moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaginął śmigłowiec. Ćwiczenie Sarex-22 w Zachodniopomorskiem

Żołnierze WOT, policjanci, strażacy i wojskowe siły SAR poszukiwały śmigłowca, który rozbił się gdzieś w trudno dostępnym terenie naszego województwa. Maszynę odnaleziono, uratowano załogę i pasażerów. Był to jeden z epizodów ćwiczenia Sarex-22, w którym po raz drugi wzięli udział zachodniopomorscy terytorialsi.

Ćwiczenia taktyczno-specjalne Sarex-22 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim trwają na terenie naszego kraju od 9 maja. W trakcie ćwiczenia przeprowadzane są cztery epizody, każdy z nich rozgrywa się w innym regionie Polski. Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego przeprowadzono epizod ćwiczenia polegające na akcji poszukiwawczo-ratowniczej załogi i pasażerów zaginionego śmigłowca, który rozbił się w nieznanym terenie gdzieś w okolicach Świdwina. Zaangażowane zostały wszystkie służby odpowiadające za bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych: państwowa i ochotnicza straż pożarna, policja, ratownictwo medyczne a także służby wojskowe SAR oraz - już po raz drugi w tym ćwiczeniu - Wojska Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

- Dla nas to doskonalenie współpracy z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych - wyjaśnia ppłk Maciej Paul, dowódca 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna, który wchodzi w skład 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 141 blp wystawił żołnierzy do udziału w tym ćwiczeniu. - Podkreślam, że to doskonalenie, bo to nasze kolejne ćwiczenia sytuacji kryzysowej, ale już niejednokrotnie razem działaliśmy w realnej sytuacji, czy to w poszukiwaniu zaginionych osób czy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Wczesnym popołudniem służby ruchu lotniczego utraciły kontakt ze śmigłowcem ratowniczym W-3 WARM (Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 6 z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa), który podjął rannych z kutra na Bałtyku i kierował się w stronę szpitala w Goleniowie. Wiadomo było, że na pokładzie maszyny znajduje się osiem osób. Sygnał o zdarzeniu dotarł do ARCC (ang. Aeronautical Rescue Coordination Centre) czyli Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Warszawie, który zgodnie z procedurami był odpowiedzialny za prowadzenie dalszych działań poszukiwawczo - ratowniczych. Informację otrzymało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które powiadomiło zgodnie z procedurą policję i wszystkie służby ratownicze a także dowództwo 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kilka minut później 14 ZBOT uruchomiła Naziemny Zespól Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR) - dyżurną służbę, której zadaniem jest natychmiastowe reagowanie w tego typu sytuacjach kryzysowych. Do akcji skierowano także pluton wsparcia - w sumie około 50 żołnierzy z batalionów w Choszcznie i Trzebiatowie. W terenie żołnierze rozwinęli stanowisko dowodzenia z łącznością. Na podstawie informacji od świadków i danych zebranych przez służby, wytypowano okolicę, w której mogła rozbić się maszyna. Miejsce zidentyfikował ostatecznie wojskowy samolot M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Żołnierze WOT, Żandarmeria Wojskowa i kolejne służby przybyły tam, zabezpieczono miejsce katastrofy, udzielono pomocy rannym, którzy trafili sprawnie do szpitali. Wczesnym wieczorem zakończono akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

- Teren, w którym doszło do katastrofy był bardzo trudno dostępny, nie można się było tam dostać ani samochodem, ani nawet quadem, jedynie pieszo - opowiada ppłk Maciej Paul.

Żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej już po raz drugi wzięli udział w ćwiczeniu Sarex. - Szlifujemy procedury współpracy z wojskami operacyjnymi i służbami podległymi wojewodzie zachodniopomorskiemu - podkreśla dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk. - Już wielokrotnie dowiedliśmy, że ta współpraca zdaje egzamin a i my zdaliśmy już wielokrotnie egzamin w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych i innych operacjach w kryzysie. Ale musimy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć aby być za każdym razem szybszymi i skuteczniejszymi. Jesteśmy zawsze gotowi i zawsze blisko, by wspierać w potrzebie mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Ćwiczenie Sarex-22 potrwa w Polsce do piątku, 13 maja.

red. PZ

autor zdjęć: Marcin Górka / 14. BOT

dodaj komentarz

komentarze


Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
 
Bitwa o Kamień Stołpecki
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
PKW Orlik wrócił do domu
Wyższe nie tylko pensje
Za wolność naszą i waszą
Wojsko na muralach
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Medale za walkę z COVID-19
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Na Monte Cassino marsz!
Wielki dzień dla polskiego wojska
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Pioruny w ofercie dla US Army
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
PGZ zwiększa moc
Polacy na Monte Cassino
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Ottokar przyspiesza
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Morska flanka pod osłoną
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Trwają walki o Donbas
Raport podkomisji smoleńskiej
Stocznia na dwóch barkach
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Amerykańskie F-15 w Polsce
F-15 w Łasku
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Droga ku liczniejszej armii
Dla bezpieczeństwa lotów
Przewrót majowy
Coraz więcej Rosomaków w armii
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Ukraina kontratakuje
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Wojsko znów zagra z Gortatem
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Wielki desant na „Swift Response”
W Drawsku strzelają Abramsy
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Więcej pieniędzy na zapomogi
Przeprawa przez Wisłę
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Leopardy 2A7 w Polsce
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO