanie jednostki potrwa do godziny 13.

Tego samego dnia koszary otwiera Jednostka Wojskowa Nil (ul. Tyniecka 45, Kraków). – Zapraszamy od godziny 9 do 13 na pokaz sprzętu wojsk specjalnych – mówi por. Robert Połetek, oficer prasowy JW Nil. Wydarzenie odbędzie się w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. – Jeśli ktoś chciałby nas odwiedzić, musi wcześniej przesłać zgłoszenie. Formularz do wypełnienia będzie dostępny na naszej stronie internetowej – dodaje. Rąbka tajemnicy o służbie na morzu uchylą żołnierze Formozy. Spotkanie z nimi odbędzie się 24 maja w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej (Gdynia, ul. inż. J. Śmidowicza 69). Wstęp bez zapisów.

27 maja będzie można odwiedzić koszary Jednostki Wojskowej Agat. Tu również zapisy nie są konieczne. – Wspólnie ze świętującym tego dnia 6 Batalionem Powietrznodesantowym zapraszamy na plac apelowy jednostki przy ul. Andersa 47 w Gliwicach – mówi mjr Mariusz Łapeta, oficer prasowy JW Agat. – Będzie można obejrzeć sprzęt, który znajduje się w wyposażeniu jednostki, oraz porozmawiać z żołnierzami jednostki o ich służbie – dodaje oficer.

Jako ostatni zaprezentują się żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Ich stoisko będzie można odwiedzić 28 maja podczas pikniku z okazji Dnia Weterana, który odbędzie się na terenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Daniel Dmitriew

dodaj komentarz

komentarze


Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Z prądem i pod prąd
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Armia testuje naziemne drony
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Siatka antydronowa
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Gorący lipiec PKW Łotwa
Młodzi medycy na poligonie
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Legion Medyczny na poligonie
Nowy ośrodek badań WIML
Oni strzegą naszego spokoju
Akustyczna tarcza dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Sojusznicza tarcza antydronowa
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Patrioty pod Płockiem
Cztery brygady, jeden cel
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Coraz więcej Alpha Scramble
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Wicher” na wodzie
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Flanka pod strażą
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Azjatycka szansa
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Kartki sercem malowane
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Dwa marzenia spełnione naraz
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Rok 2027 bez Air Show Radom
Drony na autopilocie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Siatka niewidka dla wojska
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Aukcja dla weterana
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Abordaż z polskim wsparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO