moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie

Bezpłatne konsultacje kardiologiczne, chirurgiczne czy okulistyczne – dziś w szpitalu WIM-u w podwarszawskim Legionowie rozpoczął się „Tydzień Zdrowia”. Akcję adresowaną do mieszkańców miasta i powiatu zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To pierwsza taka akcja w tym szpitalu, ale zapewniam, że nie ostatnia – deklarował szef MON-u.

„Tydzień Zdrowia” zorganizowany przez szpital w Legionowie jest skierowany do mieszkańców miasta i powiatu. – Zdrowy styl życia i aktywność pozwalają zapobiegać chorobom, a regularna kontrola stanu zdrowia umożliwia wczesne wykrywanie schorzeń i ogranicza ich skutki. Wychodzimy naprzeciw potrzebom wczesnej profilaktyki chorób – tłumaczą przedstawiciele placówki. Celem akcji jest także rozpowszechnianie modelu wczesnego rozpoznawania i diagnozowania chorób.

Akcję bezpłatnych badań zainaugurował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. – To jest właśnie nasze przesłanie, aby misja żołnierzy Wojska Polskiego, która polega na zapewnieniu bezpieczeństwa, była misją wykonywaną także w czasie pokoju. Dlatego wojskowa służba zdrowia jest do dyspozycji mieszkańców. To pierwsza taka akcja w tym szpitalu, ale zapewniam, że nie ostatnia – mówił w Legionowie szef MON-u. I zachęcał, by skorzystać z badań, bo „szpital jest prowadzony przez najlepszych specjalistów Wojskowego Instytutu Medycznego”.

REKLAMA

Od dziś mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich, porad specjalistów i badań przesiewowych. Część z nich trafi np. do kardiologa, gdzie oprócz wywiadu lekarskiego przejdą też badanie EKG oraz badania laboratoryjne, np. pomiar poziomu glukozy i cholesterolu. Konsultacje będą prowadzić też ginekolodzy czy okuliści, którzy wykonają badania przesiewowe w kierunku zaćmy i jaskry. U chirurga z kolei pacjenci zasięgną np. konsultacji bariatrycznej (dotyczącej profilaktyki i diagnozowania nadwagi), ale będzie można także uzyskać specjalistyczną poradę dotyczącą chorób piersi czy endokrynologicznych. Lekarze udzielą również konsultacji w sprawie chorób cywilizacyjnych czy konieczności badań endoskopowych. Akcja potrwa do 20 maja.


Film: MON

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że szpital w Legionowie swoją działalność rozpoczął w styczniu tego roku. – To inicjatywa, którą pilotowałem osobiście, i dziś jestem dumny z tego, że doprowadziłem do utworzenia tak potrzebnego szpitala. Otworzyliśmy go z wyprzedzeniem i w ciągu czterech miesięcy pomoc medyczną znalazło tu ponad 18 tys. osób. 2 tys. osób było hospitalizowanych, a lekarze przeprowadzili ponad 1100 zabiegów – mówił minister. Podkreślał też, że placówka stanowi zaplecze medyczne dla wojska, m.in. żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Dowództwa WOT, a jednocześnie służy także mieszkańcom powiatu.

Szpital w Legionowie powstał jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W placówce jest sześć oddziałów: intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ginekologii, blok operacyjny, oddział chirurgii okulistycznej oraz kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych. Działa tu również całodobowa izba przyjęć oraz przychodnia Lecznictwo Ambulatoryjne WIM. W placówce może być hospitalizowanych jednocześnie około 90 pacjentów. Szpitalem kieruje płk dr n. med. Robert Ryczek, kardiolog. Łączny koszt budowy i wyposażenia placówki wyniósł 160 mln zł i został pokryty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto Dowództwa Generalnego
 
Zmiany kadrowe w WP
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Biden: gra na przeczekanie
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Wizyta w PKW Łotwa
Przełomowy szczyt
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kierunek Liban
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Hańcza po raz pierwszy
Szczyt NATO w Madrycie
For Our Freedom and Yours
Amerykańskie F-15 w Polsce
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Śladem profesjonalistów
Umowa na Perkozy podpisana
Przełomowy szczyt w Madrycie
PKW Orlik wrócił do domu
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Zielone światło dla miliardów
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Dwanaście razy złoto
Dla kogo tanie wczasy?
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Spektakl Kremla
W desancie zostają najlepsi
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kierunek Düsseldorf
Bramy dla generała
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Dobrowolna służba dla absolwentów
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Sojusz z inicjatywą
Prezydent i „niezwyciężeni”
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Piąta kadencja generała Konopki
Ślązak lepiej uzbrojony?
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Pola walczy z SMA
Virtuti Militari ma 230 lat
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Światowi liderzy już w Madrycie
Unowocześnianie MW RP
Szczęśliwa „Błyskawica”
Szczyt nowych wyzwań
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Święto Dowództwa Operacyjnego
Szef MON-u objął tekę wicepremiera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO