moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przeprawa przez Wisłę

Kilkanaście kolumn polskich KTO Rosomak, francuskich kołowych bojowych wozów piechoty VBCI oraz Panhard PVP przejechało przez tymczasową przeprawę na Wiśle w okolicach Dęblina. Operację osłaniały z powietrza amerykańskie śmigłowce Black Hawk. Teraz żołnierze jadą na wschód Polski, by wykonać kolejne zadania podczas manewrów „Defender Europe ‘22”.

Wojskowe opancerzone pojazdy jeden po drugim wjeżdżają na most, który powstał zaledwie kilka godzin wcześniej. Mogą się poruszać jedynie 20 km na godzinę, a cała operacja przeprowadzana jest bardzo ostrożnie. Ruchem na moście kierują żołnierze z pułku inżynieryjnego. Tak przeprawę przez Wisłę ćwiczyli dziś żołnierze biorący udział w manewrach „Defender Europe ‘22”.

REKLAMA

Most pontonowy, którym wojskowe pojazdy przejechały z jednego brzegu Wisły na drugi, miał 163 m długości. Żołnierze inżynierowie zbudowali go w ciągu dwudziestu kilku minut! – Taką przeprawę budowało około 150 osób. Wykorzystali 86 bloków pontonowych – mówi ppłk Piotr Kranz, dowódca batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu. Gdy przeprawa jest już zbudowana, oficer odpowiedzialny za wykonanie zadania sprawdza wszystkie połączenia, a potem przejeżdża po niej pojazd testowy. Dopiero po tej próbie przeprawa jest gotowa i mogą po niej przejechać właściwe pojazdy – wyjaśnia oficer. Po zbudowanej przez żołnierzy konstrukcji w czasie wojny mogą przejechać pojazdy 80-tonowe. Natomiast podczas ćwiczeń wykorzystuje się wozy o masie do 40 t. – Chodzi o to, by podczas ćwiczeń poszczególne elementy przeprawy zostały jak najmniej zużyte. Nasze Rosomaki ważą około 30 t – mówi ppłk Kranz.

W sumie po moście pontonowym przejechało kilkanaście kolumn pojazdów, wśród nich transportery Rosomak z 17 Brygady Zmechanizowanej. – Polski pododdział w rejonie Dęblina połączył się z pododdziałami z Francji i Szwecji – wyjaśnia gen. bryg. Dariusz Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. – To, jak sobie żołnierze poradzili, ocenimy po zakończeniu ćwiczeń. Dziś za wcześnie na takie wnioski – mówi dowódca.

Przeprawę w Dęblinie obserwował gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Podczas konferencji prasowej podkreślał, że ćwiczenia mają charakter defensywny, a ich planowanie rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku. – Cele ćwiczeń zostały określone przez gen. Christophera Cavoliego, dowódcę US Army Europe. To przede wszystkim interoperacyjność, która pozwala na wspólne wykonywanie działań – mówił gen. Mika. Dowódca generalny podkreślał, że podczas pokonywania przeprawy przez Wisłę 17 Brygadzie Zmechanizowanej były podporządkowane pododdziały z Francji i Szwecji. – Teraz wspólnie będą przemieszczać się do rejonu, w którym czekają na nich kolejne zadania – dodał generał Jarosław Mika.

Ćwiczenia „Defender Europe 2022” potrwają do 27 maja. Na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw ćwiczy 18 tys. żołnierzy z 20 krajów. W Polsce – około 7 tys. wojskowych, m.in. z USA, Szwecji, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii. Wojsko Polskie reprezentują m.in. żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej. Operację lądową będą wspierać siły powietrzne. W „Defenderze” wezmą udział m.in. samoloty bojowe F-16 i Su-22.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
 
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Trwają walki o Donbas
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Morska flanka pod osłoną
Dla bezpieczeństwa lotów
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Polacy na Monte Cassino
Wielki desant na „Swift Response”
PKW Orlik wrócił do domu
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Coraz więcej Rosomaków w armii
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Raport podkomisji smoleńskiej
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
PGZ zwiększa moc
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Pioruny w ofercie dla US Army
Przeprawa przez Wisłę
Wyższe nie tylko pensje
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ukraina kontratakuje
Ottokar przyspiesza
Więcej pieniędzy na zapomogi
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Medale za walkę z COVID-19
Bitwa o Kamień Stołpecki
W Drawsku strzelają Abramsy
Na Monte Cassino marsz!
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
F-15 w Łasku
Droga ku liczniejszej armii
Stocznia na dwóch barkach
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Wielki dzień dla polskiego wojska
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Za wolność naszą i waszą
Wojsko na muralach
Przewrót majowy
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Wojsko znów zagra z Gortatem
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Leopardy 2A7 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO